Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Finanční podpory se dočkají kostel, škola i majitelé památkově chráněných domů. Peníze půjdou ze státní dotace a rozpočtu města

17.02.2017
Finanční podpory se dočkají kostel,  škola i majitelé památkově chráněných domů. Peníze půjdou ze státní dotace a rozpočtu města

Autor: strednimorava-tourism.cz

Popisek: Kostel sv. Michala na Žerotínově náměstí v Olomouci

Opravit fasádu, freskový strop nebo historickou výmalbu na památkově chráněné nemovitosti bude možné s pomocí státní dotace a příspěvku z rozpočtu města. Peníze pomohou navrátit půvab celkem pěti památkám na území městské památkové rezervace v Olomouci. Radní rozdělili dotaci 2,6 milionu korun z Programu regenerace městské památkové rezervace.

„Systém těchto státních dotací je vícezdrojový, to znamená, že na nákladech na obnovu památkově chráněných objektů se musí podílet také vlastník a rovněž město, které o poskytnutí státní dotace spolurozhoduje,“vysvětlil náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Finanční podpora z rozpočtu města činí pro letošní rok 800 000 korun. Příslib státní dotace z Programu regenerace Městských památkových rezervací a zón je ve výši 2 615 000 korun.

Obnovy fasády se dočkají tři historické domy na Dolním náměstí, v Univerzitní a v Pekařské ulici (dotace 490 000 korun + příspěvek města 200 000 korun). Další finanční podpora jde na restaurování sálu v základní škole Komenium (dotace 1,02 milionu) a na restaurování nástěnných maleb, štuků a dřevěných prvků v západní kopuli kostela sv. Michala (dotace 1,1 milionu + příspěvek města 600 000 korun).

Historický sál v olomoucké ZŠ Komenium

Historický sál v olomoucké ZŠ Komenium

Programu regenerace městských památkových rezervací a zón se Olomouc účastní pravidelně. „V roce 2016 jsme se stali vítězi krajského kola Ceny o nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací. Z tohoto důvodu se nám už loni povedlo získat dotaci ve výši 2,6 milionu korun, což byla největší jednotlivě poskytnutá dotace z programu,“ zdůraznil Ladislav Šnevajs s tím, že se částkou podařilo podpořit osm soukromých či církevních majitelů historických budov.

Program regenerace je nástrojem k obnově kulturních památek, nacházejících se v nejcennějších částech historických měst České Republiky, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. Iniciátorem a poskytovatelem finančních prostředků dotačního titulu je Ministerstvo kultury ČR. Finanční příspěvky mohou být z něj poskytovány pouze tehdy, pokud má město zpracovaný vlastní program regenerace a pokud se zároveň finančně podílí společně s vlastníkem na obnově kulturní památky.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace