Šternberk: Strážníci a policisté zasahují proti bezdomovcům
11.07.2013
Foto: Město Šternberk
Popisek: Zásah v Dolním Žlebu
Strážníci a policisté pokračují ve Šternberku v zásazích v lokalitách, kde se neoprávněně zdržují osoby bez přístřeší. Zkontrolovali prostory nad bývalým VOP 026 a zadrželi jednu osobu v celostátním pátrání.
Další osoby, které neoprávněně obývají objekty v této oblasti, byly strážníky vykázány. Informovala o tom mluvčí města Šternberk Irena Černocká.
Následně byl za dohledu strážníků a policistů proveden zaměstnanci skupiny veřejně prospěšných prací úklid a objekty byly zabezpečeny proti dalšímu užívání. Zabavena byla dvě jízdní kola, vozík, hromosvody a další věci, které pocházejí pravděpodobně z trestné činnosti. Z lokality bylo odvezeno pět plně naložených přívěsných vozíků a jedna multikára odpadu, jeden naložený kontejner naplnily plastové lahve.
V červnu letošního roku zasahovali strážníci také v lokalitě v Dolním Žlebu, odkud vykázali skupinu bezdomovců a další akce budou následovat. O spolupráci při zásahu proti bezdomovcům již požádalo například vedení Českých drah, kde tito lidé neoprávněně užívají některé budovy na šternberském vlakovém nádraží.
Problémy s bezdomovci už se zdaleka netýkají jen velkých měst
"Bezdomovci byli dříve problémem spíše velkých měst, aktuálně jej však řešíme i ve Šternberku. Tito lidé svým chováním a jednáním budí veřejné pohoršení, zakládají skládky odpadu a na veřejnosti konzumují alkohol i tam, kde je konzumace alkoholu zakázána. Bezdomovci mají na svědomí krádeže železa, barevných kovů, měděných svodů, okapů a všeho, co lze odevzdat ve sběrnách surovin," uvedla Irena Černocká.
Bezdomovci a jejich chování podle jejích slov výrazně ovlivňují pocit bezpečí občanů ve městě. Nárůst lidí bez přístřeší je zaznamenám zejména v posledních pěti letech. Město Šternberk v současné době neprovozuje azylový dům ani jiné náhradní ubytování pro tyto občany. Prostřednictvím odboru sociálních věcí Městského úřadu ve Šternberku jsou jim nabízeny služby v azylových domech v Olomouci, kde však platí režim, který tito lidé odmítají a do azylových domů se ubytují zpravidla jen v zimním období.
"V současné době se vyskytuje obtěžování občanů bezdomovci stále častěji. Prokáže-li se bezdomovci přestupek, postupuje se podle zákona o přestupcích (napomenutí, pokuta, správní řízení). Je zřejmé, že tato opatření jsou nedostačující. Pokud však bezdomovec nespáchá trestný čin, je v podstatě podle stávajících zákonných oprávnění nepostižitelný. Jediná cesta, jak předcházet nežádoucím jevům, které mají bezdomovci na svědomí, je ostražitost. Zajistit řádný režim zamykání všech vchodů domů a dveří do jejich společných prostor. Při sebemenším náznaku obtěžování těmito osobami ihned přivolat policii," dodala Irena Černocká.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL