Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

V Olomouci již můžete platit parkování pomocí SMS. Radnice i městská policie zdůraznily správný tvar textových zpráv

04.07.2017
V Olomouci již můžete platit parkování pomocí SMS. Radnice i městská policie zdůraznily správný tvar textových zpráv

Autor: www.olomouc.eu

Popisek: V Olomouci lze platit za parkování pomocí SMS.

Od úterního deváté hodiny ranní se v Olomouci změnily podmínky parkování. Jedna hodina stání přijde na třicet korun, zanikly dvě placené zóny a platit lze nově i prostřednictvím textových zpráv. Pro parkování v placené zóně současně přestalo platit dvouhodinové omezení. Co se však nezměnilo, je doba placeného stání v zóně placeného parkování. Je vymezena časem od 9 do 18 hodin v pracovní dny.

„Zavedením bezhotovostní úhrady za parkování chceme lidem usnadnit placení parkovného v Olomouci. Zastaralý způsob, kdy musejí řidiči nejprve použít parkovací automat a pak ještě najít drobné, chceme konečně posunout na úroveň, kterou dlouhodobě poskytují moderní technologie,“ vysvětlil již dříve před zavedením nového systému primátor Antonín Staněk.

Není-li SMS v správném tvaru, je vyhodnocena jako chybná

Strážníci a techničtí pracovníci Městské policie Olomouc nalepili na celkem 28 parkovacích automatů informace s instrukcemi, jak SMS zprávu odeslat.

„Zkušenosti z jiných měst jsou někdy překvapivé. Uživatelé například v textu neudělají mezeru, ale vypíší slovo mezera. Jiní zase podle jiných návodů místo mezery píší ve zprávě podtržítko. Takové SMS ale systém vyhodnotí jako chybné a uživateli zašle chybovou hlášku,“ upozornil Martin Luňáček z odboru koncepce a rozvoje magistrátu na to, jak je důležité odesílat textové zprávy ve správném tvaru.

Důležitá je syntaxe textové zprávy, která se odesílá na číslo 902 66. První dvě písmena OL tvoří kód města, číslice 1 pak označuje jedinou sloučenou zónu placeného parkování a následuje registrační značka vozidla. Správná SMS zpráva by měla tedy vypadat například takto: OL 1 0M01234

Pokud parkující řidič udělá chybu, to znamená, že se překlepne například v případě vlastní registrační značky, bude mu částka za parkování stržena, ale stání jeho vozidla se bude strážníkům při kontrole jevit jako nezaplacené. Řidič si tak může přidělat zbytečnou práci s následným vyřizováním tohoto omylu. „Reklamaci takového omylu pak bude muset dotyčný řešit na služebně,“ potvrdil za městskou policii mluvčí Petr Čunderle.

Olomouc nabízí přibližně 2 200 placených parkovacích míst

Jedna odeslaná textová zpráva představuje jednu zaplacenou hodinu stání. Kdo chce parkovat déle, musí odeslat více SMS za sebou. „Vždy ale musí napřed vyčkat potvrzení o přijetí předchozí zprávy. Zpravidla trvá několik sekund,“ uvedl Martin Luňáček a dodal, že „pokud by totiž systém reagoval se zpožděním a řidič odeslal více SMS, než jak dlouho by chtěl na místě stát, neměl by již šanci zaplacenou hodinu parkování zrušit.“

V každé potvrzovací textové zprávě je uvedena registrační značka vozidla, datum, čas, kdy skončí zaplacené stání a kód pro následné vyzvednutí elektronického dokladu prostřednictvím webových stránek.

V zóně placeného stání je v Olomouci přibližně 2 200 parkovacích míst. Nová výše poplatku koresponduje s poplatky v jiných městech. „Navíc se v Olomouci platí až od devíti hodin a o víkendu je parkování zcela zdarma,“ zdůraznil náměstek primátora Aleš Jakubec.

Více o parkování najdete na speciální stránce ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace