Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nadšenci postavili na Sluňákově spolu s archeologem funkční repliky hliněných pecí

06.08.2018
Nadšenci postavili na Sluňákově spolu s archeologem funkční repliky hliněných pecí

Foto: Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce

Popisek: Výheň na tavení bronzu

FOTOGALERIE Sluňákov, oblíbené centrum ekologických aktivit města Olomouce, má zase něco nového a zajímavého. Výheň na tavení bronzu, pece na výrobu železa, vypalování keramiky a na pečení chleba jsou připravené k použití… V průběhu května a června jste u Sluňákova v Horce nad Moravou mohli potkat účastníky workshopu umazané od hlíny. Spolu s archeologem Filipem Šrámkem zde šlapali, hnětli hlínu, míchali ji s řezanou trávou, vyráběli cihly a pak z nich stavěli šachty, rošty a klenby hliněných pecí.

Pece, které vytvořili, jsou postavené jako repliky regionálních archeologických nálezů. Při stavbě se dodržovaly postupy i materiály, které lidé dříve pravděpodobně používali. Stavba i provoz pecí sleduje principy experimentální archeologie. Pece jsou postavené v rámci projektu Živá archeologie, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Postavené pece

Výheň na tavení bronzu (2000–800 př.n.l)

Filip Šrámek se specializuje na odlévání replik bronzových nástrojů - sekyry, kladiva, nože a mečíky, šperky… „Bronz už jsme u nás v minulém roce několikrát odlévali. Na tavení se používá dřevěné uhlí rozdmýchané měchem," říká.
 
Šachtová pec na výrobu železa (od 500 př.n.l)

Pec, jako široký komín, do kterého se vkládá dřevěné uhlí střídavě se surovou železnou rudou a ve kterém dochází k redukci železa na velmi podobném principu jako ve dnešních vysokých pecích.


 
Germánská pec na vypalování keramiky (používaná 500 let př. n. l. – 500 let n. l.)

Rozměrově největší pec, která obsahuje komoru pro topeniště, nad ní hliněný rošt a nad roštem komoru pro vkládání vypalované keramiky. Spalováním dřeva se ve dvou komorách dosáhne potřebná teplota kolem 1000°C. Několik podobných pecí se našlo při archeologických průzkumech při stavbě OC Haná na Horním Lánu.

 
Středověká pec na chleba (používaná od 9. st.)

Nálezy podobných pecí jsou velmi časté - nacházela se v podstatě v každé vesnici z tehdejší doby. Pec na chleba je jednoduchá klenutá komora s hliněnými dvířky pro vkládání pecnů chleba a s otvorem pro odvod spalin, kterým se zároveň přikládá. V peci se nejprve několik hodin topí, a jakmile je vyhřátá, vymete se popel, vloží chleby, které se pečou již jen akumulovaným teplem. Na stavbu pecí se podívejte do galerie.

Kdy můžete pece vidět v provozu

pátek 14. 9. 2018, 18–20 hodin

Účastníci akce Netopýří noc se budou moci podívat na to, jak se vypaluje pec na keramiku.

sobota 22. 9. 2018, 10–16 hodin

Proběhne akce Den Živé archeologie  - bude se ve výhni tavit a odlévat bronz a také vyrábět železo v železářské šachtové peci. Navíc proběhne dílna výroby pravěké keramiky a vyzkouší tkaní na vertikálním tkalcovském stavu.

sobota 13. 10. 2018  13–17 hodin

Účastníci akce Uspávání hory zároveň uvidí keramickou pec v provozu. Tentokrát budou už vypalovat vyrobenou keramiku.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová