19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici
05.06.2018
Foto: Město Olomouc
Popisek: Fotografické obrazy Jadrana Šetlíka zachycují všech devatenáct mužů, kteří od roku 1850 stáli v čele olomoucké radnice.
Především zájemce o historii potěšila nová nabídka olomoucké radnice. Už v sobotu 2. června v rámci Svátků města se mohli první návštěvníci podívat na čtvrtou stálou expozici v radniční budově. Ta je věnována historii samosprávy od poloviny 19. století do dneška a kromě jiného představuje galerii mužů, kteří stáli během více než půldruhého století v čele města.
„V čele města stál vždy nějaký kolektivní orgán, který měl navíc v různých historických etapách různou míru pravomocí. V očích Olomoučanů byl ale hmatatelným symbolem správy města vždy konkrétní starosta či primátor,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk.
Jednotný styl Jadrana Šetlíka
„Otevření čtvrté expozice z dějin města souvisí i s tím, že si letos připomínáme výročí 100 let od vzniku republiky a také 170 let od přijetí zásad volené samosprávy města na jaře roku 1848,“ vysvětluje primátor Staněk jeden z důvodů, proč inicioval vznik nové expozice.
Čtvrtá expozice, která zachycuje vývoj městské samosprávy od přelomového roku 1848, je umístěna v tzv. primátorském salonku před zasedací místností v prvním patře. Tvoří ji textové panely a soubor portrétních fotografií starostů, předsedů a primátorů, kteří stáli v čele města od roku 1850. Autor 19 portrétů, umělecký fotograf Jadran Šetlík, je vytvořil vlastní unikátní metodou přenosu snímků na plátno. V případě již nežijících představitelů města, jejichž obrazy se nedochovaly, použil autor archivní ateliérové fotografie, z nichž opět svou metodou vytvořil portréty.
Přístupná jen ve výjimečné dny
„Nová expozice je na rozdíl od tří starších expozic umístěna v neveřejném prostoru primátorského salonku. S ohledem na to je pro veřejnost přístupná zatím jen rámci komentovaných prohlídek radnice s průvodcem, které pořádá Informační centrum Olomouc. Další možnosti budou při různých mimořádných příležitostech, jako byly například nyní Svátky města Olomouce či třeba Dny evropského dědictví. Expozice bude samozřejmě přístupná i oficiálním návštěvám radnice,“ sdělil nám Mgr. Michal Folta z Oddělení mediální komunikace olomoucké radnice.
Nová expozice vznikla ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Olomouc, se státním okresním archivem Olomouc, autory publikace V čele města Olomouce – správa města a její představitelé v průběhu století Vladimírem Spáčilem a Milanem Tichákem a historiky Pavlem Urbáškem a Milošem Traplem. Zmíněná kniha, která vychází v novém doplněném vydání, bude během soboty rovněž k dispozici.
První český starosta byl Karel Mareš
Celý projekt navazuje na dlouhodobý koncept vrátit radnici původní hodnoty a přirozenou vazbu na dějiny města. Olomoucká radnice je dnes nejvýznamnější památkou světské architektury ve městě, která i po šesti staletích stále slouží svému původnímu účelu. Proměna budovy radnice z místa úřadování v symbol hrdého města a jeho dlouhé historie probíhá už několik let. Už dříve byly otevřeny tři expozice, které se věnují dějinám města, historii samotné budovy radnice a slavnému olomouckému orloji. Galeriemi historických představitelů se už nyní pyšní řada dalších měst.
„V roce 1918 stál v čele Olomouce dlouholetý německý starosta Karl Brandhuber (starostou byl od roku 1896 až 1918), jinak obchodník a též poslanec Moravského zemského sněmu. Za jeho vedení se Olomouc stala roku 1899 prvním městem na Moravě s elektrickou pouliční dráhou, město se rozvíjelo díky zisku pozemků od armády.
Brandhuber se intenzivně snažil o uchování německého rázu města, odmítal proto sloučení historické Olomouce s předměstími, většinou českými. V listopadu 1918 rezignoval pod tlakem Okresního národního výboru, jehož předseda a dlouholetý olomoucký český aktivista a právník Richard Fischer se posléze stal vládním komisařem, pověřeným vedením města. Prvním svobodně zvoleným českým starostou byl v roce 1919 Karel Mareš,“ doplnil ještě pan Folta k historii vedení radnice.
Vložil: Markéta Vančová