Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové chodníky i cyklostezka zpříjemní život obyvatelům olomouckého sídliště Nové Sady. Realizace úprav stála téměř 3,5 milionu korun, z nichž téměř 900 tisíc pokryla dotace z rozpočtu Olomouckého kraje

27.09.2016
Nové chodníky i cyklostezka zpříjemní život obyvatelům olomouckého sídliště Nové Sady. Realizace úprav stála téměř 3,5 milionu korun, z nichž téměř 900 tisíc pokryla dotace z rozpočtu Olomouckého kraje

Autor: olomouc.eu

Popisek: Nová cyklostezka na olomouckém sídlišti Nové Sady

Nové chodníky i cyklostezku mohou začít využívat obyvatelé olomouckého sídliště Nové Sady. Od června pracovala stavební firma na úpravách v lokalitě U Kapličky, nyní je zde téměř 400 metrů nové cyklostezky a půl kilometru chodníků.

„V minulých letech se dělala velká revitalizace a regenerace sídliště Povel a jsem moc rád, že se nám postupně daří zvelebovat i sídliště na Nových Sadech. Ač to není v takovém rozsahu a v rámci jedné investiční akce, myslím, že za poslední dobu je zde dost nového – dvě parkoviště, kompletně zrekonstruovaný vnitroblok, opravené chodníky a teď i nová část cyklostezky,“ vyjmenovává ukončené investiční akce na místním sídlišti primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Nová cyklostezka na olomouckém sídlišti Nové Sady

Nová cyklostezka a chodník vedou od výměníkové stanice v Rožňavské ulici kolem místní restaurace a končí u panelového domu č.p. 647 v Rožňavské ulici. V příštích letech v rámci stavby druhé etapy tramvajové trati by pak od tohoto místa mělo navázat propojení cyklostezek přes Zikovu ulici. Od výměníkové stanice vede cyklisty dopravní značení k ulici U Kapličky, odkud dál mohou pokračovat na ulici Střední Novosadská. Na té je plánováno v rámci akce „Bezbariérová trasa M“ vyznačení cyklopruhů.

Část cyklostezky a chodníku od výměníkové stanice ke zmíněné restauraci vznikla rozdělením dopravního prostoru stávajícího chodníku, širokého šest metrů, na část pro chodce a cyklisty. Šlo o stavební úpravu dlážděného chodníku, který už byl v nevyhovujícím stavu. Popraskaná, rozdrolená a nerovná dlažba tak byla odstraněna a nahrazena novým krytem. Část pro cyklisty s šířkou tři metry je provedena ze živičného povrchu a část pro chodce je z betonové dlažby 40/40 centimetry. Trasy pro cyklisty a chodce odděluje třicet centimetrů široký varovný pás.

Nová cyklostezka na olomouckém sídlišti Nové Sady

Další část cyklostezky od restaurace po bytový dům č.p. 647 vznikla přebudováním stávajícího dlážděného chodníku na cyklostezku s tím, že pěší nadále mohou využívat dalších dvou souběžných chodníků kolem bytových domů. Cyklostezka je v celé trase široká tři metry, pouze v úseku kolem dětského hřiště se zúžila v délce asi devíti metrů na 2,2 metru. Povrch cyklostezky je rovněž z živičného povrchu. Současně stavební firma také předláždila chodník podél místních obchodů. Původní čtyřmetrový chodník šířky byl zúžen na 2,4 metru s tím, že vznikl prostor pro stávající zelené keře a případnou následnou výsadbu zeleně.

Vznik nové cyklostezky a opravu chodníků vnímají místní velmi pozitivně, a to zejména z hlediska bezpečnosti. „Rozlišení prostoru pro chodce a cyklisty jednoznačně vítáme a doufáme, že to přispěje ke zvýšení bezpečnosti. Cyklisté samozřejmě tuto trasu využívali i dříve, ačkoli by správně neměli. Nyní už průjezdu sídlištěm nic nebrání. Oprava chodníků zase jistě ulehčí život jak rodičům s malými dětmi, tak i starším lidem, kteří špatně zvládali zvlněnou a popraskanou dlažbu,“ zmiňuje předsedkyně komise městské části Nové Sady Gabriela Cingelová.

Nová cyklostezka na olomouckém sídlišti Nové Sady

Současně s novým chodníkem a cyklostezkou byl také rozšířen frekventovaný chodník v délce téměř sta metrů, který propojuje Rožňavskou ulici s ulicí Werichovou. Předlažba chodníku navázala na již zrealizovanou rekonstrukci vnitrobloku ve Werichově ulici. Nyní má chodník jednotnou šířku 2,4 metru. Realizace úprav stála téměř 3,5 milionu korun, z nichž téměř 900 000 korun pokryla dotace na stavbu cyklostezky z rozpočtu Olomouckého kraje.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace