Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chuť Mozartových koulí? Stejně sladká jako vítězství. V Olomouci se konal mezinárodní turnaj v koulové hře pétanque

14.08.2017
Chuť Mozartových koulí? Stejně sladká jako vítězství. V Olomouci se konal mezinárodní turnaj v koulové hře pétanque

Autor: www.kulovyblesk.com

Popisek: Koule na pétanque

V sobotu 12. srpna se konal na Korunní pevnůstce v Olomouci jubilejní desátý ročník Mozartových koulí – mezinárodního turnaje ve sportovní hře pétanque. Přihlásil se rekordní počet soutěžících a mezi velkou konkurencí dokázali zvítězit hráči klubu Hrode Krumsín. Odnesli si Mozartovu bustu a sladkosti jako hlavní ceny.

Na turnaj se přihlásili hráči z Polska i Slovenska, celkem bojovalo o vítězství 37 soutěžících. „Turnaj podporovaný statutárním městem Olomouc je specifický tím, že se na něm schází česká špička, současná reprezentace, zahraniční hráči i začátečníci bez sportovní licence,“ uvedl ředitel turnaje Pavel Konečný.

Mozartova busta a cukrovinky jako ceny vítězům

Členem vítězného tříčlenného týmu byl František Kaplánek, který je aktuální českou jedničkou v celostátním žebříčku. Sportovní soutěž Mozartovy koule byla jeho letos třetím vyhraným turnajem.

„Jedním z nich bylo i Mistrovství ČR dvojic, v něm tvořil pár s Jiřím Greplem z SKP Hranice VI-Valšovice, a právě Grepl stál tentokrát ve finále proti Kaplánkovi v trojici s Michalem Habáskem a Pavlem Burešem mladším,“ doplnil ředitel Konečný. Na start se museli všichni účastníci dostavit již v 8 hodin ráno a po nalosování a odehrání základních skupin proběhlo play-off. Finále se konalo večer v Korunní pevnůstce v Olomouci.

pétanque

Pétanque v Korunní pevnůstce

„Vítězná trojice ve složení František Kaplánek, Jana Krpcová a Miroslav Krpec si chuť výhry na Mozartových koulích zopakovala po dvou letech – je to marcipán v čokoládě, protože stejnojmenné cukrovinky tvoří jednu z odměn a palmáre pro úspěšné týmy,“ doplnil Konečný.

Letos k hlavním cenám výjimečně patřily i busty Wolfganga Amadea Mozarta přivezené přímo ze Salzburgu. Název turnaje totiž připomíná pobyt hudebního genia v Olomouci v roce 1767.

Letošní ročník turnaje se navíc konal v době, kdy se Olomouc pyšní titulem Evropské město sportu a kdy pétanque aspiruje na zařazení mezi olympijské sporty na hrách v Paříži v roce 2024. Obšírnou reportáž z turnaje odvysílá Česká televize ve čtvrtek 17. srpna.

Patří k Francii

Pétanque má svůj původ ve francouzském středomoří. Jeho počátky však sahají až do starověku a svou podobu získal ve starém Římě. První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910 ve Francii ve městě La Ciotat.

Nejpopulárnější je pétanque právě ve Francii. Lidé se s ním mohou setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu.

Pétanque v České republice organizuje Česká asociace pétanque klubů. Tento sport patří mezi koulové sporty, které souhrnně ve světě zastřešuje Světová konfederace koulových sportů, ta však v České republice nemá zástupce u Českého olympijského výboru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace