Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to prasárna. Neodstoupím, ani kdybych měl vypustit duši, policajti šikanují lidi. Obviněný hejtman promluvil a dodal: Chudák moje máma

21.10.2015
Je to prasárna. Neodstoupím, ani kdybych měl vypustit duši, policajti šikanují lidi. Obviněný hejtman promluvil a dodal: Chudák moje máma

Foto: Daniela Černá

Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Zatímco ještě v pátek prý byl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, obviněný z korupce, zlomený a dával najevo obavy, při pondělním rozhovoru pro MF DNES prý už projevoval pouze ochotu bojovat. Začalo to podle redaktora hned ve dveřích, kde o policistovi Robertu Šlachtovi a státním zástupci Ivo Ištvanovi pronesl „chtějí se jen zviditelnit“... Politika Olomouckého kraje žije kauzou obvinění hejtmana z korupčního jednání. Sesbírali jsme několik vyjádření a postřehů k aféře.

Hejtman vysvětluje. Nebo hraje o čas?

„Pokud budeme odstřelovat politiky a budou pořád fungovat Šlachti a Ištvani se svými praktikami, tak se stane to – a to je asi účel – že za tři roky v politice budou jen blázni a psychopati,“ dodal. Nejde prý jen o jeho případ. V normální demokracii by prý nebylo možné, aby kauza, při které padla vláda, skončila odhalením několika nezdaněných dárků.

Na schůzku s vysoce postaveným krajským policistou Karlem Kadlecem, nyní svým spoluobviněným, šel prý proto, že jej Kadlec pozval. Takových schůzek má prý hejtman do roka tisíce. Odmítá však, že by mu nabízel jakoukoliv informaci, nebo za ní dokonce žádal peníze, jak tvrdí vyšetřovatelé.

Jeho role je prý okrajová a zbytná. „Z třicetistránkového spisu se mě týká jedna věta, která je vytržená z kontextu,“ vysvětluje. Proto také odmítá odstoupit z funkce hejtmana, ačkoliv jej k tomu nejvyšší představitelé jeho strany vyzvali. Ve straně se prý proslýchá, že Rozbořil podal proti svému obvinění stížnost, a teď „hraje o čas“, že mu bude vyhověno dříve, než jej stačí z čela kraje odvolat. Aktuálně je možné, že přesvědčí koaliční radní z ČSSD a KSČM, že mu dají šanci „přežít“ až do příští řádné schůze zastupitelstva, která se má přitom sejít až před Vánoci.

Presumpce vini nebo neviny?

Sám v rozhovoru zdůrazňuje presumpci neviny. „Přijde vám v pořádku, že z kauz, které byly v ČR v minulosti souzeny, je 85 procent lidí osvobozeno, a ti lidé jsou zdehonestováni? Jak pracovně, tak zdravotně, politicky, a už se nikdy nevrátí. Když z této funkce odstoupím, jak se mám bránit?“ ptal se pobouřeně.

Vzpomněl v této souvislosti případ olomoucké radní Kaštilové-Tesařové, kterou stíhali za údajně nevýhodný prodej městské budovy. „Táhlo se to pět let, než byla osvobozena; a ukázalo se, že policajti s kauzou manipulovali. Ale dneska se ta paní nedostane na kandidátku, zdraví má v prdeli. Pět let ji policajti šikanovali a vymýšleli na ni kauzy! Ti samí, o kterých se dneska bavíme,“ rozčílil se.

Jistý v kramflecích: Z odsouzení strach nemá

„Tady se rozehrává příšerná hra zasahování policistů do kauz, selhání GIBS, systému policie. Pokud by tam nebyl hejtman, o čem budete psát?“ ptal se řečnicky. On a Ivan Langer měli prý pomoci k medializaci případu. Podobné případy prý začínají být standardem, zmínil případ olomouckého úřadu regionální rady, kam vtrhli zakuklenci, odvlekli těhotnou úřednici do cely, a nakonec se zjistilo, že to celé bylo úplně jinak, než tvrdili.

Z odsouzení prý strach nemá. „Vím, že mě neodsoudí. Ale štve mě, že to odnáší moje třiaosmdesátiletá máma a děti, které se bojí chodit do školy. To je prasárna. A to je další důvod, proč neodstoupím, i kdybych tady měl vypustit duši,“ rozohnil se hejtman na závěr. 

Advokát Koudelka (ČSSD): Hejtman nemá zajištěn férový proces

Že Jiří Rozbořil odmítl rezignovat po svém obvinění z korupčního jednání, chápe advokát a vlivný člen jihomoravské ČSSD Zdeněk Koudelka. „Pokud by prosté obvinění mělo automaticky znamenat konec zvoleného funkcionáře, dá se policii a státnímu zastupitelství do rukou mocná zbraň, kdy by mohly měnit výsledky voleb. Přitom svobodné volby jsou hlavním výdobytkem listopadové revoluce 1989. Jestliže někdo z funkce odstoupí a pak se ukáže jeho nevinna, už mu funkci nikdo nevrátí," vysvětluje.

Úkony Vrchního státního zastupitelství v Olomouci beru tento právník nedůvěrou. Manipulovalo s příslušností svou i soudů pro přípravné řízení v kauze Tluchoř, Fuksa, Šnajdr, kteréžto poslance protiprávně stíhalo, přestože se jejich čin stal v Praze mimo územní působnost moravského Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, a o vazbách rozhodoval podivně vybraný Okresní soud v Ostravě. Rovněž Vrchní státní zastupitelství v Olomouci pod vedením Ivo Ištvana tolerovalo nezákonný dozor nepříslušného Okresního státního zastupitelství v Přerově v trestním stíhání místopředsedy vlády Jiřího Čunka místo příslušného státního zastupitelství ve Vsetíně, kde se stal trestný čin," vyjmenovává.

Stáváme se banánovou republikou

Tuto nedůvěru podle něj posiluje, že o prohlídkách a vazbách opět rozhodoval Okresní soud v Ostravě. Pročpak je tento soud opakovaně pro tyto kauzy vybírán? Pokud si jedna strana soudního řízení – státní zastupitelství – může vybrat soud a obhajoba ne, je podle Koudelky porušena rovnost zbraní stran soudního řízení a férovost soudního procesu. Rostoucím vlivem nekontrolovatelné moci státního zastupitelství a jim úkolované policie, se stáváme banánovou republikou," říká.

Prostě by měl odejít....

Je řada těch, kteří mají opačný názor. Každý můžeme v životě klopýtnout. A nikdo nemá právo za nás řešit proč a jak se tak stalo. Toto je běžné v pozici řadového občana naší republiky, říká na úvod topkař Pavol Lukša. Pokud však klopýtne politik a při vědomí toho, že žijeme v právním státě, kde platí zákony pro všechny stejně a obdrží obvinění, jako se tomu stalo v případě hejtmana Olomouckého kraje Rozbořila, měl by na svou funkci až do vyřešení vyšetřování či rozhodnutí soudu rezignovat. Nejde totiž pouze o kauzu ČSSD, ale především o to, že veřejnost díky takovýmto Rozbořilům a dalším vnímá politiku negativně," objasňuje svůj postoj.

To prý poškozuje všechny. Zvláště v Olomouckém kraji, kde již odstupoval krajský náměstek Alois Mačák z ČSSD poté, co vyplulo na povrch, že přijal peněžité dary od několika firem, kauza hejtmana jen utvrzuje veřejnost v tom, že není vše tak ideální, jak se nám mnohdy snaží někteří představitelé ČSSD tvrdit. 

Co na to Paroubek?

Zajímavě se vyjádřil také bývalý sociálnědemokratický premiér, zakladatel politické strany NS-LEV21 Jiří Paroubek. Nepovažuji v tuto chvíli za kouli na noze sociální demokracie hejtmana Rozbořila, i když tak nyní na první pohled může vypadat. Dřív nebo později pan hejtman ze své funkce odstoupí, což bude samozřejmě nejlepší jak pro něj, aby se svého obvinění v budoucnu zbavil, tak pro sociální demokracii. Podle mého názoru má Rozbořilův případ všechny rysy policejní provokace a je velmi zajímavé, jak hluboce informována jsou o tomto případu od prvních minut Babišova média…," uvedl.

Paroubek připomíná, že podle stanov ČSSD v každém případě, tedy i v případě hejtmana Rozbořila, platí presumpce viny, a podle toho by mělo probíhat jednání všech. Hejtman Rozbořil však jistě předsedovi Sobotkovi při jejich setkání uvede nejméně pět případů, včetně Sobotkových nejbližších přátel, funkcionářů ČSSD, kteří neodstoupili z veřejných funkcí a nepozastavili své členství v ČSSD, byť byli obviněni, anebo obžalováni, či dokonce i soudem odsouzeni," přemítá politický matador.

Morálku je podle něj potřeba udržovat na příkladech. Pokud se udělá v jednom případě výjimka, tedy v případě přítele předsedy strany, tak se může udělat výjimka i v x jiných případech, což se prý bohužel stalo mnohokrát.

Lidovci žádají svolání zastupitelstva

Lidovci v Olomouckém kraji žádají hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), aby do příští středy oznámil svolání zasedání zastupitelstva, které by se uskutečnilo do 14 dnů ode dne svolání. Hejtman by měl objasnit své obvinění z podplácení. Koalice ČSSD a KSČM by pak měla říci, jak informace hejtmana vyhodnotila a zda z ní vyvodí personální důsledky. 

Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej podle něj podpořilo 21 z 29 přítomných členů. Hejtman zároveň uvedl, že hodlá požádat o důvěru na zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince.

Rezignovat na svůj post odmítl i po páteční schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který jeho rozhodnutí nepokládá za rozumné. Podle Sobotky měl hejtman rezignovat do doby, než se zjistí, zda spáchal nebo nespáchal trestný čin. Podle Rozbořila rozhodnou zastupitelé. Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

O co v kauze jde

V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Všichni skončili ve vazbě. Podle informací ČTK jsou policisté obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, Kadlec navíc i pro přijetí úplatku. Kyselý čelí podezření z účastenství na zneužití pravomoci. Za ovlivňování vyšetřování různých případů jim hrozí až deset let vězení.

Kauza se týká ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů. Podle serveru Neovlivní.cz mají policisté podezření, že bylo ovlivněno vyšetřování údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Rozbořil prý nabízel Kadlecovi úplatek za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu, uvedl server s odvoláním na policejní odposlechy. Kadlec prý nabídku přijal.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš