Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtvrtý ročník olomouckých Barokních slavností nabízí spoustu novinek. Mimo jiné jsou představení barokních oper poprvé uváděna v plném rozsahu a vystoupí v nich i zahraniční operní hvězdy

08.07.2016
Čtvrtý ročník olomouckých Barokních slavností nabízí spoustu novinek. Mimo jiné jsou představení barokních oper poprvé uváděna v plném rozsahu a vystoupí v nich i zahraniční operní hvězdy

Foto: olomouc.eu

Popisek: Olomoucké barokní slavnosti

Barokní opera už se v Olomouci stala očekávanou součástí léta. Ani letos samozřejmě nebudou Olomoucké barokní slavnosti chybět, ba co víc, proti předchozím ročníkům nabídne ten čtvrtý hned několik novinek.

Dvakrát více muziky – to je hlavní změna, kterou ocení diváci v prostorách Uměleckého centra UP v bývalém jezuitském konviktu, kde se 4. ročník Olomouckých barokních slavností odehraje. „Během 24 večerů od 29. června do 22. července diváci zhlédnou celkem šest různých programů. Tou hlavní novinkou je rozsah večerních produkcí, proti předchozím ročníkům dvojnásobný. Zatímco v předchozích letech se původní barokní opery krátily na šedesátiminutové jednoaktovky, letos zaznějí i rozsáhlejší skladby na replice barokního divadla v celém rozsahu. Věřím, že diváci tuto změnu ocení a představení si užijí,“zve k návštěvě 4. ročníku festivalu olomoucký primátor města Antonín Staněk.

Olomoucké barokní slavnosti

Prodloužení délky jednotlivých představení s sebou nese i další novinky letošního ročníku. Diváci se mohou těšit například na pohodlnější sedačky a také na hlediště s elevací, aby ze všech míst mohl být zajištěn kvalitní výhled na jeviště. Vstupenky jsou rozděleny do tří cenových skupin v závislosti na místě v hledišti. Pět ze šesti letošních programů je zcela nových, diváci se však i tentokrát mohou těšit na tradiční festivalové představení Endymio, i když částečně s novými zpěváky, kterým byly přizpůsobeny pěvecké party.

Novinkou v doposud výhradně operní dramaturgii barokních slavností je melodramatická pantomima – Händelův Alchymista a po pauze Arion Tomáše Hanzlíka v podání Divadla Facka za doprovodu Damian Orchestra. Vrcholem festivalu pak bude závěrečná La Semele Johanna Adolfa Hasseho. Jednotlivá dějství představení letos nově oddělují přestávky, které mohou návštěvníci strávit v nově otevřeném atriu v prostorách jezuitského konviktu. Nové atrium využívá Vlastivědné muzeum Olomouc a bezprostředně sousedí s atriem Uměleckého centra UP, které již Olomoučané jistě dobře znají.

Olomoucké barokní slavnosti

Barokní opera však není to jediné, co Olomoucké barokní slavnosti nabízejí. „V prostorách nového atria je k vidění zajímavá výstava návrhů olomouckého orloje Kryštofa Handkeho, druhá výstava Olomouckých barokních slavností – historické divadelní scenérie a kulisy – je instalována v přízemí Uměleckého centra UP, kde je také otevřena k prohlídce Kaple Božího těla,“ láká k návštěvě bývalého jezuitského konviktu náměstek primátora Pavel Urbášek.

Čtvrtý ročník Barokních slavností je výjimečný i v dalších ohledech. Pro tento ročník festivalu byl vytvořen zatím rekordní počet nových kostýmů (návrhy – Tomáš Hanzlík, realizace – Vendula Johnová) a také několik nových velkoplošných divadelních scenérií – kulis. V pěveckých rolích se objeví jak interpreti, osvědčení z minulých let, tak zcela noví. Nechybějí ani zahraniční hosté – například německý kontratenorista Stefan Kunath či Dora Pavlíková, česká sopranistka žijící v Německu.

Olomoucké barokní slavnosti

Jedním z hudebních nástrojů, doprovázejících představení, jsou letos historické tympány, které pro Olomoucké barokní slavnosti zapůjčilo Vlastivědné muzeum Olomouc. Jedná se o dva párové tympány z roku 1736, z nichž větší nese na sobě kovový tepaný reliéf s vyobrazením aliančního znaku šternberského augustiniánského kláštera a jeho tehdejšího představeného, probošta Jana Josefa Glätzla (proboštem 1734–1757). Jde tedy o významné doklady barokních hudebních nástrojů přímo z olomouckého regionu. „Velmi rád vidím, že se nadějný a zajímavý festival rok co rok vyvíjí a nabízí divákům stále nové možnosti. Město Olomouc proto Olomoucké barokní slavnosti podporuje také finančně. Letos jsme na konání festivalu přispěli částkou 416 tisíc korun,“ říká primátor Staněk.

Podrobný program Olomouckých barokních slavností najdete na baroko.olomouc.eu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL