Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolo mám sotva týden a už jsem stačil najet více než 70 kilometrů, raduje se Tomáš. Na tom by nebylo nic tak zvláštního... Jenže Tomáš je vozíčkář a kolo speciálně upravené

17.08.2017
Kolo mám sotva týden a už jsem stačil najet více než 70 kilometrů, raduje se Tomáš. Na tom by nebylo nic tak zvláštního... Jenže Tomáš je vozíčkář a kolo speciálně upravené

Foto: archiv Tomáše Helíska

Popisek: Tomáš Helísek na handbiku

Je to příběh jednoho lidského života, který nezačal šťastně. Je to příběh o nezlomnosti vůle, odvaze a vytrvalosti, o tom, jak důležité je jít za svým snem. Hlavním hrdinou je muž jménem Tomáš Helísek…

Tomáš se narodil předčasně v roce 1986 a byla mu diagnostikována dětská mozková obrna. Onemocnění, která vzniká na základě poškození mozkové tkáně, nejčastěji tzv. hypoxií, což je nedostatek kyslíku. Dětská mozková obrna je charakteristická poruchou vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiným poškozením. Důsledkem jsou vážné poruchy hybnosti.

Nakonec přišel pocit svobody a štěstí

Pro Tomáše nebyla dětská obrna jediným údělem. Později se k ní přidala i těžká skolióza. Musel se podrobit celkem 13 operacím zad. Jeho páteř po celé délce fixuje titan, který ale neumožňuje dostatek pohybu a cvičení.

Tento rok, ve svých 31 letech, dostal Tomáš možnost zkusit si jízdu na kole za pomoci speciálního hybridního adaptéru Hybrid Attitude. Tomáše to doslova

„Adaptér se jednoduše přicvakne k vozíku a vy pak jen navolíte, zda chcete jet sami či potřebujete trochu popostrčit. Je to nepopsatelně skvělý pocit, když jedete svobodně a můžete se aktivně fyzicky zapojit. Když cítíte nejen únavu, ale i svaly a víte, že děláte něco pro sebe,” popsal Tomáš svou zkušenost s pomůckou, která umožňuje jediný pohyb, který operovaná záda dovolí. „A i když vás tělo ráno bolí, chcete jet znova! Vychutnat si pocit svobody, sportování, endorfinu a štěstí. Posouvá mě to úplně někam jinam,” řekl nadšeně Tomáš.

Vlna podpory

Po své zkušenost se proto rozhodl, že osloví známé firmy i veřejnost svou výzvou Svoboda na kolech, aby mohl dále sportovat na speciálním kole, handbiku.

Jeho výzva oslovila veřejnost, vznikly akce na jeho podporu – například dražba anděla z Galerie Anděl. Jedna restaurace také vytvořila speciální edici vlastních custom ´Prestižek´, které si potom lidé koupili, aby podpořili Tomáše. 

Helisek_andel

Tomáš Helísek v Galerii Anděl

Tomáše na jeho cestě za snem podpořili i účastníci extrémního závodu ISOMA 1000 Miles Adventure, který pořádá biker Jan Kopka. Cílem závodu je projet cca 1600 km tím nejhorším terénem napříč Českou a Slovenskou republikou bez zabezpečení. Svými kilometry závodníci nakonec pro Tomáše vyjezdili 35 000 korun .

Handbikem to nekončí

Cílová částka se získala bleskovým tempem. A tak po dvou měsících můžete Tomáše potkat, jak jezdí a trénuje v okolí Olomouce či podél Baťova kanálu. Užívá si přitom něco, co před nedávnem byl jen pouhý sen.

„Absolutně jsem nečekal tolik pozitivních ohlasů! Jsem neskutečně rád a moc děkuji všem, které moje výzva zaujala a jakkoliv mne podpořili,“ dodal s úsměvem a dojetím.

Tomášův soukromý projekt Svoboda na kolech tímto nekončí. Chce prostřednictvím handbiku začít nejen zlepšovat svůj zdravotní stav. Ale také by se časem chtěl ‘postavit’ výzvě a naplánovat něco neuvěřitelného - objet Českou republiku nebo absolvovat nějaký cyklomaraton. Rovněž by rád reprezentoval všechny, kteří ho podpořili. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová