Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavný fotograf Štreit má další ocenění: Předal mu ho olomoucký primátor Staněk, podle něhož jde o vyjádření zdravého patriotismu

12.09.2017
Slavný fotograf Štreit má další ocenění: Předal mu ho olomoucký primátor Staněk, podle něhož jde o vyjádření zdravého patriotismu

Foto: Olomouc

Popisek: Primátor Staněk, Miloslav Kyjevský, Jindřich Štreit

Fotograf Jindřich Štreit a Miloslav Kyjevký z FGP-studia převzali v pátek Cenu primátora. Dostalo se jim uznání za prokazatelný přínos v oblasti občanské společnosti a demokracie v Olomouci a v oblasti hospodářského rozvoje města.

„Udílení cen je vyjádřením respektu a úcty osobnostem veřejného života, které se výrazně zapsaly do historie a současnosti města. Jsou vyjádřením zdravého patriotismu a kladou si za cíl prezentovat významné osobnosti i úspěšné živnostníky, malé a střední podnikatele z Olomouce,“ připomněl statut cen primátor Antonín Staněk. 

Kdo je Miloslav Kyjevský? 

Olomoucká firma „Miloslav Kyjevský – FGP studio“ má jméno majitele přímo ve svém oficiálním názvu. Pracuje především pro regionální klientelu, zná ji však celá republika. Firmu založil roku 1990 s vizí perspektivní tiskárny využívající nejmodernější technologie tisku a dokončujícího zpracování. Tuto strategii FGP studio úspěšně plní a aktivně udržuje krok se současnými trendy. Je především ofsetovou tiskárnou, ale rozšiřuje i digitální tisk. K první budově z roku 1997 byla z nedostatku kapacity postavena v roce 2010 další výrobní budova. V roce 2013 byla provedena úplná rekonstrukce přikoupené třetí budovy, do které umístila řezací centrum. Nyní tato úspěšná rodinná firma zaměstnává 50 pracovníků, mezi kterými je pan Miloslav Kyjevský oblíben pro svůj lidský přístup. 

K mimořádným počinům tiskárny patří například v minulém roce vydaná výpravná kniha fotografií Ondřeje Pýchy „Sportovci“. Kvalita zpracování a působivý design vydávaných kalendářů byla oceněna 2. místem v celostátní soutěži Kalendář roku 2013.

 

Díky svému sociálnímu cítění podporuje regionální charitativní projekty, sport a kulturu. Je vydavatelem měsíčníku Moravský senior, který je financován převážně z vlastních zdrojů Miloslava Kyjevského. Tento magazín je určen pro cílovou skupinu lidí ve věku 55+, kteří žijí zejména v Olomouckém kraji. 

Miloslav Kyjevský je velkým patriotem, a proto se stal významným podporovatelem olomouckých sportovních klubů. Srdeční záležitostí je pro něj TJ Sokol Slavonín a Fotbalový klub Slavonín, působící v místě jeho bydliště. Jeho pomoc a podpora směřuje také do SK Sigmy Olomouc, 1. HFK Holice a hokejovému klubu HC Olomouc, z menších klubů potom SK UP – oddílu synchronizovaného plavání a DHK Zora Olomouc. Podporuje také významné kulturní akce, konané v Olomouci, jako je např. festival Colores Flamencos. 

Kdo je prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c.? 

Fotograf a pedagog… Štreitovy fotografie jsou ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně, Národní galerie umění ve Washingtonu, Muzea fotografie v Tokiu a dalších věhlasných institucí. Tvorbu představil na více než 1200 samostatných výstavách a zúčastnil se celé řady skupinových výstav doma i v zahraničí. 

Narodil se ve Vsetíně jako nejstarší z pěti dětí. Na rodiče a na dětství ve Stříteži nad Bečvou vzpomíná „navzdory velkým materiálním a společenských problémům“ jako na harmonické období.

 

Svůj první fotoaparát si pořídil v 60. letech jako student výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Na Škole výtvarné fotografie v Brně dokončil studium souborem fotografií ze zákulisí olomouckého divadla. Později proslul svými syrovými a přitom hluboce lidskými fotografiemi z venkovského života v malé vesnici Sovinci a jejím okolí, které vznikaly od konce 70. let. 

Stará škola na Sovinci, kde manželé Štreitovi bydlí, se za normalizace stala útočištěm pro neoficiální umělce z celé republiky. Štreit organizoval neformální výstavy, koncerty, divadelní představení. V 80. letech jej zatkla tajná bezpečnost. Archiv jeho fotografií, negativů, dokonce i fotoaparát zabavila STB s odůvodněním, že tak chce zamezit páchání další trestné činnosti. Po návratu z vězení mohl být zaměstnán jen v dělnických profesích. Rok pracoval v knihovně, pak jako dispečer státního statku Ryžoviště. O to víc se věnoval kulturní činnosti a fotografování.

Po sametové revoluci v roce 1990 se ve Spojených státech se účastnil putovní fotografické přehlídky ke 150. výročí vynálezu fotografie. Šest jeho snímků do svých sbírek zařadilo Muzeum moderního umění v New Yorku. Režisér Jan Špáta natočil o Štreitovi film Mezi světlem a tmou. Jako externí pedagog vyučoval až do roku 2003 na FAMU v Praze. Zároveň učil dokumentární fotografii na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, kde působí dosud.

Je nositelem Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury (2008) a získal i titul Osobnost české fotografie 2007. V roce 2014 mu Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě udělila čestný doktorát.

Cena primátora se předává od roku 2015 

Cena primátora svým výtvarným zpracováním připomíná, dvě významné osobnosti veřejného života Olomouce 20. století, Karla Mareše a Milana Hořínka. Laureátům je předávána od roku 2015 vždy na začátku září, jako připomenutí dne, kdy 6. září 1919 převzal první český starosta Karel Mareš svůj úřad. 

V minulých letech převzali Cenu primátora amerikanista a emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab a legendární krasobruslařka Eva Graham Romanová. Za hospodářský rozvoj byli dosud oceněni předseda představenstva farmaceutické společnosti Farmak Jiří Žák a Drahomíra Pisková, výrobní ředitelka společnosti Draps, zabývající se sportovní textilní produkcí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .       

Vložil: Lea Vlasáková