Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Parkovné ve Šternberku můžete zaplatit prostřednictvím sms, v Olomouci se této služby dočkají od poloviny roku

06.02.2017
Parkovné ve Šternberku můžete zaplatit prostřednictvím sms, v Olomouci se této služby dočkají od poloviny roku

Autor: sternberk.org

Popisek: Šternberk - ilustrační foto

Od 1. února 2017 je v Šumperku zprovozněna nová služba SMS parkovné, která umožňuje velmi pohodlně zaplatit za parkování. Olomoučané se této služby dočkají od poloviny roku.

Od 1. února 2017 můžete ve Šternberku zaplatit poplatek za parkování v centru i prostřednictvím zpráv sms.  Již nemusíte hledat drobné mince, nemusíte rozměňovat bankovky. Zaplatit a případně prodloužit parkovné můžete nyní bez problémů z kavárny, obchodu  nebo v průběhu obchodního jednání, aniž byste se museli vrátit k parkovacímu automatu.

K placení nyní potřebujete jediné – mobilní telefon, který má povolenou službu Premium SMS (tuto službu lze zdarma aktivovat na zákaznické lince Vašeho mobilního operátora). Podrobný návod k využití této nové služby najdete na http://www.sternberk.eu/sms-parkovne.html.

Vozidla zkontroluje speciální aplikace

Zhruba v polovině roku by mohli řidiči platit za parkování pomocí SMS přes mobilní telefon i v Olomouci. Město sjednotí zóny placeného parkování, chystá modernizaci parkovacích automatů a  zároveň mění cenu parkovného. „Zavedením bezhotovostní úhrady za parkování chceme lidem usnadnit placení parkovného v Olomouci. Zastaralý způsob, kdy mus řidiči nejprve použít parkovací automat, a pak ještě najít drobné, chceme konečně posunout na úroveň, kterou dlouhodobě poskytují moderní technologie,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Jednoduchá alternativa platby spočívá v tom, že parkující zašle SMS na jednotné sedmimístné telefonní číslo. SMS bude obsahovat informace o zóně, kde parkuje, a dále registrační značku vozidla. Poskytovatel služby si sám odkomunikuje platbu a následně zašle parkujícímu potvrzovací SMS zprávu. „Informace o vozidle, za které byl poplatek uhrazen, jsou poslány on-line do informačního systému městské policie. Strážníci pak pomocí speciální aplikace mohou zaparkovaná vozidla kontrolovat,“ vysvětluje ředitel městské policie Pavel Skalický. Nová služba navíc zefektivní výběr parkovného a výhledově sníží investice do nových parkovacích terminálů.

Parkování podraží

Vzhledem k tomu, že má zavedení nové služby dopad na dvě stávající parkovací zóny ve městě, schválili radní sjednocení zóny placeného parkování a navýšení ceny za parkování na 30 korun za hodinu. Současně s tím rozhodli o zrušení stávající dvouhodinové regulace pro stání v zóně placeného parkování. „Olomouc má kromě nejlevnější MHD i nejlevnější parkování. Podle průzkumu, který jsme si zpracovali, je hodinová sazba za parkování v jiných krajských městech 30 korun a více," upozornil náměstek primátora Aleš Jakubec. „Opatřením chceme regulovat parkování v historickém centru, přimět řidiče, aby více využívali podzemní parkoviště, a zároveň veřejnost přesvědčit o výhodách MHD i dalších alternativních způsobech přepravy.“

Poplatek za krátkodobé parkování v Olomouci se mění poprvé od roku 2007. Za téměř dva miliony město zároveň připravuje modernizaci parkovacích automatů, v nichž bude možné platit mincemi i platební kartou. „Během prvního pololetí letošního roku by se tak výměny měly dočkat automaty poblíž centra a městských parků. Zcela nové parkovací terminály přibudou v Legionářské ulici, na náměstí Republiky a na křižovatce ulic Sokolská a Slovenská,“ vypočítal primátor Staněk.

Na aplikaci se již pracuje

Paralelně se zavedením služby SMS parkování pracuje město Olomouc i na přípravě bezhotovostní platby parkovného pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony. „Výsledkem má být zavedení obou typů bezhotovostní platby za parkování a rozšíření možností úhrad poplatku,“ uzavřel náměstek Jakubec.

Statická doprava v centru Olomouce je nyní regulována formou zóny krátkodobého placeného parkování. Provoz zóny je časově vymezen v pracovních dnech od 9 do 18 hodin a maximální doba pobytu pro parkující v zóně placeného parkování je dvě hodiny. Cenová relace krátkodobého parkování je 10 Kč/hod, resp. 20Kč/hod. Dosavadní možností úhrady za parkování je pouze platba v hotovosti přes parkovací terminál nebo zakoupení parkovací karty.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace