Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V čem jsou Olomoučané nejlepší? V třídění odpadu

13.05.2013
V čem jsou Olomoučané nejlepší? V třídění odpadu

Autor: Hnutí Duha

Popisek: Popelnice na tříděný odpad

Určitě by byli rádi mistry ve fotbale nebo v hokeji. Pro letošek ale už jeden „šampionát“ vyhráli. Obyvatelé hanácké metropole se stali mistry České republiky v třídění. Za poslední dva roky vytřídili celou polovinu vyprodukovaného komunálního odpadu, a to je dvojnásobek celostátního průměru.

Olomouc vyhrála celostátní soutěž Hnutí Duha a porazila v ní města jako Pardubice či Svitavy.„Ukazuje se, že s více než 50 procenty vytříděného odpadu jsme v rámci České republiky skutečně na špici a jakýmsi unikátem. Našim občanům není životní prostředí lhostejné a přistupují k němu velmi zodpovědně,“ řekl novinářům náměstek primátora Jan Holpuch.

Co bylo klíčem k výhře? Stát recyklaci odpadů příliš neřeší, podle ekologů to proto byla společná vůle olomouckých politiků, úředníků a technických služeb. Opominout určitě nelze ani zodpovědný přístup obyvatel města. „I přes slabou podporu recyklace ze strany státu dokázala Olomouc v posledních letech vytřídit a recyklovat skoro dvojnásobek národního průměru,“ řekl pro Krajské listy.cz za Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Inspirace ve Švýcarsku

Olomoučtí politici se po vyhlášení vítězů pochlubili, že se snaží vytvářet podmínky k recyklaci dlouhodobě. Inspiraci hledali již před lety ve švýcarském Luzernu, partnerském městě, kde mají s tříděním a likvidací odpadů bohaté a pozitivní zkušenosti.

Polovina obsahu popelnice je bioodpad

Co je v této oblasti důležité? Podle ekologů jde hlavně o správné nastavení systému třídění bioodpadu, který tvoří až 40 procent hmotnosti popelnic. Nutný je také maximální odbyt vytříděných surovin. Bez lidí to ale nejde. Ty je podle nich potřeba vychovat a motivovat ke třídění.

Tři tašky do každé domácnosti

Letos čeká na Olomoučany novinka. Separovaný odpad budou mít možnost nově ukládat doma do speciálních tašek. Zelené, modré a žluté tašky dostanou do domácností nejpozději na podzim.

Někde třídí, jinde minimalizují. Co je lepší?

Důležitější než recyklovat je pro některá města a obce minimalizovat množství komunálního odpadu. Zatímco průměrný občan ČR vyprodukuje ročně 280 kilo netříděného odpadu, v Hustopečích nad Bečvou nebo Rozsochách na Vysočině je to jen kolem 100 kilogramů. Podle ekologů je tato cesta ze všech nejvýhodnější - nejlepší odpad je totiž žádný odpad.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace