Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Olomoucký primátor bude udělovat vlastní cenu. Město už přitom o jedné tradiční každý rok rozhoduje. Laureáti dostanou oboustrannou plaketu, podívejte se na ni už teď

08.09.2015
Olomoucký primátor bude udělovat vlastní cenu. Město už přitom o jedné tradiční každý rok rozhoduje. Laureáti dostanou oboustrannou plaketu, podívejte se na ni už teď

Foto: Archiv AS

Popisek: Antonín Staněk, primátor Olomouce

Zdravý patriotismus, respekt k tradicím a úctu k významným osobnostem města má posílit nově ustavená Cena primátora města Olomouce.

Ocenění má připomenout dvě historické osobnosti

Ocenění bude moci získat ten, kdo bude mít prokazatelný přínos v oblasti občanské společnosti a demokracie v Olomouci a v oblasti hospodářského rozvoje města. Cena svým výtvarným zpracováním připomene dvě významné osobnosti veřejného života Olomouce 20. století, Karla Mareše a Milana Hořínka.

„Nově udělovaná cena nemá ambici zastínit tradičně udělované Ceny města Olomouce, má naopak vytvořit další prostor pro ocenění obyvatel města či případně kolektivů za jejich přínos v oblasti hospodářského rozvoje a rozvoje občanské společnosti a demokracie,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Může putovat i do rukou člověka mimo Olomouc

Cena primátora města Olomouce udělovaná za přínos pro rozvoj občanské společnosti a demokracie má zvýšit povědomí o hodnotách, které by měly být pro každého občana nedotknutelné, a v jejich spojení o výrazných osobnostech, jež jsou jejich nositeli. „Cena je sice určena zejména obyvatelům Olomouce, není však striktní podmínkou, aby nositel byl Olomoučan,“ uvedl primátor. Cena udělovaná za přínos v oblasti hospodářského rozvoje města Olomouce si klade za cíl prezentovat úspěšné živnostníky, malé a střední podnikatele z Olomouce. „Jsou hybnou silou každé úspěšné tržní ekonomiky mimo jiné i tím, že vytvářejí ne bezvýznamnou nabídku dobře placených a dlouhodobě stabilních pracovních míst. Právě tato skupina obyvatel byla v minulosti poněkud přehlížena,“ doplnil primátor Staněk.

Podoba plakety zahrnuje portréty dvou osobností olomouckého veřejného života, Karla Mareše a Milana Hořínka. Autorem plakety je olomoucký výtvarník Petr Kuba. „Medaile je dvoustranná, je odlita z cínu a patinovaná. Při ztvárnění bylo asi nejtěžší vystihnout podobu obou portrétovaných mužů,“ uvedl autor Petr Kuba.

Karel Mareš byl prvním českým starostou Olomouce, Milan Hořínek pak prvním demokratickým polistopadovým primátorem. „Oba tito první mužové Olomouce přebírali město v nelehké hospodářské i společenské situaci a oba se svého úkolu zhostili se ctí,“ vyzdvihl primátor Antonín Staněk.

Cenu primátora města Olomouce si ocenění poprvé převezmou z rukou primátora Antonína Staňka v pátek 11. září 2015, a to před zahajovacím open air koncertem Moravské filharmonie Olomouc, který se uskuteční na Horním náměstí u příležitosti Dnů evropského dědictví. „Cena bude vždy předávána k výročí 6. září, kdy se roku 1919 první český starosta Karel Mareš ujal řízení města,“ objasnil primátor.

Před 96 lety přišel na olomouckou radnici první český starosta

 

V neděli 6. září tomu bylo právě 96 let, co se úřadu olomouckého starosty ujal JUDr. Karel Mareš. Ten byl jako první Čech zvolen na kandidátce Československé sociálně demokratické strany dělnické do starostenského postu v komunálních volbách v červnu 1919. Ty měly také své prvenství, byly prvními, kde mohli lidé volit své zástupce do samospráv na základě všeobecného, rovného a demokratického principu.

První český starosta Olomouce pocházel ze středních Čech. Po maturitě roku 1891 na berounském gymnáziu absolvoval právnickou fakultu na české univerzitě v Praze. Po promoci na doktora obojího práva nastoupil službu v justici u okresního soudu v Novém Městě na Moravě, odtud přešel k soudu do Přerova a v roce 1910 byl v hodnosti soudního rady přeložen do Olomouce. Díky svým organizačním schopnostem a ostatním kladným vlastnostem uznávané osobnosti si jej olomoucká sociální demokracie vybrala na svou kandidátku do prvních komunálních voleb. Volby roku 1919 skončily jasným vítězstvím sociální demokracie, kdy pro československou sociální demokracii hlasovalo 43,2% českých voličů a německé dalo svůj hlas 49,2% Němců.

Na první schůzi nově ustaveného městského zastupitelstva 3. července 1919 byl doktor Karel Mareš zvolen prvním českým starostou města a o několik měsíců později, 6. září 1919, přebírá od dočasné Správní komise vedení města. Před ním stojí nesmírně obtížné úkoly, a to zvládnout důsledky 1. světové války v rozvráceném zásobovacím systému nebo se vypořádat se zanedbanou péčí o městský majetek. V čele města stojí až do místních voleb v roce 1923, kdy sice opět zvítězila sociální demokracie, avšak starostou se stal národní socialista JUDr. Richard Fischer.

Kapka v moři nebo klíčové období?

„Ačkoli se může zdát čtyřleté období 1919 – 1923 v bohatých dějinách Olomouce jen pomyslnou „kapkou v moři“, byly to klíčové roky, kdy se formovala česká samospráva v našem městě. Měli bychom být vděční tehdejším osobnostem veřejného života za to, jak se dokázaly vypořádat s nelehkým úkolem a vybudovat z Olomouce prosperující české město. Na jejich základech pak mohly a dodnes mohou stavět i další generace starostů a primátorů,“ řekl primátor Olomouce Antonín Staněk.

I to byl jeden z motivů, proč se stávající vedení města rozhodlo zřídit „Cenu primátora města Olomouce“, která vedle portrétu prvního polistopadového primátora doktora Milana Hořínka nese rovněž podobiznu právě doktora Mareše. Není náhodou, že cena bude vždy předávána k výročí 6. září, kdy se roku 1919 první český starosta ujal řízení města.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .   

Vložil: Lucie Bartoš