Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město Olomouc zřejmě zachrání azyl pro matky s dětmi, osud Klokánků je ale stále nejistý. Stejně jako zařízení v dalších krajích

28.07.2015
Město Olomouc zřejmě zachrání azyl pro matky s dětmi, osud Klokánků je ale stále nejistý. Stejně jako zařízení v dalších krajích

Foto: Fond ohrožených dětí

Popisek: Dítě, ilustrační foto

Město Olomouc pomůže klientkám Azylového domu, jehož zřizovatelem je Fond ohrožených dětí. Radní města se tak rozhodli na základě nepříznivé situace, s níž se spolek při poskytování sociálních služeb aktuálně potýká. Musel by to totiž jinak úplně skončit. Kam pak s ženami a dětmi? Na ulici?

Dluží, proto nemůže poskytovat služby

Opuštěné ženy a matky s dětmi najdou nové útočiště pod hlavičkou statutárního města Olomouce. „Fond ohrožených dětí se dostal při poskytování svých služeb do problémů, což ohrožuje také provoz jeho Azylového domu v Olomouci. Krajský úřad Středočeského kraje vydal rozhodnutí o zrušení registrace všech sociálních služeb poskytovaných spolkem na území České republiky, a to z důvodu, že spolek nesplňuje podmínku bezdlužnosti,“ vysvětlil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Bez pomoci veřejnosti se nadále neobejdeme, přiznává Fond na svých webových stránkách. „K dosažení všech cílů fondu je nejprve nutné dosáhnout bezdlužnosti vůči státu. Z tohoto důvodu moc prosíme o vaši podporu. Přispět můžete na sbírkový účet FOD 3055103/0300 nebo jednoduše na našem webu pomocí aplikace Daruj správně,“ vyzval spolek tento týden na svém webu.

V čem tkví jádro pudla

Vedení Fondu ohrožených dětí (FOD) v červenci podalo námitku proti exekuci ze strany Pražské správy sociálního zabezpečení, a to prostřednictvím advokátní kanceláře. Jednal s finančním úřadem o možnosti splátkového kalendáře na dlužné platby, ale neúspěšně. Zdravotní pojišťovny se v tomto směru zdají být vstřícné. Z  jednání na krajských úřadech na krajských úřadech je rovněž patrná vstřícnost, ale podmínkou budoucí spolupráce je zajištění bezdlužnosti z vlastních zdrojů.

Olomoučtí radní na svém posledním jednání schválili postup, jak pomoci klientkám a rozhodli o zachování služby ve městě. „Jde o důležitou a potřebou pomoc ženám a matkám s dětmi, které se potýkají s nepříznivou situací v důsledku ztráty bydlení. Nechceme tuto službu, která byla vždy kvalitní, ztratit. Jejím převzetím zároveň předejdeme problémům, s nimiž by se následně potýkal odbor sociálních věcí magistrátu,“ uvedl náměstek Šnevajs.

Náklady čtyři miliony ročně

Služeb Azylového domu Fondu ohrožených dětí v Sokolské ulici využívá v současné době 29 klientů, včetně dětí. Zařízení zaměstnává celkem sedm lidí, náklady na kompletní provoz za rok 2014 činily 4 miliony korun.

Kromě nich poskytuje stejné služby ve městě také Domov pro ženy a matky s dětmi s kapacitou 39 klientů, který zřizuje město. Celkově by se tak pod jednoho zřizovatele – statutární město Olomouc, dostalo 68 klientských lůžek. „Na základě jednání s krajem jsme se rozhodli přihlásit k řešení problému a požádat o registrování navýšení kapacity sociální služby o lůžka Azylového domu Fondu ohrožených dětí,“ prohlásil náměstek Ladislav Šnevajs. N

a základě rozhodnutí rady města tak azylový dům převezme od 1. října letošního roku odbor sociálních věcí magistrátu.

Přes čtvrt století historie

Azylový dům spolku Fond ohrožených dětí funguje v Olomouci od roku 1989 a dosud sídlí v prostorách, které jsou v majetku města. Do konce letošního září pokrývají poskytování sociálních služeb finance získané v rámci Individuálního projektu Olomouckého kraje.

Při převzetí 1. října pak město ze svého rozpočtu dokryje částku 213 tisíc korun. Počínaje lednem 2016 budou náklady na provoz zařízení i zaměstnance pod hlavičkou města kompletně pokryty z prostředků Individuálního projektu Olomouckého kraje.

„Krajský úřad již v průběhu měsíce srpna 2015 vyhlásí nový systém financování z prostředků tohoto programu pro azylové domy na území kraje na roky 2016 – 2019. Podmínkou pro podání nabídky bude jednak platná registrace poskytování sociálních služeb a jednak zařazení do sítě služeb na rok 2016, což město převzetím této služby bezezbytku splní,“ řekl náměstek Šnevajs, s tím, že pokud se spolku podaří problémy s registrací překonat a bude mít zájem, je město připraveno jim poskytování služby předat zpět.

Jak je na tom Fond celorepublikově?

Podle aktuálních informací z tohoto týdne dochází k řadě změn uvnitř FOD: Z 23 poboček pod jiného poskytovatele přešly nebo ještě do konce roku přejdou 3 pobočky. V průběhu druhého pololetí končí z personálních důvodů a z důvodu nevyužití služeb těchto  7 poboček. Další pobočky budou pokračovat za předpokladu získání finanční podpory v jejich krajích.

Z 5 azylových domů jeden ukončil svojí činnost s tím, že v těchto pronajatých prostorách bude službu provozovat jiný poskytovatel, u dalšího azylového domu je rozjednán přechod celé služby pod jiného poskytovatele, zbývající 3 budou pokračovat za předpokladu získání finanční podpory v jejich krajích.

Zaměstnancům se postupně vyplácejí dlužné mzdy.

A co Klokánky?

Fond inicioval jednání na Ministerstvu financí ČR o možnosti mimořádné podpory ze strany státu pro projekt Klokánek. Výsledek? Žádost byla na programu Zasedání vlády 8. července, jednání v této věci přerušeno do 29. července.

Stávající situace je taková, že z 27 klokánků jeden klokánek (kapacita 2 děti) ukončil činnost z personálních důvodů, jeden klokánek (kapacita 4 děti) ukončil činnost z provozních důvodů, jeden klokánek (kapacita 6 dětí)  bude ukončen po přechodu dětí do pěstounské péče stávající tety a strýce a jeden klokánek Jindřichův Hradec (kapacita 28 dětí) pozastavil činnost, po vyřešení situace umístěných dětí došlo k odchodu odborného personálu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš