V čem jsou Olomoučané nejlepší? V třídění odpadu
13.05.2013
Foto: Hnutí Duha
Popisek: Popelnice na tříděný odpad
Určitě by byli rádi mistry ve fotbale nebo v hokeji. Pro letošek ale už jeden „šampionát“ vyhráli. Obyvatelé hanácké metropole se stali mistry České republiky v třídění. Za poslední dva roky vytřídili celou polovinu vyprodukovaného komunálního odpadu, a to je dvojnásobek celostátního průměru.
Olomouc vyhrála celostátní soutěž Hnutí Duha a porazila v ní města jako Pardubice či Svitavy.„Ukazuje se, že s více než 50 procenty vytříděného odpadu jsme v rámci České republiky skutečně na špici a jakýmsi unikátem. Našim občanům není životní prostředí lhostejné a přistupují k němu velmi zodpovědně,“ řekl novinářům náměstek primátora Jan Holpuch.
Co bylo klíčem k výhře? Stát recyklaci odpadů příliš neřeší, podle ekologů to proto byla společná vůle olomouckých politiků, úředníků a technických služeb. Opominout určitě nelze ani zodpovědný přístup obyvatel města. „I přes slabou podporu recyklace ze strany státu dokázala Olomouc v posledních letech vytřídit a recyklovat skoro dvojnásobek národního průměru,“ řekl pro Krajské listy.cz za Hnutí Duha Ivo Kropáček.
Inspirace ve Švýcarsku
Olomoučtí politici se po vyhlášení vítězů pochlubili, že se snaží vytvářet podmínky k recyklaci dlouhodobě. Inspiraci hledali již před lety ve švýcarském Luzernu, partnerském městě, kde mají s tříděním a likvidací odpadů bohaté a pozitivní zkušenosti.
Polovina obsahu popelnice je bioodpad
Co je v této oblasti důležité? Podle ekologů jde hlavně o správné nastavení systému třídění bioodpadu, který tvoří až 40 procent hmotnosti popelnic. Nutný je také maximální odbyt vytříděných surovin. Bez lidí to ale nejde. Ty je podle nich potřeba vychovat a motivovat ke třídění.
Tři tašky do každé domácnosti
Letos čeká na Olomoučany novinka. Separovaný odpad budou mít možnost nově ukládat doma do speciálních tašek. Zelené, modré a žluté tašky dostanou do domácností nejpozději na podzim.
Někde třídí, jinde minimalizují. Co je lepší?
Důležitější než recyklovat je pro některá města a obce minimalizovat množství komunálního odpadu. Zatímco průměrný občan ČR vyprodukuje ročně 280 kilo netříděného odpadu, v Hustopečích nad Bečvou nebo Rozsochách na Vysočině je to jen kolem 100 kilogramů. Podle ekologů je tato cesta ze všech nejvýhodnější - nejlepší odpad je totiž žádný odpad.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.