Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Středověké praktiky českých soudů. Konopí je prostě lék. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.07.2018
Středověké praktiky českých soudů. Konopí je prostě lék. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Konopí seté

Tomáš Houfek měl rakovinu tlustého střeva. A jelikož nepatří mezi fanoušky chemoterapie, která prokazatelně nezachraňuje život, rozhodl se pro vlastní cestu. Pro léčení koncentráty z konopí. Nejdříve si konopí pěstoval na zahradě, oškubali mu ji puberťáci, pořídil si dům, kde si zřídil pěstírnu, udal ho nějaký obzvlášť angažovaný spoluobčan a Tomáš Houfek má i po odvolání budoucnost jistou. Stráví osm let ve vězení. Feťák jeden, chtěl žít. Jaká drzost. Tomáš Houfek tvrdí, že si rakovinu vyléčil. Ale je možné, a to je třeba zmínit, že to od pana Houfka mohla být účelová lež. Že rakovinu neměl, jen se na vlně alternativního léčení chtěl vyhnout trestu. Ale ani to nijak nezpochybňuje absurditu rozsudku, který je prostě přes čáru.

Soud šermoval jediným argumentem: „Podle nás soud prvního stupně správně zjistil skutkový stav a tento správně právně posoudil jako zločin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látky,“ řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik. Zločin nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Divočárna. Obzvlášť když se jeden obrátí na primáře Pracoviště léčby bolesti v sokolovské nemocnici Josefa Trnku.

Co říká primář?

„V konopí bylo identifikováno více než 500 odlišných chemických sloučenin. U řady těchto látek není jejich účinek znám, u jiných se účinek vzájemně doplňuje, umocňuje, nebo naopak potlačuje. Psychoaktivní látky jsou farmakologicky nejúčinnější složka v konopí. Ty fungují přes systém kanabinoidních receptorů, které můžeme nalézt v celé řadě orgánů lidského těla, z čehož vyplývá široké spektrum účinků. V extrémním případě, budeme-li akceptovat názory některých zastánců léčby konopím, může být lékem úplně na všechno, od infekce až po rakovinu. Toto bych samozřejmě bral s nadsázkou, nicméně léčebný potenciál konopí nás jistě ještě může překvapit,“ řekl pro iDnes.

A teď si to srovnejme. Primář Josef Trnka připouští, že účinky konopí jsou neprozkoumané a že v sobě z lékařského hlediska ukrývají mnohá překvapení. A to včetně léčení rakoviny. Primář ke konopí přistoupil z lékařského hlediska. Sám přípravky z konopí předepisuje. Tyto přípravky jsou k dostání na předpis v lékárně. A podle Josefa Trnky zcela prokazatelně pomáhají pacientům s překonáváním chronické bolesti. Konopí je tedy z medicínského hlediska jistý stimulant, který na organismus působí pozitivně.

SAKL, sakra

Existuje státem registrovaná Státní agentura pro konopí pro léčebné použití. Tato agentura sjednává státem uznanou formu léčení konopím. Na webu SAKL píše: „Konopí pro léčebné použití je na českém trhu legálně dostupné ve formě individuálně připravovaného léčivého přípravku vydávaného v lékárnách. Používá se jako podpůrná léčba u závažných zdravotních obtíží, jako je chronická neutišitelná bolest, neuropatická bolest, neurologická onemocnění, roztroušená skleróza, nevolnost, zvracení a nechutenství v souvislosti s onkologickou léčbou a s léčbou infekce HIV, revmatoidní artritida, a dalších."

Žijeme v gangsta státu

Jako každý drogový boss, nesnese ani stát konkurenci. A je snem každého drogového bosse, aby měl na matroš monopol. Monopol jej vyrábět, prodávat a případné malé konkurenty v rámci zákona trestat absurdními tresty. A tak se chová stát. A ty ceny, božínku. Jeden gram marihuany na černém trhu je od 50,- výše. A stát? Prodává gram za 280,- výše. Přičemž nekalou konkurenci má právo zavírat… dobrá, trochu jsem si zapřeháněl. Stát hlídá, aby se přípravek z konopí dostal jen k pacientovi, kterému uleví. Ale uznává, že právě konopí mu dokáže ulevit. A to je kámen úrazu. Stát uznává, že konopí je lék. Že se dá konopím léčit.

Chemoterapie

Ale pokud se někdo chce léčit sám, ze zcela zřejmých důvodů – státní matroš je předražený, pojišťovny jej nehradí, notabene dochází k neustále se opakujícím výpadkům u dodavatelů, takže pacient, kterému přípravek z konopí pomáhá, si tak musí povinně dát třeba na dva měsíce „detox“, protože prostě došel lék. Tomáš Houfek neměl potřebu svěřit své tělo a jeho onemocnění státu a jeho regulacím. Už jen proto, že zdravotnictví si v případě rakoviny dělá z pacientů tak nějak pokusné králíky. Chemoterapie není účinná, kdyby byla, rapidně přibývá vyléčených. Těch ale nepřibývá.

Dlouhodobé následky chemoterapie jsou: sterilita – neplodnost, jaterní cirhóza – poškození jater, osteoporóza – zvýšená křehkost kostí, encefalopatie – poškození mozku, sekundární malignity – u 8 –12 procent vyléčených pacientů dochází k rozvoji nového maligního nádoru v důsledku poškození tkání cytostatiky či ozařováním. Tomáš Houfek právě to nechtěl podstoupit. Nechtěl mít poškozený mozek před tím, než jej rakovina a medicínská „léčba“ zabije definitivně. Rozhodl se léčit tak, jak uznal za vhodné. A pokud se mu podařilo, jak tvrdí, vyléčit rakovinu pomocí konopí, co je komu do toho? Měli by jej brát jako zářný příklad a vrhnout se do podrobného zkoumání účinků konopí. Nikoliv, jako drogový boss, prostě konkurenci odstavit.

Konopí

Negativní účinky konopí. Záměrně vezmu informace z webu protikonopného, kde se snaží konopí zdehonestovat: „Podobné výsledky měla i další studie v roce 1998, která se zaměřila na 268 kuřáků marihuany, kteří této droze holdovali nejméně deset let a průměrně kouřili dva jointy denně. Mezi jejich nejobvyklejší vedlejší účinky patřily pocity strachu, paranoie či deprese (21 procent) a únava spojená s nízkou motivací (rovněž 21 procent).“ Pocit strachu, paranoie a deprese – koukám, že jsme všichni kuřáci konopí. Společnost jede na strachu a depresi neustále. Nejčastější drogou jsou antidepresiva. No, pořád lepší záchvat strachu, paranoie a deprese, než poškození jater nebo mozku, že jo. Na webu se píše, že kouření konopí může rozjet u psychicky nemocných jejich obtíže. Ale to může i jízda tramvají, když to vezmeme do důsledku, že.

Přičemž, a to nejde více zdůraznit, Tomáš Houfek, podle vlastních slov, nebyl kuřákem marihuany, on si z konopí připravoval výtažky a ty polykal. Marihuanu nekouřil. Takže je to zase jiný případ. Tomáš Houfek pracoval jako léčitel, měl svou svitu věrných, kterým, předpokládejme, řekl o svém úspěchu s léčbou konopím. Lze si myslet, že tomu jeho posluchači věřili. A věří doposud. Čemu ovšem od nynějška rozhodně nevěří, je spravedlnost v této zemi.

Soudní slepota

Vrchní soud v Olomouci se totiž zachoval s tou největší možnou tupostí, jakou lze v liteře zákona ukázat. Nepřihlédl k žádným jiným skutečnostem, než jakou je zákon a jeho úzkoprsost. Citujme zákon, podle kterého soud rozhodl: „Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem.“ Přičemž v dodatcích existuje zpřísňující položka: „Odnětím svobody na osm až dvanáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán, spáchá-li takový čin ve velkém rozsahu.“ Tomáš Houfek dostal osm let natvrdo.

Výkřik nakonec

A já se ptám – KDE JE TO OHROŽENÍ VEŘEJNOSTI TOMÁŠEM HOUFKEM?!? Nejspíš v tom, že si dovolil léčit sám sebe. Ona ta rakovina, to je kšeft jako prase. Vezměme jen to, co řekl generální ředitel americké farmaceutické firmy Pfizer, která u nás, i ve světě, nabízí většinu „léků“ pro chemoterapii. Generální ředitel Ian Read řekl, parafrázuji: „Onkologie je jednou z hlavních oblastí, na které se chce firma dále zaměřit. Domnívá se totiž, že v dlouhodobém horizontu jí pomůže k vyššímu růstu.“ K vyššímu růstu. Skutečná divočárna. Doma vypěstované konopí? Na tom Pfizer nevydělá ani pětník. V roce 2015 měl Pfizer obrat 50 miliard dolarů. Má tady vůbec někdo zájem někoho léčit?

Státní rozpočet ČR na letošek je 1 369,5 miliard korun. Roční obrat firmy Pfizer je 1 100 miliard korun. Holt rakovina, kdo by měl zájem léčit ji, když to tak pěkně sype.

Tomáš Houfek je příklad exemplárního potrestání. On byl odsouzen pro výstrahu všem ostatním. A to je naprosto nepřípustné. Naprosto!

Vložil: Štěpán Cháb