Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Olomouce přijel generál Laudon. Mezinárodní přehlídka vojenských hudeb nadchla i Kroměříž. Stíhačky a vrtulníky na nebi? Začalo letecké cvičení Ample Strike 2015

02.09.2015
Do Olomouce přijel generál Laudon. Mezinárodní přehlídka vojenských hudeb nadchla i Kroměříž. Stíhačky a vrtulníky na nebi? Začalo letecké cvičení Ample Strike 2015

Foto: army.cz

Popisek: Příjezd generála Laudona do Olomouce.

I letos patřil poslední srpnový víkend na Horním náměstí v Olomouci mezinárodní přehlídce vojenských hudeb. Ta se uskutečnila v rámci již tradičních Oslav maršála Radeckého pod patronátem náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Josefa Bečváře. Kromě toho je nyní Olomoucký kraj dějištěm mezinárodního cvičení Ample Strike 2015.

Záštitu nad akcí vojenské hudby převzali také hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a primátor Statutárního města Olomouce Antonín Staňek. Přehlídka vojenských hudeb probíhala nejen v Olomouci, ale souběžně i v dalším moravském městě - Kroměříži. Hlavními organizátory vojenské přehlídky byly Armáda České republiky ve spolupráci s agenturou Galia zastoupenou jejím ředitelem Liborem Gašparovičem a dále městem Kroměříž. 

Pozvání na 14. ročník festivalu přijala Vojenská hudba rakouské a polské armády, Vojenská hudba Norského království, Ústřední hudba Armády České republiky a Vojenská hudba Olomouc. 

Oslavy zahájila norská vojenská hudba 

Oslavu jednoho z nejvýznamnějších vojevůdců 19. století - maršála Radeckého - zahájila koncertem duchovní hudby v chrámu svatého Mořice Vojenská hudba Norského království. Páteční program na Horním náměstí v Olomouci pokračoval zahajovacím koncertem v podání Ústřední hudby Armády České republiky s jejími sólisty, a to pod taktovkou velitele hudby podplukovníka Jaroslava Šípa a jeho zástupce majora Patrika Spinka. První den přehlídky vojenských hudeb byl zakončen velkolepým ohňostrojem, který rozzářil olomoucké náměstí i přilehlé okolí. 

Také během letošního ročníku se olomoučtí diváci v rámci dopoledního i odpoledního programu dočkali a s nadšením přivítali postavu maršála Radeckého, kterého letos doprovázel generalissimus Ernst Gideon von Laudon. 

Významní hosté i mažoretky

Mezi významnými hosty Oslav maršála Radeckého byl v zastoupení náčelníka Generálního štábu Armády České republiky jeho první zástupce generálmajor Jiří Baloun, který pozdravil všechny zahraniční i domácí hosty a účinkující vojenské hudby. V neposlední řadě poděkoval všem organizátorům festivalu za zviditelnění Armády České republiky, a to nejen v olomouckém regionu. 

Po zahájení se postupně se svými programy představily jednotlivé vojenské hudby. Příjemným zpestřením bylo vystoupení mažoretek a pro diváky každoročně velmi atraktivní exhibiční vystoupení Čestné stráže Armády České republiky s Ústřední hudbou AČR. 

V neděli 30. srpna pokračoval program na Velkém náměstí v Kroměříži, které bylo i letos zcela zaplněno malými i velkými věrnými diváky a příznivci vojenské hudby. Zde se přehlídka mezinárodních hudeb těší rovněž velké oblibě, a proto není divu, že byla všechna vystoupení hudebníků přijata s velice hlasitou odezvou spolu s dlouhotrvajícím potleskem. 

Akce bude v Olomouci i Kroměříži pokračovat také za rok 

Oslavy maršála Radeckého opět naplnily všechna očekávání, o čemž svědčí nejen nadšené reakce vděčných diváků v Olomouci i v Kroměříži, ale také oficiální podpora, kterou akci do dalších let veřejně deklarovali hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, zástupci města Kroměříže a ředitel agentury Galia. Přehlídka měla vynikající ohlas i u zahraničních partnerů, kteří poděkovali za hladký průběh a bezproblémovou organizaci programu a vyjádřili zájem o spolupráci i v dalších letech. 

Mezi dalšími hosty oslav byli vedle senátora Parlamentu České republiky Martina Tesaříka i bývalý vojenský přidělenec Rakouska generál Roland Vogel, velitel Posádkového velitelství Praha plukovník gšt. Milan Virt, velitel Velitelství Vojenské policie Olomouc plukovník gšt. Miroslav Murček, velitel posádky Olomouc podplukovník gšt. Mojmír Jančík a další.

Cvičení Ample Strike 2015

Stíhačky a vrtulníky na nebi? Začalo letecké cvičení Ample Strike 2015, tedy společný letecký výcvik aliančních jednotek. Část výcviku se odehrává i ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji, ačkoliv centrem cvičení je na 22. letecké základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Armáda se předem omluvila občanům za případnou zvýšenou hlukovou zátěž. Zástupci armády slíbili maximální snahu o zmenšení negativních dopadů cvičení na okolí.

Cílem výcviku aliančních jednotek je sladění činnosti pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací. Armáda ČR musí také prokázat schopnost jednotlivých útvarů v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám. Během cvičení se budou letouny pohybovat nad Jihočeským krajem, Krajem Vysočina a také nad Olomouckým krajem. Součástí cvičení budou ostré střelby na letecké střelnici na Libavé. Cvičení se koná na základě usnesení vlády ČR z ledna tohoto roku.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš