Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici

05.06.2018
19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici

Autor: Město Olomouc

Popisek: Fotografické obrazy Jadrana Šetlíka zachycují všech devatenáct mužů, kteří od roku 1850 stáli v čele olomoucké radnice.

Především zájemce o historii potěšila nová nabídka olomoucké radnice. Už v sobotu 2. června v rámci Svátků města se mohli první návštěvníci podívat na čtvrtou stálou expozici v radniční budově. Ta je věnována historii samosprávy od poloviny 19. století do dneška a kromě jiného představuje galerii mužů, kteří stáli během více než půldruhého století v čele města.

„V čele města stál vždy nějaký kolektivní orgán, který měl navíc v různých historických etapách různou míru pravomocí. V očích Olomoučanů byl ale hmatatelným symbolem správy města vždy konkrétní starosta či primátor,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk.

Jednotný styl Jadrana Šetlíka

„Otevření čtvrté expozice z dějin města souvisí i s tím, že si letos připomínáme výročí 100 let od vzniku republiky a také 170 let od přijetí zásad volené samosprávy města na jaře roku 1848,“ vysvětluje primátor Staněk jeden z důvodů, proč inicioval vznik nové expozice.

Čtvrtá expozice, která zachycuje vývoj městské samosprávy od přelomového roku 1848, je umístěna v tzv. primátorském salonku před zasedací místností v prvním patře. Tvoří ji textové panely a soubor portrétních fotografií starostů, předsedů a primátorů, kteří stáli v čele města od roku 1850. Autor 19 portrétů, umělecký fotograf Jadran Šetlík, je vytvořil vlastní unikátní metodou přenosu snímků na plátno. V případě již nežijících představitelů města, jejichž obrazy se nedochovaly, použil autor archivní ateliérové fotografie, z nichž opět svou metodou vytvořil portréty.

Přístupná jen ve výjimečné dny

„Nová expozice je na rozdíl od tří starších expozic umístěna v neveřejném prostoru primátorského salonku. S ohledem na to je pro veřejnost přístupná zatím jen rámci komentovaných prohlídek radnice s průvodcem, které pořádá Informační centrum Olomouc. Další možnosti budou při různých mimořádných příležitostech, jako byly například nyní Svátky města Olomouce či třeba Dny evropského dědictví. Expozice bude samozřejmě přístupná i oficiálním návštěvám radnice,“ sdělil nám Mgr. Michal Folta z Oddělení mediální komunikace olomoucké radnice.

Nová expozice vznikla ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Olomouc, se státním okresním archivem Olomouc, autory publikace V čele města Olomouce – správa města a její představitelé v průběhu století Vladimírem Spáčilem a Milanem Tichákem a historiky Pavlem Urbáškem a Milošem Traplem. Zmíněná kniha, která vychází v novém doplněném vydání, bude během soboty rovněž k dispozici.

První český starosta byl Karel Mareš

Celý projekt navazuje na dlouhodobý koncept vrátit radnici původní hodnoty a přirozenou vazbu na dějiny města. Olomoucká radnice je dnes nejvýznamnější památkou světské architektury ve městě, která i po šesti staletích stále slouží svému původnímu účelu. Proměna budovy radnice z místa úřadování v symbol hrdého města a jeho dlouhé historie probíhá už několik let. Už dříve byly otevřeny tři expozice, které se věnují dějinám města, historii samotné budovy radnice a slavnému olomouckému orloji. Galeriemi historických představitelů se už nyní pyšní řada dalších měst.

 

„V roce 1918 stál v čele Olomouce dlouholetý německý starosta Karl Brandhuber (starostou byl od roku 1896 až 1918), jinak obchodník a též poslanec Moravského zemského sněmu. Za jeho vedení se Olomouc stala roku 1899 prvním městem na Moravě s elektrickou pouliční dráhou, město se rozvíjelo díky zisku pozemků od armády.

Brandhuber se intenzivně snažil o uchování německého rázu města, odmítal proto sloučení historické Olomouce s předměstími, většinou českými. V listopadu 1918 rezignoval pod tlakem Okresního národního výboru, jehož předseda a dlouholetý olomoucký český aktivista a právník Richard Fischer se posléze stal vládním komisařem, pověřeným vedením města. Prvním svobodně zvoleným českým starostou byl v roce 1919 Karel Mareš,“ doplnil ještě pan Folta k historii vedení radnice.      

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace