Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici

05.06.2018
19 olomouckých starostů a primátorů od roku 1850 objektivem Jadrana Šetlíka. Nová expozice na radnici

Autor: Město Olomouc

Popisek: Fotografické obrazy Jadrana Šetlíka zachycují všech devatenáct mužů, kteří od roku 1850 stáli v čele olomoucké radnice.

Především zájemce o historii potěšila nová nabídka olomoucké radnice. Už v sobotu 2. června v rámci Svátků města se mohli první návštěvníci podívat na čtvrtou stálou expozici v radniční budově. Ta je věnována historii samosprávy od poloviny 19. století do dneška a kromě jiného představuje galerii mužů, kteří stáli během více než půldruhého století v čele města.

„V čele města stál vždy nějaký kolektivní orgán, který měl navíc v různých historických etapách různou míru pravomocí. V očích Olomoučanů byl ale hmatatelným symbolem správy města vždy konkrétní starosta či primátor,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk.

Jednotný styl Jadrana Šetlíka

„Otevření čtvrté expozice z dějin města souvisí i s tím, že si letos připomínáme výročí 100 let od vzniku republiky a také 170 let od přijetí zásad volené samosprávy města na jaře roku 1848,“ vysvětluje primátor Staněk jeden z důvodů, proč inicioval vznik nové expozice.

Čtvrtá expozice, která zachycuje vývoj městské samosprávy od přelomového roku 1848, je umístěna v tzv. primátorském salonku před zasedací místností v prvním patře. Tvoří ji textové panely a soubor portrétních fotografií starostů, předsedů a primátorů, kteří stáli v čele města od roku 1850. Autor 19 portrétů, umělecký fotograf Jadran Šetlík, je vytvořil vlastní unikátní metodou přenosu snímků na plátno. V případě již nežijících představitelů města, jejichž obrazy se nedochovaly, použil autor archivní ateliérové fotografie, z nichž opět svou metodou vytvořil portréty.

Přístupná jen ve výjimečné dny

„Nová expozice je na rozdíl od tří starších expozic umístěna v neveřejném prostoru primátorského salonku. S ohledem na to je pro veřejnost přístupná zatím jen rámci komentovaných prohlídek radnice s průvodcem, které pořádá Informační centrum Olomouc. Další možnosti budou při různých mimořádných příležitostech, jako byly například nyní Svátky města Olomouce či třeba Dny evropského dědictví. Expozice bude samozřejmě přístupná i oficiálním návštěvám radnice,“ sdělil nám Mgr. Michal Folta z Oddělení mediální komunikace olomoucké radnice.

Nová expozice vznikla ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Olomouc, se státním okresním archivem Olomouc, autory publikace V čele města Olomouce – správa města a její představitelé v průběhu století Vladimírem Spáčilem a Milanem Tichákem a historiky Pavlem Urbáškem a Milošem Traplem. Zmíněná kniha, která vychází v novém doplněném vydání, bude během soboty rovněž k dispozici.

První český starosta byl Karel Mareš

Celý projekt navazuje na dlouhodobý koncept vrátit radnici původní hodnoty a přirozenou vazbu na dějiny města. Olomoucká radnice je dnes nejvýznamnější památkou světské architektury ve městě, která i po šesti staletích stále slouží svému původnímu účelu. Proměna budovy radnice z místa úřadování v symbol hrdého města a jeho dlouhé historie probíhá už několik let. Už dříve byly otevřeny tři expozice, které se věnují dějinám města, historii samotné budovy radnice a slavnému olomouckému orloji. Galeriemi historických představitelů se už nyní pyšní řada dalších měst.

 

„V roce 1918 stál v čele Olomouce dlouholetý německý starosta Karl Brandhuber (starostou byl od roku 1896 až 1918), jinak obchodník a též poslanec Moravského zemského sněmu. Za jeho vedení se Olomouc stala roku 1899 prvním městem na Moravě s elektrickou pouliční dráhou, město se rozvíjelo díky zisku pozemků od armády.

Brandhuber se intenzivně snažil o uchování německého rázu města, odmítal proto sloučení historické Olomouce s předměstími, většinou českými. V listopadu 1918 rezignoval pod tlakem Okresního národního výboru, jehož předseda a dlouholetý olomoucký český aktivista a právník Richard Fischer se posléze stal vládním komisařem, pověřeným vedením města. Prvním svobodně zvoleným českým starostou byl v roce 1919 Karel Mareš,“ doplnil ještě pan Folta k historii vedení radnice.      

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace