V Olomouci se objeví netopýří budky. Také v tomto regionu můžete webkamerou sledovat mláďata čápů
15.07.2015
Foto: olomouc.eu
Popisek: Netopýří budka.
Celkem 14 budek pro netopýry nainstaluje ve čtvrtek 16. července v Olomouci Povodí Moravy. Nová útočiště pro živočichy se ve městě objeví jako kompenzace za zaniklé potenciální úkryty netopýrů při budoucím kácení stromů na nábřeží řeky Moravy. Plánované kácení souvisí s přípravnými pracemi na výstavbě protipovodňových opatření Olomouce.
Budky jsou univerzální nebo speciálně zimní
Ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů pořídilo Povodí Moravy jedenáct univerzálních budek, dvě zimní budky a jednu celoroční pro instalaci na zeď. „Preventivní instalace budek má poskytnout netopýrům čas k nalezení nových úkrytů a možnost zabydlet se v nich ještě před samotným zásahem do stávajících porostů. Přechod do nových sídel tak pro ně bude méně stresující, než kdyby měli být transferováni těsně před samotným kácením,“ vysvětlil ředitel závodu Horní Morava Jiří Zedníček.
„První úkryty budou instalovány v prostoru olomouckého závodu Povodí Moravy v ulici u Dětského domova. Budky budou umístěny na duby v areálu závodu pomocí plošiny,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Další se objeví u řeky
Povodí Moravy v místě zavěsí i dutý kmen, který netopýrům poskytne možnost vhodného útočiště. Další úkryty se ve městě objeví v blízkém okolí řeky Moravy.
„Budky budou rozmístěny v úseku od železničního mostu až po most v Masarykově ulici, v areálu vysokoškolských kolejí a dále na jezu při obtoku, kde budou budku instalovat hasiči,“ doplnila mluvčí Tomíčková.
Díky webkamerám je možné sledovat mláďata čápů
Koho "nebaví" netopýři, přijde si na své s čápy. V České republice hnízdí každoročně přes 500 párů čápů bílých. I přesto zůstává řada hnízd v některých letech neobsazena. Kde u nás letos hnízdí, se můžete podívat na webu České společnosti ornitologické a zároveň tam můžete přispět i svým pozorováním.
Čáp bílý hnízdí převážně na lidských stavbách, komínech a střechách budov. Pouze velmi malá část párů u nás hnízdí na stromech. Lidé jim proto budují i umělé hnízdní podložky, aby je přilákali k zahnízdění v obcích i městech. Seznam všech dosud známých hnízd najdete na webu.
Letošní mláďata mají kratší zobák
Pokud nenajdete informace o konkrétním hnízdě čápů bílých, je možnost ji na web doplnit. Ornitologové a ochránci čápů bílých uvítají především aktuální informace o počtu mláďat, která jsou dnes již tak velká, že je možno je spočítat i pří pohledu ze země. Letošní mláďata mají na rozdíl od svých rodičů kratší černě zbarvený zobák.
Některá hnízda čápů bílých jsou vybavena i webkamerou, a tak můžete vidět jejich mláďata v přímém přenosu doma na svém počítači. Jedna z nejlepších kamer je na hnízdě čápů v Záhlinicích na Kroměřížsku. Čápi zde mají hnízdo na komíně Hostince U Čápa a letos mají dvě mláďata. Ta jsou oproti mláďatům v ostatních hnízdech menší, protože jejich rodiče přiletěli později než ostatní páry. Podívat se na ně můžete na webu. Pokud se jim bude dařit jako dosud, tak opustí své hnízdo koncem srpna a vydají se na dlouhou cestu na jih Afriky.
Webkamera na Olomoucku sleduje hnízdo v Dlouhé Loučce na tomto odkazu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš