V olomoucké Zoo na návštěvníky z nové africké expozice vykouknou roztomilé surikaty. Tahákem je i první jedovatý had
14.05.2018
Foto: Zoo Olomouc
Popisek: Hlavní tahák nové expozice? Jasně vedou surikaty
Dlouho očekávaná chvíle slavnostního otevření afrického pavilonu Kalahari pro veřejnost je tady. V průběhu dubna obsadila zvířata své ubikace, kde bylo třeba jim poskytnout trochu času na zabydlení. Zároveň se tím získala možnost dořešit případné nedostatky, které svěřenci odhalili a upravit je podle potřeby.
Nejvíce času si vyžádalo čekání na vhodné podmínky k úpravě venkovních výběhů, kde se musela dosypat chybějící zemina, pokrýt ji vrstvou písku a doplnit velké kameny, které poskytnou zvířatům možnost předvést své schopnosti a typické chování. Návštěvníci budou mít od tohoto týdne v Zoo Olomouc možnost vidět z blízka nejen surikaty, ale i snovače, damany, hrabáče, kruhochvosty, mnohonožky, plochoještěry, užovky domácí, ale také kobříka kapského, což je první jedovatý had v kolekci zvířat Zoo Olomouc.
Atraktivní novinka? Se surikatami zaručeně
„Od počátku jsme věřili, že moderní pavilon s africkými zvířaty olomouckou zoologickou zahradu obohatí a pro návštěvníky bude atraktivní novinkou. Dnešní pohled na dokončený a plně zabydlený pavilon Kalahari potvrzuje, že tomu tak je,“ reagoval na otevření nového prostoru primátor Antonín Staněk. „Snažíme se i za pomoci investic z městského rozpočtu pomáhat zoologické zahradě, aby mohla pravidelně přicházet s něčím novým. Sama zoo nám to usnadňuje tím, že je schopna nemalou část nákladů na takové akce pokrýt ze svého vlastního rozpočtu,“ dodal investiční náměstek primátora Filip Žáček.
Pavilon Kalahari je jen jednou z několika novinek, kterými chce v letošním roce Zoo Olomouc upoutat pozornost dalších návštěvníků. V plánu je zásadní rekonstrukce a modernizace obří voliéry či otevření další části safari, tentokrát věnovaná severní Americe.
Stavba byla těžká
Začátkem roku prošla stavba spolufinancovaná statutárním městem Olomouc a Zoo Olomouc v celkové hodnotě 15 milionů Kč včetně DPH dokončovacími pracemi, které zahrnovaly úpravy a dovybavení interiéru. Následovalo ubytování zvířecích obyvatel, jejich zabydlení a test odolnosti ubikací. Zvířata si vyžádala pár drobných zásahů a zbývalo upravit venkovní výběhy. Stále se vracející mrazy udržely půdu dlouhou dobu zmrzlou. Následoval déšť a bahno omezující zásah techniky. Ve chvíli, kdy se počasí umoudřilo, bylo nutné navézt zeminu, vymodelovat terén, doplnit nepostradatelný písek a na závěr usadit obří kameny. Umělý baobab, který má tvořit dominantu venkovního výběhu surikat, Zoo v tuto chvíli oželelo. Za přednější považuje otevření pavilonu, aby mohli návštěvníci obdivovat slibovaná zvířata. Zbývající projektové doplňky vedení Zoo proto odložilo na podzim.
Surikata je prostě tahák
Surikaty přitahují pozornost velké většiny dětí i dospělých. Tyto šelmičky jsou známé hlavně svou charakteristickou pozicí v sedě se vztyčeným tělem, když hlídkují, jestli se neblíží nebezpečí. Novou ubikaci, do které se přesunuly ze spodní části zahrady naproti vyhlídce do Safari Euroasie, obývají společně s veverkami kapskými a nad hlavami jim poletují štěbetající snovači.
Hrabáč není v závěsu
Hrabáčům kapským dělají společnost damani skalní. Zvířata jsou to velmi rozdílná – poměrně velcí hrabáči pochopitelně obsadili přízemí, kde mají hned u skla svou vytápěnou jeskyňku osvětlenou červenou žárovkou. Barevné světlo je neruší při spánku, ale zároveň umožní návštěvníkům vidět je i ve dne, ze kterého velkou část tráví právě spaním. Damani, ač příbuzní slonům, jsou nevelcí býložravci připomínající spíše velké morče. Nehtovitá kopýtka na konci prstů jim pomáhají skvěle šplhat, v expozici jsou díky tomu nejčastěji k vidění v horním patře umělých skal. Medojed kapský stále ještě nepřekročil hranice naší republiky a jeho prostor zatím zůstává neobsazen.
Hadí doupě
Terária obsadili zástupci afrických plazů a bezobratlých. Ačkoli je Kalahari nazýváno pouští, vyskytuje se tam velká řada různorodých živočichů. Jejich ukázkou jsou mnohonožky a sarančata, ze skupiny plazů pak kruhochvosti, plochoještěři, ještěrkovci, agamy černokrké a užovky domácí. Prvním jedovatým hadem v olomoucké zahradě se stal kobřík kapský, kterého můžeme nazvat menším „bráškou“ nebezpečných kober.
Otevřením tohoto velmi atraktivně pojatého objektu, a to jak po stránce architektonické, tak složením zvířat, nabízí Zoo Olomouc možnost zažít na Moravě setkání s tvory, kteří se jen tak nevidí a navíc v prostředí velmi připomínajícím jejich domovinu.
Zdroj: TZ
Vložil: Štěpán Cháb