Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úředníci, třeste se! Hejtmanství spustilo protikorupční linku Olomouckého kraje. Posvítí si někdo i na ty nejvyšší, jak loni dokázala asistentka, nemocná rakovinou?

12.07.2015
Úředníci, třeste se! Hejtmanství spustilo protikorupční linku Olomouckého kraje. Posvítí si někdo i na ty nejvyšší, jak loni dokázala asistentka, nemocná rakovinou?

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Protikorupční strategii spolu s účinnými opatřeními zveřejnilo v těchto dnech na svých webových stránkách olomoucké hejtmanství.

Můžete telefonovat i mailovat

Součástí protikorupční politiky je i nově zřízená telefonní linka či speciální e-mailová adresa. Možnost oznámit korupční jednání zaměstnance Olomouckého kraje má být dalším krokem k transparentnosti a otevřenosti úřadu vůči občanům. 

„Je nutné, aby korupční jednání bylo odhalováno včas a účinným způsobem. Je nezbytné, aby byl zabezpečen a jasně stanoven systém rozpoznání hranice mezi dovoleným a nepřípustným. Je mimořádně důležité, aby boj s korupcí nebyl zneužíván a využíván k jiným účelům,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

Co je přesně korupce?

Protikorupční strategie Olomouckého kraje obsahuje nejen možnosti oznámení nezákonného jednání, ale především podrobný manuál, jak oznamovat korupci a co je za samotnou korupci považováno. Kromě návodu je zveřejněn i etický kodex zaměstnance krajského úřadu či postupy, kterými se řídí zadávání veřejných zakázek.  

„Základním prvkem právního státu je spolehlivá a transparentní správa, která je řízena a orientována právem a zákony. Potírání korupce má tedy jako velmi závažné téma v Olomouckém kraji prioritu,“ dodal Rozbořil.

Veškeré informace k Protikorupční strategii Olomouckého kraje jsou k dispozici zde.

Asistentka olomouckého hejtmana ukázala na korupci

Téma korupce na půdě Olomouckého kraje bylo zajímavé mimo jiné loni, kdy se rozhodla promluvit jedna z úřednic, podle níž žádná zakázka hejtmanství nebyla poctivá. Olga Hrabalová pracovala v letech 2001 až 2011 jako asistentka kanceláře hejtmana Olomouckého kraje. Po onemocnění rakovinou podle svých slov ztratila chuť krýt podezřelé zakázky a rozhodla se informovat o nich Českou televizi.

„Žádná z těch zakázek nebyla poctivá. U každé akce, kterou jsem zajišťovala a která potřebovala dodavatelské služby, jsem přesně věděla, kdo to vyhraje a za kolik to bude peněz," prozradila Hrabalová o poměrech, které vládly za dob tehdejšího hejtmana a současného senátora Martina Tesaříka v nejvyšších patrech olomouckého hejtmanství.

V létě 2010 narazila na podezřelou objednávku na zajištění slavnostního setkání hejtmana s válečnými veterány. „Viděla jsem, že na vyúčtování za určité služby jsou položky a peníze, které tam rozhodně nemohly proběhnout. Zašla jsem za ním, protože on tu pochybnou objednávku podepsal a ta odpovědnost padala na něj,“ vzpomíná.

Hrabalová musela skončit

Tesařík ale setkání s ní popírá. V únoru 2011 se Hrabalová dozvěděla, že hejtman prosadil zrušení jejího místa. „Jediným hlavním momentem bylo, abychom aktivně nebo správně využili její kapacitu, a to nebylo možné na tomto odboru," komentoval Tesařík své rozhodnutí.

První podezření vzbudily částky na organizaci setkání válečných veteránů. Jak informuje Česká televize, v letech 2006 a 2007 je organizovalo občanské sdružení s názvem Agentura Atlantis. Zakázku získalo bez výběrového řízení, což zákon umožňuje. Setkání vyřizoval za kraj Tomáš Kocych. V obou dvou letech zaplatilo olomoucké hejtmanství Agentuře Atlantis vždy zhruba 190 tisíc korun.

Nejdražší položky přitom byly pronájem sálu a pohoštění účastníků – ty se ovšem pohybovaly každý rok kolem 40 tisíc korun. Za co kraj Agentuře Atlantis zaplatil každoročně navíc 150 tisíc, není jasné. A nejasnější je to tím víc, že Agentura Atlantis se na zařizování akcí podle všeho ani nepodílela. Hrabalová tvrdí, že celou akci zařizovala za kraj sama. Na Atlantis si nepamatují ani v kulturním domě v Prostějově, kde se akce konaly. 

Korupce za téměř sedm milionů korun

Podle údajů z Ministerstva vnitra byl hlavní osobou, která založení Agentury Atlantis vyřizovala, Ivo Heger, mluvčí hejtmana. Ten ale tvrdí, že s agenturou v době, kdy získávala zakázky od kraje, už neměl nic společného. Ani to však nepůsobí věrohodně – Heger se totiž loni sám aktivně podílel na zrušení agentury. Zakázku pro sdružení Atlantis vyřizoval už zmíněný Hegerův kolega z kanceláře hejtmana, Tomáš Kocych.

Setkání s válečnými veterány přitom nebylo jedinou zakázkou, kterou Kocych za olomoucké hejtmanství Atlantisu zadal bez výběrového řízení. Kraj agentuře například zaplatil více než 130 tisíc korun za zpracování a uveřejnění pěti zpráv a více než 80 tisíc za skenování starých novinových článků.

Tím ale výčet podezřelých zakázek ani zdaleka nekončí. Jejich celkový objem podle podkladů České televize přesahuje šest milionů a sedm tisíc korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš