Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvouletá holčička vypadla z vlaku a zemřela, vzpomínáte? Policie nyní uzavřela případ a ten míří k soudu; ve hře je šest let na tvrdo

24.07.2017
Dvouletá holčička vypadla z vlaku a zemřela, vzpomínáte? Policie nyní uzavřela případ a ten míří k soudu; ve hře je šest let na tvrdo

Autor: YouTube / repro

Popisek: Na této trati došlo k neštěstí

Tragický pád dvouleté dívky z vlaku, který se odehrál vloni na Olomoucku, má dohru. Policie navrhla žalobci, aby obžaloval průvodčí a vlakvedoucího z usmrcení z nedbalosti. Zaměstnankyně drah měly porušit drážní předpisy, když vypravovaly vlak. Za toto pochybení jim hrozí trest odnětí svobody až na dobu šesti let. Zástupce olomouckého státního zastupitelství Jaroslav Rašendorfer uvedl, že o podání obžaloby na obě ženy se teprve bude rozhodovat.

„Vyšetřování je ukončeno. Policisté jej ukončili s návrhem na obžalobu z usmrcení z nedbalosti, spis mám nyní na stole,“ řekl pro ČTK žalobce. Ženy podezřelé ze zanedbání svých povinností, které měly za následek smrt dívenky, policie obvinila už letos v únoru.

Důkladné vyšetřování

Výsledkem dlouhého vyšetřování je obsáhlý spis, který má podle žalobce 682 stran a je plný znaleckých posudků a další dokumentace. Na objasnění příčin této tragické události kriminalisté pracovali více než půl roku. Vyslechli řadu svědků, vyžádali si také znalecké posudky z oboru soudního lékařství a z oboru strojírenství se specializací na posouzení technického stavu drážních vozidel. Nepodcenili žádnou z informací, kterou měli k dispozici. Jedna z obviněných žen podala stížnost proti zahájení trestního stíhání, nebylo jí však vyhověno.

Vlak jel rychlostí 111 km v hodině

K nešťastné události došlo vloni během prázdnin na železniční trati mezi Olomoucí a Štěpánovem směrem na Prahu v blízkosti obce Hlušovice, byla neděle 24. července kolem 16:30. Ve vlaku jely společně matka a její dvě dcerky. Když odešly všechny tři na toaletu, mladší z holčiček se ocitla v blízkosti otevřených dveří, zatímco její matka s druhou dcerou se nacházely ještě uvnitř malého prostoru toalety. Když vlak dosáhl rychlosti 111 km/h, neuzavřené dveře vedoucí ven se náhle samy otevřely a dívenka byla vytažena ven. Tak situaci popsala Drážní inspekce, která tragickou událost vyšetřovala.

„Než je vlak vypraven, mají se pracovníci přesvědčit i o tom, že jsou zavřeny všechny dveře. Podle našeho názoru se prostě nepřesvědčily,“ vyjádřil se už dříve pro ČTK komisař Ondřej Novotný. Svou povinnost zakotvenou i ve vnitřních předpisech Českých drah tak obě ženy měly porušit.

Osud dvou matek

Při vyšetřování tragédie policie vyloučila, že by matka dívenky nějakým způsobem mohla za to, co se stalo. Uvedla také, že pokud by k nešťastné události došlo v tomto roce, mohly by být obviněny také České dráhy coby právnická osoba, což ještě vloni podle zákonů nebylo možné.

Smutný případ malé holčičky není ojedinělým. Pětiletý chlapec vypadl před deseti lety z vlaku u nedaleké obce Střeň. Cestoval spolu se svou matkou, která ho nechala odejít samotného na toaletu. Chlapec při pádu z rozjetého vlaku utrpěl vážná zranění, kterým podlehl. Od soudu matka odešla s podmíněným trestem, jelikož se dle rozsudku dopustila ublížení na zdraví z nedbalosti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace