Před dvaceti lety tu zabíjela velká voda. V Olomouci tvoří pamětní stěnu z autentických dobových fotek
06.07.2017
Foto: www.olomouc.eu
Popisek: Ničivé povodně v roce 1997
Morava a Slezsko se počátkem července 1997 staly dějišti jedné z největších přírodních katastrof 20. století ve střední Evropě. Když v pátek 4. července začalo silně pršet, lidé si jen posteskli, že se počátek prázdnin příliš nevydařil. Že právě začala jedna z největších přírodních katastrof, to tehdy nikdo nepředpokládal. Enormní deště ale způsobily rychlé vzestupy hladin a průtoků na všech tocích, ničivý živel zasáhlo především Moravu, Slezko a východní Čechy…
Pohroma se onoho léta nevyhnula ani Olomouci a ovlivnila osudy tisíců lidí. Voda z řeky Moravy tehdy zaplavila většinu města, přičemž zde kulminovala na průtoku 860 m3/s. 20. výročí velkých povodní si mohou obyvatelé Olomouce připomenout druhý červencový víkend.
Fotografie jako vzpomínky na červenec 1997
Spolek Plavby Olomouc pořádá v přístavišti vzpomínkovou akci, organizátoři htějí vytvořit pamětní stěnu z autentických fotografií. Lidé, které velké povodně před dvaceti lety zasáhly, se můžou v neděli podělit o svůj příběh. Fotografie, které přinesou, budou zavěšeny na pamětní stěnu a během bezplatné plavby mohou ostatním lidem připomenout, co se stalo a jaké vzpomínky z těžkého léta 1997 dodnes mají…
Během červencových záplav v Česku zemřelo 49 lidí. Bylo zničeno přes 2000 domů a strženo 26 mostů. Na několik dnů byla ochromena železniční doprava, neboť byly zcela vyřazeny nejdůležitější železniční uzly Moravy – Přerov a Olomouc. Škody byly odhadnuty na 63 miliard korun, pojišťovny poškozeným vyplatily 9 miliard korun.
Živel bral nemilosrdně životy a ničil majetek také v sousedních zemích
8. července voda zcela zaplavila obec Troubky nacházející se při soutoku Moravy s Bečvou. Právě zde došlo k mohutnému rozlivu a velká voda zde zaplavila oblast o ploše 150 km2. Zdevastované Troubky se staly symbolem této děsivé katastrofy, od níž letos uplynulo již dvacet let.
Letní záplavy v roce 1997 se neomezily pouze na území České republiky, ale pokračovaly dál… Povodňová vlna, která se po řece Odře šířila dál na sever, zasáhla velmi prudce i slezskou část Polska, si vyžádala 56 lidských životů a způsobila škody za 3,5 miliardy euro. Vážně postiženým městem byla Vratislav, kde záplavová vlna dosahovala 10 metrů. Na Slovensku bylo velkou vodou postiženo 366 obcí, z ohrožených oblastí muselo být evakuováno přibližně 20 000 obyvatel a celkové škody byly vyčísleny na 2,5 miliardy slovenských korun.
Při záplavách chyběly protipovodňové plány, v mnoha podnicích byly porušovány bezpečnostní předpisy, technika byla ve špatném stavu, koryta mnoha řek byla neudržovaná. V prvních dnech zcela selhal výstražný systém, což se nejstrašlivěji projevilo právě v Troubkách. Bylo to drsné poučení do budoucna, které dalo vzniknout integrovanému záchrannému systému. Byly stanoveny nové protipovodňové řády a odstraněna řada velkých nedostatků na celém území České republiky, což vedlo k podstatnému zmírnění následků povodní o pět let později.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová