Přetížené kamiony a špatně upevněný náklad ohrožují všechny okolo. Speciální vozidlo pomůže policistům v Olomouckém kraji odhalovat hříšníky včas
16.03.2016
Foto: kr-olomoucky.cz
Popisek: Předávání nového vozu pro kontrolu nákladních aut a autobusů policii Olomouckého kraje
Speciální auto ke kontrole nákladních vozidel a autobusů, které převzali zástupci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, přišlo na téměř tři miliony korun. Policistům pomůže při kontrolách dodržování tzv. sociálních předpisů EU a váhových limitů.
Dodržování doby jízdy a bezpečnostních přestávek – právě v tom řidiči nákladních vozidel i autobusů často chybují. Ohrožují tak nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Dalším problémem jsou pak přetížené kamiony a nedostatečně upevněný náklad. „Až dosud nám chyběla účinná technická zbraň proti řidičům, kteří jezdí s přetíženými nákladními auty. Nákupem speciálního vozidla přispěje Olomoucký kraj k tomu, aby hříšníci byli včas odhaleni,“ uvedl Petr Tománek, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.
Hejtman Jiří Rozbořil s policisty při předávání vozu
„Že bychom mohli speciální auto koupit, nás napadlo už před časem při návštěvě dálničního oddělení v Kocourovci. Představuje bič na přetížené kamiony. Olomoucký kraj je zatím čtvrtým v pořadí, který takové vozidlo má, a další regiony už nás následují. Náklady na pořízení auta se hejtmanství vrátí během několika měsíců. Vybrané pokuty jsou totiž příjmem kraje,“ doplnil hejtman Jiří Rozbořil.
Vůz je kompletně vybaven pro kontrolu technického stavu nákladních aut a autobusů
Zcela soběstačná pohyblivá kancelář – i tak si lze nové auto představit. Je totiž vybaveno například mobilními váhami, napojenými na počítačovou techniku, pomocí níž může obsluha na dvou samostatných pracovištích vyhodnocovat získané údaje. „Vozidlo obsahuje také pomůcky pro kontrolu technického stavu nákladních aut a autobusů. Nechybí tak montážní lehátko, certifikovaný hloubkoměr nebo teleskopické zrcátko s kolečky a LED lampou pro kontrolu podvozku,“ řekl Zdeněk Gróman, majitel společnosti, která auto pro potřeby policie upravila.
Uvnitř vozu je kompletní mobilní kancelář
Vzhledem k tomu, že kontroly probíhají převážně v místech, kde není žádné zázemí, jsou součástí vozidla také zásobník s vodou a umyvadlem k vykonání osobní hygieny, zásobník s pitnou vodou, lednice a mikrovlnná trouba. Podobná auta už mají například v Ústeckém, Pardubickém či Moravskoslezském kraji.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL