Kam člověk nemůže, tam nastrčí... helikoptérku. Bezpilotní drony pomáhají mapovat stav památek ve šternberské farnosti
02.03.2016
Foto: cvut.cz
Popisek: Šikovný robotický drobeček je na pozadí barokní nádhery sotva k nalezení, je ale nenahraditelný
Snímání obtížně přístupných míst historických interiérů, to je úkol, který pomocí dronů pomáhají památkářům řešit členové Skupiny Multi-robotických systémů, působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. V rámci projektu, katedrou a sdružením CESNET, vědci s pracovníky Národního památkového ústavu v Olomouci úspěšně nasnímali interiér objektu farnosti ve Šternberku bezpilotními helikoptérami.
Právě zdokumentování obtížně přístupných míst kostela pomůže historikům a architektům zhodnotit potřebu případných restaurátorských prací v projektu obnovy farnosti. „Kromě senzorického snímání vysoko položených míst kopule kostela, která jsou jinak dostupná jen pomocí nákladného lešení, jsme poprvé v terénu otestovali unikátní techniku, kterou právě vyvíjíme. Bude založena na vzájemné stabilizaci formace autonomních helikoptér, kde jedna z helikoptér nese kameru a ostatní nesou zdroj světla, osvětlující scénu v předem určeném úhlu,“ vysvětlil podstatu projektu vedoucí skupiny Multi-robotických systémů Dr. Martin Saska.

V současné době jednají pracovníci skupiny o využití dronů pro snímání dalších historických objektů. Mezi nimi by mohl být i Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.
Další informace o skupině Multi-robotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze naleznete na stránce http://mrs.felk.cvut.cz/
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL