Propojení ekologie s elegancí v Horce nad Moravou. Nízkoenergetický dům zasypaný zemním valem oslavil desáté narozeniny, nádherně vypadá hlavně v noci
29.08.2017
Foto: www.olomouc.eu
Popisek: Sluneční dům Sluňákov
FOTO Nízkoenergetický dům v Horce nad Moravou zasypaný zemním valem slaví 10 let. Projekt vzdělávacího centra byl v době svého otevření v roce 2007 natolik unikátní, že ještě v témže roce se stal absolutním vítězem architektonické soutěže Obce architektů a architektonické komory a získal tak Grand Prix architektů.
„Porota tehdy ocenila hlavně propojení ekologie s elegancí. Nutno dodat, že toto ocenění se doposud jiné stavbě v Olomouckém kraji získat nepodařilo. Tudíž máme být v Olomouci na co hrdí. Zároveň v témže roce získal Cenu ministra životního prostředí za dílo s výraznými ekologickými aspekty,“ řekl ředitel Sluňákova Michal Bartoš. Realizace stavby byla umožněna díky investici statutárního města Olomouce a dotaci ze Státního fondu životního prostředí.
Krajinu nijak neruší
Nízkoenergetický dům, sídlo centra ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov, je dílem architektonického studia Projektil architekti. Jejich návrh je výsledkem procesu hledání nové formy ekologického domu, který se zapojuje do okolní přírody tak dokonale, že se v krajině zcela ztrácí a tím pádem ji nijak neruší.
Jako z jiného světa...
Ekologický i ekonomický
Stavební řešení domu využívá principů solární architektury, velké tloušťky tepelných izolací a řízeného větrání se zpětným získáváním tepla. „Díky těmto opatřením byla spotřeba na vytápění v roce 2015 50 MWh, a proto jsme ve srovnání s klasickým řešením vytápění běžného domu zemním plynem ušetřili přes 180 000 korun,“ popsal Michal Bartoš.
„Dům začíná vyžadovat opravy, ale pořád je v něm plno lidí, kteří se tu setkávají a diskutují o lidských vztazích k přírodě a krajině,“ vyzdvihl Michal Bartoš, ředitel Sluňákova.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová