Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úředníci, třeste se! Hejtmanství spustilo protikorupční linku Olomouckého kraje. Posvítí si někdo i na ty nejvyšší, jak loni dokázala asistentka, nemocná rakovinou?

12.07.2015
Úředníci, třeste se! Hejtmanství spustilo protikorupční linku Olomouckého kraje. Posvítí si někdo i na ty nejvyšší, jak loni dokázala asistentka, nemocná rakovinou?

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Protikorupční strategii spolu s účinnými opatřeními zveřejnilo v těchto dnech na svých webových stránkách olomoucké hejtmanství.

Můžete telefonovat i mailovat

Součástí protikorupční politiky je i nově zřízená telefonní linka či speciální e-mailová adresa. Možnost oznámit korupční jednání zaměstnance Olomouckého kraje má být dalším krokem k transparentnosti a otevřenosti úřadu vůči občanům. 

„Je nutné, aby korupční jednání bylo odhalováno včas a účinným způsobem. Je nezbytné, aby byl zabezpečen a jasně stanoven systém rozpoznání hranice mezi dovoleným a nepřípustným. Je mimořádně důležité, aby boj s korupcí nebyl zneužíván a využíván k jiným účelům,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

Co je přesně korupce?

Protikorupční strategie Olomouckého kraje obsahuje nejen možnosti oznámení nezákonného jednání, ale především podrobný manuál, jak oznamovat korupci a co je za samotnou korupci považováno. Kromě návodu je zveřejněn i etický kodex zaměstnance krajského úřadu či postupy, kterými se řídí zadávání veřejných zakázek.  

„Základním prvkem právního státu je spolehlivá a transparentní správa, která je řízena a orientována právem a zákony. Potírání korupce má tedy jako velmi závažné téma v Olomouckém kraji prioritu,“ dodal Rozbořil.

Veškeré informace k Protikorupční strategii Olomouckého kraje jsou k dispozici zde.

Asistentka olomouckého hejtmana ukázala na korupci

Téma korupce na půdě Olomouckého kraje bylo zajímavé mimo jiné loni, kdy se rozhodla promluvit jedna z úřednic, podle níž žádná zakázka hejtmanství nebyla poctivá. Olga Hrabalová pracovala v letech 2001 až 2011 jako asistentka kanceláře hejtmana Olomouckého kraje. Po onemocnění rakovinou podle svých slov ztratila chuť krýt podezřelé zakázky a rozhodla se informovat o nich Českou televizi.

„Žádná z těch zakázek nebyla poctivá. U každé akce, kterou jsem zajišťovala a která potřebovala dodavatelské služby, jsem přesně věděla, kdo to vyhraje a za kolik to bude peněz," prozradila Hrabalová o poměrech, které vládly za dob tehdejšího hejtmana a současného senátora Martina Tesaříka v nejvyšších patrech olomouckého hejtmanství.

V létě 2010 narazila na podezřelou objednávku na zajištění slavnostního setkání hejtmana s válečnými veterány. „Viděla jsem, že na vyúčtování za určité služby jsou položky a peníze, které tam rozhodně nemohly proběhnout. Zašla jsem za ním, protože on tu pochybnou objednávku podepsal a ta odpovědnost padala na něj,“ vzpomíná.

Hrabalová musela skončit

Tesařík ale setkání s ní popírá. V únoru 2011 se Hrabalová dozvěděla, že hejtman prosadil zrušení jejího místa. „Jediným hlavním momentem bylo, abychom aktivně nebo správně využili její kapacitu, a to nebylo možné na tomto odboru," komentoval Tesařík své rozhodnutí.

První podezření vzbudily částky na organizaci setkání válečných veteránů. Jak informuje Česká televize, v letech 2006 a 2007 je organizovalo občanské sdružení s názvem Agentura Atlantis. Zakázku získalo bez výběrového řízení, což zákon umožňuje. Setkání vyřizoval za kraj Tomáš Kocych. V obou dvou letech zaplatilo olomoucké hejtmanství Agentuře Atlantis vždy zhruba 190 tisíc korun.

Nejdražší položky přitom byly pronájem sálu a pohoštění účastníků – ty se ovšem pohybovaly každý rok kolem 40 tisíc korun. Za co kraj Agentuře Atlantis zaplatil každoročně navíc 150 tisíc, není jasné. A nejasnější je to tím víc, že Agentura Atlantis se na zařizování akcí podle všeho ani nepodílela. Hrabalová tvrdí, že celou akci zařizovala za kraj sama. Na Atlantis si nepamatují ani v kulturním domě v Prostějově, kde se akce konaly. 

Korupce za téměř sedm milionů korun

Podle údajů z Ministerstva vnitra byl hlavní osobou, která založení Agentury Atlantis vyřizovala, Ivo Heger, mluvčí hejtmana. Ten ale tvrdí, že s agenturou v době, kdy získávala zakázky od kraje, už neměl nic společného. Ani to však nepůsobí věrohodně – Heger se totiž loni sám aktivně podílel na zrušení agentury. Zakázku pro sdružení Atlantis vyřizoval už zmíněný Hegerův kolega z kanceláře hejtmana, Tomáš Kocych.

Setkání s válečnými veterány přitom nebylo jedinou zakázkou, kterou Kocych za olomoucké hejtmanství Atlantisu zadal bez výběrového řízení. Kraj agentuře například zaplatil více než 130 tisíc korun za zpracování a uveřejnění pěti zpráv a více než 80 tisíc za skenování starých novinových článků.

Tím ale výčet podezřelých zakázek ani zdaleka nekončí. Jejich celkový objem podle podkladů České televize přesahuje šest milionů a sedm tisíc korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace