Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před dvaceti lety tu zabíjela velká voda. V Olomouci tvoří pamětní stěnu z autentických dobových fotek

06.07.2017
Před dvaceti lety tu zabíjela velká voda. V Olomouci tvoří pamětní stěnu z autentických dobových fotek

Autor: www.olomouc.eu

Popisek: Ničivé povodně v roce 1997

Morava a Slezsko se počátkem července 1997 staly dějišti jedné z největších přírodních katastrof 20. století ve střední Evropě. Když v pátek 4. července začalo silně pršet, lidé si jen posteskli, že se počátek prázdnin příliš nevydařil. Že právě začala jedna z největších přírodních katastrof, to tehdy nikdo nepředpokládal. Enormní deště ale způsobily rychlé vzestupy hladin a průtoků na všech tocích, ničivý živel zasáhlo především Moravu, Slezko a východní Čechy…

Pohroma se onoho léta nevyhnula ani Olomouci a ovlivnila osudy tisíců lidí. Voda z řeky Moravy tehdy zaplavila většinu města, přičemž zde kulminovala na průtoku 860 m3/s. 20. výročí velkých povodní si mohou obyvatelé Olomouce připomenout druhý červencový víkend.

Fotografie jako vzpomínky na červenec 1997

Spolek Plavby Olomouc pořádá v přístavišti vzpomínkovou akci, organizátoři htějí vytvořit pamětní stěnu z autentických fotografií. Lidé, které velké povodně před dvaceti lety zasáhly, se můžou v neděli podělit o svůj příběh. Fotografie, které přinesou, budou zavěšeny na pamětní stěnu a během bezplatné plavby mohou ostatním lidem připomenout, co se stalo a jaké vzpomínky z těžkého léta 1997 dodnes mají…

Během červencových záplav v Česku zemřelo 49 lidí. Bylo zničeno přes 2000 domů a strženo 26 mostů. Na několik dnů byla ochromena železniční doprava, neboť byly zcela vyřazeny nejdůležitější železniční uzly Moravy – Přerov a Olomouc. Škody byly odhadnuty na 63 miliard korun, pojišťovny poškozeným vyplatily 9 miliard korun.

Živel bral nemilosrdně životy a ničil majetek také v sousedních zemích

8. července voda zcela zaplavila obec Troubky nacházející se při soutoku Moravy s Bečvou. Právě zde došlo k mohutnému rozlivu a velká voda zde zaplavila oblast o ploše 150 km2. Zdevastované Troubky se staly symbolem této děsivé katastrofy, od níž letos uplynulo již dvacet let.

Letní záplavy v roce 1997 se neomezily pouze na území České republiky, ale pokračovaly dál… Povodňová vlna, která se po řece Odře šířila dál na sever, zasáhla velmi prudce i slezskou část Polska, si vyžádala 56 lidských životů a způsobila škody za 3,5 miliardy euro. Vážně postiženým městem byla Vratislav, kde záplavová vlna dosahovala 10 metrů. Na Slovensku bylo velkou vodou postiženo 366 obcí, z ohrožených oblastí muselo být evakuováno přibližně 20 000 obyvatel a celkové škody byly vyčísleny na 2,5 miliardy slovenských korun.

Při záplavách chyběly protipovodňové plány, v mnoha podnicích byly porušovány bezpečnostní předpisy, technika byla ve špatném stavu, koryta mnoha řek byla neudržovaná. V prvních dnech zcela selhal výstražný systém, což se nejstrašlivěji projevilo právě v Troubkách. Bylo to drsné poučení do budoucna, které dalo vzniknout integrovanému záchrannému systému. Byly stanoveny nové protipovodňové řády a odstraněna řada velkých nedostatků na celém území České republiky, což vedlo k podstatnému zmírnění následků povodní o pět let později.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace