Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Světoznámý sochař pro rodné město: Nová pítka Ivana Theimera ozdobí obě náměstí v historickém centru Olomouce, již na začátku září

31.08.2017
Světoznámý sochař pro rodné město: Nová pítka Ivana Theimera ozdobí obě náměstí v historickém centru Olomouce, již na začátku září

Foto: www.olomouc.eu

Popisek: Nová pítka

Mramorové dříky a bronzové hlavice budou mít dvě nová pítka z dílny světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. Pítka, která vytvořil pro město, obohatí veřejný prostor na Horním a Dolním náměstí. Pítko vedle Arionovy kašny bude slavnostně uvedeno do provozu za účasti autora ve středu 6. září v 17 hodin.

„Vážím si toho, že veřejný prostor historického centra města doplní díla tak významného a uznávaného umělce, jakým je Ivan Theimer. Jsem přesvědčen, že originální pítko na Horním náměstí bude vhodně zapadat do celkové kompozice prostranství u tolik oblíbené Arionovy kašny, která je dílem stejného autora,“ uvedl primátor Antonín Staněk. 

Mramor a bronz

Samotné instalaci v centru Olomouce nyní předchází kompletace jednotlivých segmentů i nezbytné práce na technologických prvcích pítek. „Důležitým úkolem bylo sehnat odpovídající mramorové dříky neboli sloupky, které ponesou bronzové hlavice. Jeden byl v Olomouci od roku 2002 z doby tvorby Arionovy kašny, druhý pochází z alpského lomu na severu Itálie a mramor je podobný tomu, jaký je použit na oltáři svaté Pavlíny v kostele svatého Mořice,“ vysvětlil investiční náměstek Filip Žáček.

Aby pítka fungovala, zhotovují se nyní ve slévárně v Beňově na Přerovsku nezbytné technologické součásti pro rozvod vody a servisní kryty. „Zatímco mramorové podstavce budou mít šedookrovou načervenalou barvu, o patinování technologických částí ještě není zcela rozhodnuto. Podoba jejich bronzu bude možná stejná jako u zábradlí Arionovy kašny," naznačil Miroslav Petřík, ředitel Technických služeb města Olomouce, které zabezpečují umístění pítek na historická náměstí. 

pitko_Olomouc

Zdobená bronzová hlavice pítka

V blízkosti barokních kašen...

S pítkem vedle Arionovy kašny, která v roce 2002 doplnila soubor olomouckých barokních kašen inspirovaných antickou mytologií, bylo počítáno už při rekonstrukci Horního náměstí, jež probíhala na základě architektonické soutěže. „Jsem rád, že jsme v dodatečném umístění pítka na náměstí našli shodu i s Národním památkovým ústavem v Olomouci,“ konstatoval primátor Antonín Staněk. Druhé autorské pítko Ivana Theimera vznikne na Dolním náměstí poblíž barokní Jupiterovy kašny. „I tady s ním počítal původní projekt rekonstrukce Dolního náměstí, který se ale postupně upravoval a pítko se zde objeví až dnes. Jsem rád, že tak po letech naplníme očekávání řady Olomoučanů a návštěvníků města, kteří po takovém zdroji pitné vody v centru města volají,“ připomněl náměstek Filip Žáček. 

Celkové náklady na realizaci činí zhruba dva miliony korun. Pítka na připravená místa s potřebným přívodem vody i napojením na kanalizaci instalují na obě náměstí pracovníci Technických služeb města Olomouce. „Při koordinaci přípravných prací před umístěním a zprovozněním pítek se mi vybavila nezapomenutelná setkání s Ivanem Theimerem, když před lety vyprávěl o Arionovi a zhmotnění jeho příběhu do nové kašny na Horním náměstí. Také nová pítka naplňují tvůrcovu myšlenku, aby jeho díla byla co nejblíže lidem,“ dodal ředitel TSMO Miroslav Petřík.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová