Svou bránu otevřel letos dokořán evangelický kostel. Netradiční pohled na Olomouc nabídly historické plavby po řece Moravě
19.04.2016
Foto: Jan Andreáš
Popisek: Během akce Brány památek dokořán letos otevřel pro veřejnost olomoucký Kostel Českobratrské církve evangelické
Nahlédnout do Kostela Českobratrské církve evangelické v Olomouci, vystoupat na jeho věž, užít si příjemný koncert nebo si prohlédnout olomoucké památky během plavby po řece Moravě. To vše umožnil Olomoučanům i návštěvníkům již 4. ročník akce s názvem Brány památek dokořán, kterou si město připomnělo v pondělí 18. dubna Mezinárodní den památek a sídel.
Brány památek dokořán jsou v Olomouci poměrně novou akcí, která však rok od roku vyvolává u Olomoučanů i návštěvníků města čím dál větší zájem. „Při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel je každý rok zpřístupněna vždy jedna památka. Loni to byl Husův sbor, předloni Konventní zahrada Klášterního Hradiska a v roce 2013 Korunní pevnůstka,“ vyjmenovává náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek. „Věřím, že i příští rok se nám podaří zajistit zajímavý program na místě, které je během roku obyvatelům města jinak skryto,“ uzavírá náměstek.
Letos otevřel svoji bránu návštěvníkům evangelický kostel nad řekou Moravou, který vyrostl na spojnici ulic Husova a Blahoslavova kvůli sporům mezi Čechy a Němci ohledně používání tzv. Červeného kostela. Českobratrská církev evangelická započala s jeho stavbou v prvních válečných dnech první světové války, kvůli válečným potížím byl ale kostel s několika sály pro nedělní školu, mládež a biblické hodiny nakonec dostavěn až v roce 1920. Interiér byl upraven v letech 1987–88 podle projektu architekta Bartáka. Zvon ve věži pochází z Červeného kostela.
Jedinečnou stavbu, která byla v loňském roce zapsána na seznam kulturních památek, si mohli návštěvníci prohlédnout každou celou hodinu s průvodcem. Dozvěděli se například zajímavosti o stavbě a historii kostela, o architektuře i jeho autorovi Otto Kuhlmannovi. Komentovaná prohlídka v 17 hodin pak patřila zvonu a věžním hodinám, které díky synchronizačnímu zařízení odbíjejí naprosto přesný čas. „V 18:00 hodin přerušil komentované prohlídky koncert Konzervatoře Evangelické akademie, v jehož rámci si hosté vychutnali známé skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena a dalších hudebních velikánů,“ dodal vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.
Kdo toužil prohlédnout si olomoucké památky z trochu netradiční perspektivy, mohl od 18 do 21 hodin využít historických plaveb po řece Moravě. Nástupní místo bylo tentokrát proti běžnému provozu lodi zřízeno přímo u evangelického kostela.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL