Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Citlivý duše, necitlivý rodiče. Veganka - aktivistka, ředitel školky, který jí nedal padáka, a kdo má rád zvířátka

komentář 03.09.2018
Citlivý duše, necitlivý rodiče. Veganka - aktivistka, ředitel školky, který jí nedal padáka, a kdo má rád zvířátka

Foto: Instagram

Popisek: Michaela V. zticha nebude

Kde je hranice mezi tím, kdy dětem pleteme hlavu a kdy se je snažíme přesvědčit osobním přístupem k něčemu podle nás pozitivnímu? Které ideologie můžeme před dětmi sdílet a které ne? Učitelka Michaela V. měla působit na děti, aby nejedly maso, což na její svěřence skutečně zabíralo. Je jasné, že rodičům se to nelíbilo.

Titulky mnohých článků zněly pěkně senzačně: „Učitelku v mateřské škole vyhodili, protože je veganka!“ To muselo pochopitelně každého svobodomyslného člověka naštvat, každý si přece může jíst to, co chce! Při bližším pohledu bylo ale jasné, že případ takhle jednoduchý určitě není, ba právě naopak. Tak každopádně nešlo o jen tak nějakou učitelku. Dotyčnou byla Michaela V., dívka s pěstěnou vizáží, ale s obarvenými vlasy na šedivo a s mnoha tetováními, od pohledu tak trochu exotka.

Žijí v bytě se slepicemi

Jejím manželem je Lukáš V., bubeník dříve slavné kapely Pipes and Pints, který sice hlásá, že je pankáč, zároveň ale dodává, že je jeho vzorem Michael Jackson, že nekouří, nepije a nejí nic živočišného původu. Lukáš se stejně jako Michaela označuje za veganského aktivistu a skutečně je můžeme oba potkat tna různých demonstracích. Oba jdou tak daleko, že své kočky krmí veganskými granulemi a žijí v jednom bytě se slepicemi, které zachránili z velkochovů.

Děti přestávaly jíst maso

Michaela V. měla pracovat v jisté soukromé školce, ve které se začali bouřit rodiče, že děti této paní učitelky odmítají jíst maso. Ředitel si zavolal Michaelu k sobě a jal se vše řešit: „Začal slovy, že se zájmy školky kříží s mojí filozofií a že čim dál víc rodičů si chodí do školky stěžovat, že jejich děti nechtějí jíst maso. Když jsme se dostávali k tomu, že dva tejdny potom, co jsem nastoupila, udělala jedna maminka ve školce šílenou scénu, že její holčička doma přestala jíst maso kvůli paní učitelce Míše a za dalších čtrnáct dní odešla, tak mi ředitel naznačil, že to bylo zřejmě kvůli mně (maminka nikomu neřekla důvod). To už sem valila oči a když dodal, že kvůli mě tím pádem přišli o 50.000 a neradi by, aby se něco podobnýho opalovalo, seděla sem a tušila, kam rozhovor vede.“

Kdo jí zvířata, nemá je rád

Michaela se prý následně rozplakala (zřejmě půjde o extrémně citlivou duši), takže se ředitel slitoval: „Řediteli se mýho ošklivýho brečícího obličeje asi zželelo a tak začal od vyhazovu odstupovat, že teda natrénujeme, co budu dětem odpovídat nebo že se mam naučit stočit rozhovor jinam, ale větu ´protože je mam ráda´ rozhodně nesmím používat, jelikož jim dávám najevo, že oni ne. Jeden pohled na věc. Můj je takovej, že tahle věta je pravdivá, jednoduchá, pochopitelná, neobsahuje nic ošklivýho a je přiměřená věku dítěte,“ stála si na svém Michaela, která se nakonec. rozhodla ze školky sama odejít. Nikoliv poté, co dostala vyhazov, jak se mnohde poněkud tendenčně psalo.

Děti, co jedí něčí nohy a kusy zad

Michaela V. tvrdí, že děti nijak nemanipulovala, o veganství prý nikdy nemluvila. To, že děti přestávaly hromadně jíst maso, prý způsobila odpověď na otázku, proč není maso. Vincourová měla odpovědět, protože má prý zvířátka ráda. To, že tím tvrdí, že masoužrout nemůže mít zvířátka rád a že tedy děti, které jedí maso, nemají zvířátka rády, už nedomyslela. Naopak, na šíření svého názoru je hrdá: „Jsem na děti, kterým stačila tahle věta a nechtěly jíst maso, pyšná… Maj citlivý srdce, ale bohužel… necitlivý rodiče.“ V rozhovoru pro server Refresher ještě doplnila: „Pokud jim přijde v pořádku jíst něčí nohy, kusy zad, žeber a vnitřností, tak by to měli mít podložený argumenty a dítě o tý správnosti přesvědčit sami.“

Nebudu zticha

Své stanovisko uvedla dívka na Instagramu s fotografií, kdy před sebou drží dlaň s dramatickým nápisem Nebudu zticha. A jak se to dnes dělá, její přívrženci se začali fotit stejně a začali jí tak vyjadřovat podporu. V čem, to se vlastně ani neví. Michaela odešla sama, jen byla vedením školy požádána, aby svou ideologii, kterou veganství dnes bezesporu je, nešířila mezi snadno ovlivnitelné malé děti. To, že hlavními obětmi v tomto případě, jsou právě malé děti totiž všechny ty cool oblečené mladé, dynamické a tak dobrosrdečné lidi prostě nenapadá.

„Je to totiž velmi zajímavá situace. Učitelé (psychologové, poradci) jsou lidé, od kterých chceme, aby nám pomohli ve změně. U dospělých lidí chápeme, že s touto změnou musí sami souhlasit, svobodně se pro ni rozhodnout. Kde jsou ale tyto hranice u dětí? Kde je hranice toho, kdy nazveme někoho ´skvělou učitelkou´, protože jde dětem příkladem a děti se mění (podle nás k lepšímu), a kde ji obviníme, že ´zasahuje do našich rodičovských práv´ a ´kazí naše děti´, protože způsob, jakým je mění, se nám nelíbí?

Chápu, že tento problém má mnoho faktorů, ale schválně - co napadá vás? Jak definovat tuto hranici? Jak ji poznat? O víkendu se mám prý rozmyslet, co dál. Rozmyšlená sem. Nebudu na místě, kde mě nutí mlčet a úmyslně utíkat před dotazama dětí na mou stravu. Sme v 21. století a já nebudu cenzurovat, co říkám pod výhružkou vyhazovu. Byla bych sama proti sobě a hlavně proti zvířatům. Jsem na děti, kterym stačila tahle věta a nechtěli jíst maso, pyšná.. maj citlivý srdce, ale bohužel..necitlivý rodiče. #vegan #kauza #skolka #vyhazov #deti,“ napsala na svém Instagramu Michaela V.


 

Vložil: Michaela Špačková