Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Parkovné ve Šternberku můžete zaplatit prostřednictvím sms, v Olomouci se této služby dočkají od poloviny roku

06.02.2017
Parkovné ve Šternberku můžete zaplatit prostřednictvím sms, v Olomouci se této služby dočkají od poloviny roku

Foto: sternberk.org

Popisek: Šternberk - ilustrační foto

Od 1. února 2017 je v Šumperku zprovozněna nová služba SMS parkovné, která umožňuje velmi pohodlně zaplatit za parkování. Olomoučané se této služby dočkají od poloviny roku.

Od 1. února 2017 můžete ve Šternberku zaplatit poplatek za parkování v centru i prostřednictvím zpráv sms.  Již nemusíte hledat drobné mince, nemusíte rozměňovat bankovky. Zaplatit a případně prodloužit parkovné můžete nyní bez problémů z kavárny, obchodu  nebo v průběhu obchodního jednání, aniž byste se museli vrátit k parkovacímu automatu.

K placení nyní potřebujete jediné – mobilní telefon, který má povolenou službu Premium SMS (tuto službu lze zdarma aktivovat na zákaznické lince Vašeho mobilního operátora). Podrobný návod k využití této nové služby najdete na http://www.sternberk.eu/sms-parkovne.html.

Vozidla zkontroluje speciální aplikace

Zhruba v polovině roku by mohli řidiči platit za parkování pomocí SMS přes mobilní telefon i v Olomouci. Město sjednotí zóny placeného parkování, chystá modernizaci parkovacích automatů a  zároveň mění cenu parkovného. „Zavedením bezhotovostní úhrady za parkování chceme lidem usnadnit placení parkovného v Olomouci. Zastaralý způsob, kdy mus řidiči nejprve použít parkovací automat, a pak ještě najít drobné, chceme konečně posunout na úroveň, kterou dlouhodobě poskytují moderní technologie,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Jednoduchá alternativa platby spočívá v tom, že parkující zašle SMS na jednotné sedmimístné telefonní číslo. SMS bude obsahovat informace o zóně, kde parkuje, a dále registrační značku vozidla. Poskytovatel služby si sám odkomunikuje platbu a následně zašle parkujícímu potvrzovací SMS zprávu. „Informace o vozidle, za které byl poplatek uhrazen, jsou poslány on-line do informačního systému městské policie. Strážníci pak pomocí speciální aplikace mohou zaparkovaná vozidla kontrolovat,“ vysvětluje ředitel městské policie Pavel Skalický. Nová služba navíc zefektivní výběr parkovného a výhledově sníží investice do nových parkovacích terminálů.

Parkování podraží

Vzhledem k tomu, že má zavedení nové služby dopad na dvě stávající parkovací zóny ve městě, schválili radní sjednocení zóny placeného parkování a navýšení ceny za parkování na 30 korun za hodinu. Současně s tím rozhodli o zrušení stávající dvouhodinové regulace pro stání v zóně placeného parkování. „Olomouc má kromě nejlevnější MHD i nejlevnější parkování. Podle průzkumu, který jsme si zpracovali, je hodinová sazba za parkování v jiných krajských městech 30 korun a více," upozornil náměstek primátora Aleš Jakubec. „Opatřením chceme regulovat parkování v historickém centru, přimět řidiče, aby více využívali podzemní parkoviště, a zároveň veřejnost přesvědčit o výhodách MHD i dalších alternativních způsobech přepravy.“

Poplatek za krátkodobé parkování v Olomouci se mění poprvé od roku 2007. Za téměř dva miliony město zároveň připravuje modernizaci parkovacích automatů, v nichž bude možné platit mincemi i platební kartou. „Během prvního pololetí letošního roku by se tak výměny měly dočkat automaty poblíž centra a městských parků. Zcela nové parkovací terminály přibudou v Legionářské ulici, na náměstí Republiky a na křižovatce ulic Sokolská a Slovenská,“ vypočítal primátor Staněk.

Na aplikaci se již pracuje

Paralelně se zavedením služby SMS parkování pracuje město Olomouc i na přípravě bezhotovostní platby parkovného pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony. „Výsledkem má být zavedení obou typů bezhotovostní platby za parkování a rozšíření možností úhrad poplatku,“ uzavřel náměstek Jakubec.

Statická doprava v centru Olomouce je nyní regulována formou zóny krátkodobého placeného parkování. Provoz zóny je časově vymezen v pracovních dnech od 9 do 18 hodin a maximální doba pobytu pro parkující v zóně placeného parkování je dvě hodiny. Cenová relace krátkodobého parkování je 10 Kč/hod, resp. 20Kč/hod. Dosavadní možností úhrady za parkování je pouze platba v hotovosti přes parkovací terminál nebo zakoupení parkovací karty.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL