Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Rozbořil to nebude... ČSSD v Olomouckém kraji chce najít nového volebního lídra do konce roku. A kdo do korupční kauzy tahá Monteky a Kapulety?

06.11.2015
Hejtman Rozbořil to nebude... ČSSD v Olomouckém kraji chce najít nového volebního lídra do konce roku. A kdo do korupční kauzy tahá Monteky a Kapulety?

Foto: Daniela Černá

Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Jméno nového lídra, který na prvním místě krajské kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji nahradí obviněného hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), by mělo být známo do konce roku. S výběrem chce krajská ČSSD počkat na nominace z okresních organizací strany. Novinářům to po jednání krajského výkonného výboru ČSSD v Olomouci řekl jeho předseda Jiří Zemánek.

Podle premiéra přišel o příležitost se hájit, když nedorazil

Rozbořil byl v korupční kauze obviněn z podplácení, takže podle stanov ČSSD nemůže být volebním lídrem. K rezignaci na hejtmanskou funkci ho kvůli obvinění vyzval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a poté i vedení strany. Rozbořil ale s obviněním nesouhlasí a odstoupit zatím nehodlá. Členové krajského výboru Rozbořila v polovině října podpořili a jejich usnesení podle Zemánka platí i po dnešním jednání.

Rozbořila se k rezignaci už minulý týden v Olomouci neúspěšně snažil osobně přesvědčit premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Hejtmana totiž podpořila většina sociálních demokratů olomouckého krajském výboru. Podle Sobotky tím převzali zodpovědnost za nesprávné rozhodnutí. Přes sílící tlak vedení strany na Rozbořilův odchod se z některých krajů ozývaly hlasy, že by k odchodu neměl být nucen.

Rozbořil, který čelí podezření z podplácení, na jednání ústředního výkonného výboru podle očekávání nedorazil. Podle premiéra tím přišel o příležitost se hájit. Hejtman s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. Na svém rozhodnutí setrvat i přes obvinění ve funkci trvá a nevidí důvod, proč jezdit do Prahy. „Vše, co bylo řečeno a mohl jsem říct, jsem řekl. Má účast by rozhodnutí grémia ani předsednictva nezvrátila," řekl. 

V kauze s názvem Vidkun jsou kromě Rozbořila obviněni olomoučtí policisté

Hejtman zatím v Olomouckém kraji může počítat s podporou koaliční KSČM. Rozbořil zástupce komunistů informoval o svém případu a vedení krajské organizace KSČM poté oznámilo, že nebude podnikat žádné kroky a postupovat hodlá podle koaliční smlouvy. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje má koalice ČSSD a KSČM většinu 35 hlasů.

Opoziční Koalice pro Olomoucký kraj se sice snažila prosadit svolání mimořádného zastupitelstva, na kterém by hejtman vysvětlil okolnosti svého obvinění, avšak nepodařilo se jí sehnat potřebný počet podpisů zastupitelů. „Oslovili jsme všech 55 členů zastupitelstva a získali jsme celkem 13 podpisů od všech našich zastupitelů a také od TOP 09 a STAN. Podepsal se i jeden sociální demokrat. Potřebovali jsme jich ale 19," řekl lídr lidovců Ivo Slavotínek.

V kauze s názvem Vidkun jsou kromě Rozbořila obviněni olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Podle detektivů se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Kromě hejtmana skončili všichni tři ve vazbě.

O co jde ve válce policajtů? Známý komentátor Pečinka rozkrýval propletenec pozoruhodných zájmů

Komentátor Bohumil Pečinka na serveru Reflex.cz před pár dny rozkrýval, kolik rovin vlastně má olomoucká kauza, v níž hrají roli i tamní hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), obchodní přítel exministra Ivana Langera (ODS) Ivan Kyselý, ale také policie, specificky i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Rovin je celkem pět, přičemž v poslední době padá i jméno Andreje Babiše (ANO), jehož média prý útočí na ministra vnitra Milana Chovance.

„Jako ve středověké Veroně mezi sebou soupeřily rodiny Monteků a Kapuletů, byla veřejná moc v Olomouci dlouhá léta v režii rodin Tesaříků a Kyselých – Langerů. Bratři Tesaříkové a jejich synové měli dominantní vliv na radnici, hejtmanství a státní správu. Dvojice Ivanů, Kyselý a Langer zase na bezpečnostní složky. Tesaříkové dlouhá léta ovládali ČSSD (jeden z bratrů, Martin Tesařík, je dlouholetým primátorem, hejtmanem a dnes senátorem). Druzí zase ODS, odkud je v roce 2010 vytlačilo nové vedení. Pak podnikatel Ivan Kyselý začal více kooperovat s křídlem v olomoucké ČSSD kolem hejtmana Jiřího Rozbořila. Exministr vnitra Ivan Langer dlouhá léta pořádal sjednocující „summity“ obou rodin v hotelu ve Vésce a na nedalekém golfovém hřišti,“ píše Pečinka. 

Hraje se prý i o GIBS, protože někteří lidé věří, že moc nad generální inspekcí se rovná moci nad celou policií. To prý sice není pravda, ale někteří lidé tomu i tak věří. Nesmíme zapomínat ani na střet různých skupin v policii, nebo dokonce mezi policisty a některými státními zástupci. Podle Pečinky lze říci, že se část státních zástupců staví do role šlechty.

Babiš útočí stejně jako kdysi komunisté

Poslední rovinu olomoucké kauzy představuje spor šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Nesmíme zapomínat na to, že Babiš vlastní vlivná média, která v poslední době útočila právě na Chovance.

„Způsob, jakým byl dvakrát v krátké době atakován ze strany babišovských médií ministr vnitra Chovanec, lze srovnat jen s provokacemi komunistické strany v létě 1947 proti demokratickým stranám,“ vyjádřil svůj názor Pečinka. Prvním útokem na ministra Chovance byla kauza Čadek, kde se dlužník a trestně stíhaný člověk stavěl takřka do role oběti. Chovancovi ovšem pomohlo, že vše s předstihem ohlásil policii. Druhý útok pak představovalo uveřejnění fotografie Milana Chovance s nahou mladou ženou. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš