Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Několikaměsíční práce přinesla věrohodné důkazy - v lesích Olomouckého kraje opravdu žijí vzácné šelmy rys ostrovid i vlk obecný

28.04.2016
Několikaměsíční práce přinesla věrohodné důkazy - v lesích Olomouckého kraje opravdu žijí vzácné šelmy rys ostrovid i vlk obecný

Foto: Ilustrační foto archiv

Popisek: Vlk obecný

Hnutí Duha Olomouc ve spolupráci s dobrovolníky Vlčích hlídek a partnery v regionu od podzimu 2015 hledá v širší oblasti Jeseníků důkazy o přítomnosti velkých šelem a kočky divoké. Několikaměsíční práce přinesla věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida a vlka obecného na území Olomouckého kraje.

Důležitou součástí projektu, na němž se podílejí také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Olomoucko, státní podnik Lesy České republiky, Ostravská univerzita a Český svaz ochránců přírody Šumperk, byl monitoring pomocí fotopastí. Ochránci přírody jich umístili v terénu více než šedesát. Cenné údaje o pohybu velkých šelem, ale i dalších zvláště chráněných druhů živočichů získali dobrovolníci Vlčích hlídek také v rámci víkendových kurzů ochrany velkých šelem. Těch Hnutí Duha Olomouc zorganizovalo v Jeseníkách a okolí celkem 21, zúčastnilo se jich na 108 dobrovolníků.

Mezi nejvýznamnější získané záznamy patří doklady o pohybu vlka obecného na území Rychlebských hor a severní hranici CHKO Jeseníky. Na počátku ledna 2016 získali ochránci přírody videozáznam ze soukromé fotopasti, na níž byl zachycen vlk. V druhé polovině února dobrovolníci Vlčích hlídek nalezli v dalších dvou místech v Rychlebských horách stopní dráhy, které s největší pravděpodobností patřily také vlkovi. Jsou to první důkazy o pohybu vlka obecného v oblasti Jeseníků po více než deseti letech.

Samice ryse ostrovida s mládětem

Samice ryse ostrovida s mládětem

Na zcela opačném konci Olomouckého kraje, nedaleko Šternberka, se ochráncům podařilo získat věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida, největší evropské kočkovité šelmy. „Při přesunu k jednomu ze zimovišť netopýrů, která pravidelně kontrolujeme, jsem ke svému překvapení objevil ve sněhu na lesní cestě stopy rysa ostrovida. Byly poměrně čerstvé, a tudíž zcela nezaměnitelné,“ sděluje Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Ostatně rozsáhlé lesy v oblasti Nízkého Jeseníku a navazující vojenský prostor Libavá jsou pro rysa vhodným prostředím s dostatkem kořisti,“ dodává.

Hnutí Duha Olomouc vyhodnocovalo také hlášení o náhodných pozorováních a nálezech pobytových znaků, získaných od lesníků, myslivců i z řad laické veřejnosti. „Lesníci jsou pro mapování velkých šelem velmi důležití, protože se v terénu pohybují denně, a mají tak možnost zaznamenat mnoho stop. Jsem rád, že se naši pracovníci v celé oblasti aktivně zapojili do sledování pobytových znaků, které mohou vést k prokázání výskytu těchto ohrožených živočichů. Podařilo se jim mimo jiné fotograficky zdokumentovat stopy i stržené jedince srnčí zvěře, které následně posuzovali odborníci. Je vysoce pravděpodobné, že tyto strhy nesou známky ulovení rysem ostrovidem,“ uvedl Tomáš Pospíšil, ředitel Krajského ředitelství Šumperk, LČR, s. p.  

„Při kontrole fotopastí bylo zaznamenáno množství pobytových znaků dalších zvláště chráněných druhů zvířat. Příkladem mohou být stopy vydry či údaje o jeřábkovi lesním, vzácném a nenápadném lesním ptáku. Tato data zaznamenáváme do nálezové databáze a  jsou pro nás cenná zejména při rozhodování o ochraně území,“ vysvětluje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Olomoucko.

Vlk obecný

Vlk obecný

„Během pěti měsíců intenzivního terénního mapování, kdy bylo vykonáno 220 pochůzek o celkové délce 3500 kilometrů, se bohužel nepodařilo prokázat výskyt rysa ostrovida ani vlka obecného přímo na území CHKO Jeseníky. Přítomnost velkých šelem tu není vyloučená, velmi pravděpodobně zde však nežijí stabilní populace. Za jejich absencí pravděpodobně stojí ilegální lov, izolovanost území od dalších populací velkých šelem a zvyšující se fragmentace krajiny,“ říká Jiří Beneš, koordinátor jesenického monitoringu z Hnutí DUHA Olomouc, a dodává, že i nadále lze posílat fotografie neobvyklé stopy s měřítkem či jiného pobytového znaku na email .

Hnutí Duha Olomouc tento monitoring šelem v širší oblasti Jeseníků pořádá v rámci projektů Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000 a Zvyšování povědomí veřejnosti o nutnosti ochrany biodiverzity v ČR, podpořených grantem z Lichtenštejnska, Islandu a Norska.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL