Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Chuť Mozartových koulí? Stejně sladká jako vítězství. V Olomouci se konal mezinárodní turnaj v koulové hře pétanque

14.08.2017
Chuť Mozartových koulí? Stejně sladká jako vítězství. V Olomouci se konal mezinárodní turnaj v koulové hře pétanque

Autor: www.kulovyblesk.com

Popisek: Koule na pétanque

V sobotu 12. srpna se konal na Korunní pevnůstce v Olomouci jubilejní desátý ročník Mozartových koulí – mezinárodního turnaje ve sportovní hře pétanque. Přihlásil se rekordní počet soutěžících a mezi velkou konkurencí dokázali zvítězit hráči klubu Hrode Krumsín. Odnesli si Mozartovu bustu a sladkosti jako hlavní ceny.

Na turnaj se přihlásili hráči z Polska i Slovenska, celkem bojovalo o vítězství 37 soutěžících. „Turnaj podporovaný statutárním městem Olomouc je specifický tím, že se na něm schází česká špička, současná reprezentace, zahraniční hráči i začátečníci bez sportovní licence,“ uvedl ředitel turnaje Pavel Konečný.

Mozartova busta a cukrovinky jako ceny vítězům

Členem vítězného tříčlenného týmu byl František Kaplánek, který je aktuální českou jedničkou v celostátním žebříčku. Sportovní soutěž Mozartovy koule byla jeho letos třetím vyhraným turnajem.

„Jedním z nich bylo i Mistrovství ČR dvojic, v něm tvořil pár s Jiřím Greplem z SKP Hranice VI-Valšovice, a právě Grepl stál tentokrát ve finále proti Kaplánkovi v trojici s Michalem Habáskem a Pavlem Burešem mladším,“ doplnil ředitel Konečný. Na start se museli všichni účastníci dostavit již v 8 hodin ráno a po nalosování a odehrání základních skupin proběhlo play-off. Finále se konalo večer v Korunní pevnůstce v Olomouci.

pétanque

Pétanque v Korunní pevnůstce

„Vítězná trojice ve složení František Kaplánek, Jana Krpcová a Miroslav Krpec si chuť výhry na Mozartových koulích zopakovala po dvou letech – je to marcipán v čokoládě, protože stejnojmenné cukrovinky tvoří jednu z odměn a palmáre pro úspěšné týmy,“ doplnil Konečný.

Letos k hlavním cenám výjimečně patřily i busty Wolfganga Amadea Mozarta přivezené přímo ze Salzburgu. Název turnaje totiž připomíná pobyt hudebního genia v Olomouci v roce 1767.

Letošní ročník turnaje se navíc konal v době, kdy se Olomouc pyšní titulem Evropské město sportu a kdy pétanque aspiruje na zařazení mezi olympijské sporty na hrách v Paříži v roce 2024. Obšírnou reportáž z turnaje odvysílá Česká televize ve čtvrtek 17. srpna.

Patří k Francii

Pétanque má svůj původ ve francouzském středomoří. Jeho počátky však sahají až do starověku a svou podobu získal ve starém Římě. První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910 ve Francii ve městě La Ciotat.

Nejpopulárnější je pétanque právě ve Francii. Lidé se s ním mohou setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu.

Pétanque v České republice organizuje Česká asociace pétanque klubů. Tento sport patří mezi koulové sporty, které souhrnně ve světě zastřešuje Světová konfederace koulových sportů, ta však v České republice nemá zástupce u Českého olympijského výboru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace