Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Armáda se stydí za maršála Radeckého? Po patnácti letech bude letošní festival vojenských hudeb v Olomouci bez něj

27.02.2017
Armáda se stydí za maršála Radeckého? Po patnácti letech bude letošní festival vojenských hudeb v Olomouci bez něj

Foto: naseolomouc.cz

Popisek: Oslava maršála Radeckého připomínala pobyt významného českého vojevůdce v Olomouci

Po mnoha letech práce na projektu mezinárodní přehlídky vojenských a uniformovaných hudeb pod názvem Oslava maršála Radeckého®, tento projekt končí. „Neumíme a snad ani nechceme v této chvíli tvrdit, že natrvalo, ale rozhodně se tato akce v roce 2017 v Olomouci v podobě, jak jsme na ni byli zvyklí, neuskuteční,“ říká Libor Gašparovič.

Tato mezinárodní přehlídka vojenských hudeb se konala v Olomouci bez přerušení od roku 2001 a společně jsme v roce minulém oslavili její 15. výročí. Bez jakéhokoliv vychloubání můžeme směle tvrdit, že si velmi rychle našla své věrné a nadšené příznivce, a jak jsme se ještě donedávna domnívali, i své nezpochybnitelné místo v kalendáři významných kulturních a společenských aktivit nejen v Olomouci samotné, ale i v celém regionu Olomouckého kraje.

Důležitou a pozitivní roli sehrálo jak partnerství s Armádou České republiky, tak výrazná podpora vedení Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc. Samostatnou kapitolu pak tvořilo mnoho dalších partnerů a nadšení diváci, kteří nám každoročně vyjadřovali spontánní přízeň.  Vždy jsme si navázaných partnerských vztahů a jejich podpory nesmírně vážili, neboť jsme si byli vědomi, že bez této pomoci nemá akce naději na přežití. Přesto, nebo právě proto jsme nikdy neupírali našim partnerům právo na změnu postoje, názoru či stylu spolupráce. Respekt byl vzájemný, krom jiného se totiž opíral o něco jako 'duševní spříznění'. Věděli jsme všichni, kde, kdy, s kým a hlavně proč si maršála Radeckého v Olomouci připomínat. Nikdo za celou tu dlouhou dobu 'účast' slavného vojevůdce nezpochybnil.

Už od začátku byla myšlenka pravidelného připomínání tohoto našeho významného rodáka postavena na vzájemné evropské pospolitosti, vyjádřená naším začleněním do struktur Evropské unie a Severoatlantické aliance. Do zdí staroslavné Olomouce jsme zvali hosty, abychom nejen projevili dobrou vůli a radost ze setkání, ale i sami sobě prokázali, že jsme z evropského kontinentu nikdy neodešli, jen jsme o něm neměli vše vědět. Cítili jsme potřebu přihlásit se k odkazu našich předků, kteří byli již dávno před těmito okamžiky pravými Evropany, přitom hrdými Čechy, a současně vyjádřit sebevědomou národní hrdost a úctu k obětem našich vojáků. V našem případě prostřednictvím umění ve formě vystoupení pestrých vojenských hudeb, které tak výrazně ovlivnily vývoj a úroveň vojenského muzikantství na celém světě.

Jestliže dnes dostáváme otázky, proč se již Oslava maršála Radeckého® neuskuteční, jen stěží vám jako zakladatelé a organizátoři akce dokážeme na tento dotaz jednoznačně odpovědět. Ne snad proto, že bychom sami nechtěli. Původní záměr, idea zakladatelů a organizátorů akce nevymizel a náš zájem o dění stejně tak. Vývoj událostí nás však velmi zaskočil. Změnil se totiž postoj k původní myšlence scénografického začlenění historické postavy Radeckého, především ze strany hlavních a důležitých partnerů, jež v neposlední řadě věnovali akci dlouholetou přízeň. Jedním z nich je Armáda České republiky, jejíž nynější představitelé se rozhodli oslovit dosud partnera akce, statutární město Olomouc, s jinou, byť obdobnou akcí za účasti mezinárodních vojenských kapel bez postavy maršála Radeckého. Tyto dvě instituce posléze společně podepsaly vzájemnou smlouvu, ve které tento svůj záměr potvrdili.

Již v loňském roce jsme zaregistrovali snahu zástupců Armády České republiky o programové eliminování postavy maršála Radeckého. Po složitém jednání jsme přistoupili k ústupkům a akceptovali změny vůči armádě tak, aby divák programový posun nikterak nepostřehl. Historický ráz jsme loni tedy ještě uhájili a samotná oslava potom proběhla na úrovni, srovnatelné s minulými roky. Zatímco diváci změny nepocítili, naše nově získané zkušenosti, způsob vzájemné partnerské komunikace, pocit ztráty respektu v odborné i v osobní rovině, a hlavně neustále se zvyšující tlak na vytlačení a odstranění postavy maršála Radeckého nás dostával do čím dál nepřijatelnější situace.

Tuto rovinu jsme přijmout nechtěli a nemohli, obzvláště poté, co jsme obě instituce – Armádu České republiky i statutární město Olomouc – ke společnému zajištění akce Oslava maršála Radeckého® před lety k organizaci a spolupráci sami přizvali. I přes veškerou snahu však naše argumenty zástupci těchto institucí již nebyly ani v následujícím období akceptovány, a protože oslavu bez jejich podpory nelze realizovat na úrovni let minulých, rozhodli jsme se ustoupit a respektovat názor smluvních stran.

Vážení přátelé, i když nám výše popsaný stav a vývoj není lhostejný a máme všichni smutek na duši, je nutné smířit se s faktem, že v roce 2017 se Oslava maršála Radeckého®, jak jsme byli na ni zvyklí, neuskuteční. Je nanejvýš pravděpodobné, že ve stejném termínu proběhne na Horním náměstí jiný festival vojenských hudeb, avšak už bez postavy maršála Radeckého, naší pořádající agentury či všech, kteří po celá léta na projektu Oslava maršála Radeckého® měli tu čest spolupracovat. Přejeme organizátorům akce s novým pojetím mnoho organizačních, programových i diváckých úspěchů. Věříme, že poslední festival vojenských hudeb na území České republiky bude i přes nesmyslná stanoviska jednotlivců pokračovat.

Libor Gašparovič – Agentura GALIA
se členy Organisačního štábu akce

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL