Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hnutí Duha: O lesní školce v Lošově rozhodl ministr zemědělství

04.03.2013
Hnutí Duha: O lesní školce v Lošově rozhodl ministr zemědělství

Autor: Lesáci

Popisek: ilustrační foto

Plán pražské developerské firmy Prockhorne na převod deseti hektarů lesní půdy v lokalitě Zlatý důl u Lošova u Olomouce na stavební parcely se zatím nedaří. Ministr zemědělství Petr Bendl potvrdil verdikt svého úřadu: na území musí fungovat lesní školka nebo tu musí růst les.

Účelné obhospodařování pozemku školkařskou činností nebo zalesnění nařídil Magistrát města Olomouce už před rokem. Toto rozhodnutí zrušil krajský úřad. Hnutí DUHA Olomouc proto podalo podnět na ministerstvo zemědělství, které označilo výnos krajského úřadu za nezákonný.

Developerská společnost však využila možnosti podat rozklad, situaci tak musel řešit přímo ministr zemědělství. Nyní záleží na krajských úřednících, zda se jim na druhý pokus podaří rozhodnout o odvolání developera tak, aby neporušovali zákon. Sami by totiž měli na ochranu lesa, danou lesním zákonem, dbát.

V lesní školce v lokalitě Zlatý důl se v devadesátých letech vypěstovaly statisíce sazenic. Půda však nebyla pro intenzivní pěstební činnost dostatečně kvalitní a školka ukončila provoz. Areál začal postupně zarůstat náletovými dřevinami. Developerská firma pak pozemky v roce 2009 koupila od státu a obnovující se les vykácela.

S novým městským satelitem v této oblasti je počítáno v návrhu nového územního plánu Olomouce, který byl předložen dotčeným orgánům k připomínkování. Navzdory tomu, že téměř tři stovky občanů Lošova na začátku roku žádaly o zachování lesní školky.

Zpracovatelé územního plánu a politici však prohlašují areál za ekologicky poškozený. Podle odborníků lze přitom za ekologickou zátěž považovat jen závažnou kontaminaci půdy, například ropnými látkami, pesticidy nebo těžkými kovy.

(Zdroj: Duha.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace