Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici

05.06.2018
19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici

Foto: Město Olomouc

Popisek: Fotografické obrazy Jadrana Šetlíka zachycují všech devatenáct mužů, kteří od roku 1850 stáli v čele olomoucké radnice.

Především zájemce o historii potěšila nová nabídka olomoucké radnice. Už v sobotu 2. června v rámci Svátků města se mohli první návštěvníci podívat na čtvrtou stálou expozici v radniční budově. Ta je věnována historii samosprávy od poloviny 19. století do dneška a kromě jiného představuje galerii mužů, kteří stáli během více než půldruhého století v čele města.

„V čele města stál vždy nějaký kolektivní orgán, který měl navíc v různých historických etapách různou míru pravomocí. V očích Olomoučanů byl ale hmatatelným symbolem správy města vždy konkrétní starosta či primátor,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk.

Jednotný styl Jadrana Šetlíka

„Otevření čtvrté expozice z dějin města souvisí i s tím, že si letos připomínáme výročí 100 let od vzniku republiky a také 170 let od přijetí zásad volené samosprávy města na jaře roku 1848,“ vysvětluje primátor Staněk jeden z důvodů, proč inicioval vznik nové expozice.

Čtvrtá expozice, která zachycuje vývoj městské samosprávy od přelomového roku 1848, je umístěna v tzv. primátorském salonku před zasedací místností v prvním patře. Tvoří ji textové panely a soubor portrétních fotografií starostů, předsedů a primátorů, kteří stáli v čele města od roku 1850. Autor 19 portrétů, umělecký fotograf Jadran Šetlík, je vytvořil vlastní unikátní metodou přenosu snímků na plátno. V případě již nežijících představitelů města, jejichž obrazy se nedochovaly, použil autor archivní ateliérové fotografie, z nichž opět svou metodou vytvořil portréty.

Přístupná jen ve výjimečné dny

„Nová expozice je na rozdíl od tří starších expozic umístěna v neveřejném prostoru primátorského salonku. S ohledem na to je pro veřejnost přístupná zatím jen rámci komentovaných prohlídek radnice s průvodcem, které pořádá Informační centrum Olomouc. Další možnosti budou při různých mimořádných příležitostech, jako byly například nyní Svátky města Olomouce či třeba Dny evropského dědictví. Expozice bude samozřejmě přístupná i oficiálním návštěvám radnice,“ sdělil nám Mgr. Michal Folta z Oddělení mediální komunikace olomoucké radnice.

Nová expozice vznikla ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Olomouc, se státním okresním archivem Olomouc, autory publikace V čele města Olomouce – správa města a její představitelé v průběhu století Vladimírem Spáčilem a Milanem Tichákem a historiky Pavlem Urbáškem a Milošem Traplem. Zmíněná kniha, která vychází v novém doplněném vydání, bude během soboty rovněž k dispozici.

První český starosta byl Karel Mareš

Celý projekt navazuje na dlouhodobý koncept vrátit radnici původní hodnoty a přirozenou vazbu na dějiny města. Olomoucká radnice je dnes nejvýznamnější památkou světské architektury ve městě, která i po šesti staletích stále slouží svému původnímu účelu. Proměna budovy radnice z místa úřadování v symbol hrdého města a jeho dlouhé historie probíhá už několik let. Už dříve byly otevřeny tři expozice, které se věnují dějinám města, historii samotné budovy radnice a slavnému olomouckému orloji. Galeriemi historických představitelů se už nyní pyšní řada dalších měst.

 

„V roce 1918 stál v čele Olomouce dlouholetý německý starosta Karl Brandhuber (starostou byl od roku 1896 až 1918), jinak obchodník a též poslanec Moravského zemského sněmu. Za jeho vedení se Olomouc stala roku 1899 prvním městem na Moravě s elektrickou pouliční dráhou, město se rozvíjelo díky zisku pozemků od armády.

Brandhuber se intenzivně snažil o uchování německého rázu města, odmítal proto sloučení historické Olomouce s předměstími, většinou českými. V listopadu 1918 rezignoval pod tlakem Okresního národního výboru, jehož předseda a dlouholetý olomoucký český aktivista a právník Richard Fischer se posléze stal vládním komisařem, pověřeným vedením města. Prvním svobodně zvoleným českým starostou byl v roce 1919 Karel Mareš,“ doplnil ještě pan Folta k historii vedení radnice.      

Vložil: Markéta Vančová