Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mistrovství Evropy „lvíčat" v Olomouci bylo pro inspektory doslova žněmi. Stinná stránka šampionátu, nad jehož průběhem většina jásá...

05.07.2015
Mistrovství Evropy „lvíčat v Olomouci bylo pro inspektory doslova žněmi. Stinná stránka šampionátu, nad jehož průběhem většina jásá...

Foto: olomouc.eu

Popisek: Šampionát v Olomouci

Skoro čtyřicet tisíc diváků sledovalo přímo na Andrově stadionu čtyři utkání evropského šampionátu fotbalistů do jednadvaceti let. Mnohonásobně větší množství příznivců kopané vidělo tato utkání i díky televizním přenosům do desítek zemí. V Olomouci se akreditovaly německé, portugalské, švédské a další televizní štáby. Město bylo po dva týdny v centru pozornosti sportovních fanoušků. V této ostré zkoušce obstálo se ctí. Mnohem horší to bylo s některými záležitostmi "mimo plac".

Nepořádek nejen u potravin

Polovina kontrolovaných prodejců v souvislosti s Mistrovstvím Evropy mladých fotbalistů do 21 let v Olomouci porušila zákon. Nejčastěji se inspektoři setkávali s nepoctivostí při prodeji. Česká obchodní inspekce provedla během Mistrovství Evropy „lvíčat“ celkem 24 kontrol, nedostatky byly zjištěny celkem u dvanácti prodávajících.

Kontroloři se zaměřili na stánky se suvenýry, prodej potravin a stánky s občerstvením. Celkem navštívili
24 provozoven a ve dvanácti případech bylo zjištěno porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, to je u poloviny kontrol.

S poctivostí na štíru

Kontrolovány byly stánky s občerstvením, kde proběhlo čtrnáct kontrol, z toho osm s porušením. Dále inspektoři zkontrolovali tři prodejny potravin, v jednom případě se setkali s porušením právních předpisů. A inspekci neunikly ani služby, nabízené v rámci šampionátu, těch bylo zkontrolováno pět, z toho ve třech případech s porušením. A zkontrolované dvě prodejny, nabízející suvenýry, byly bez závad.

Nejčastěji šlo o porušení zásad poctivosti prodeje (§ 3/1/a ZOS), a to v osmi případech. V sedmi provozovnách chybělo ověřené měřidlo pro přeměření, v jedné provozovně nebyla podána správná míra. Dále spotřebitel nebyl seznámen s cenou (§ 12 ZOS) ve dvou případech a ve dvou případech nebyl vydán doklad o zakoupení (§ 16 ZOS).

Dobré jméno podnikatelů je v zahraničí ohroženo

Na základě porušení bylo pravomocně uloženo příkazem na místě celkem šest pokut v celkové výši 6000 korun. Zjištěné nedostatky u pěti prodávajících jsou předmětem správního řízení. Porušení, zjištěné v jedné provozovně, bylo postoupeno jinému správnímu orgánu (Finančnímu úřadu), na dokladu o zaplacení byla uvedena částka 133 korun, ale účtováno bylo jen 85 korun.

Výsledky kontrol během šampionátu svědčí o tom, že někteří podnikatelé svým jednáním nejen porušují zákony a poškozují spotřebitele, ale zejména ohrožují dobré jméno poctivých podnikatelů a České republiky v zahraničí. Vzhledem k počtu zjištění bude Česká obchodní inspekce provádět kontroly, zaměřené na ochranu spotřebitele, i nadále, zejména na akcích, které navštěvuje velký počet zahraničních i našich návštěvníků.

Mistrovství se vydařilo, míní primátor

Olomoucká radnice mnoho o těchto kontrolách neví nebo je neřeší. Olomouc je z uskutečněné akce nadšený. „V Olomouci jsme sledovali pět výborných evropských týmů. Viděli jsme Angličany, Italy, viděli jsme semifinále, v němž úžasní Portugalci porazili silné Německo, a viděli jsme také dvě vystoupení pozdějších šampiónů ze Švédska. Troufám si říct, že se mistrovství vydařilo a sportovním fanouškům nejen z Olomouce přineslo velké zážitky a radost,“ uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk.

Roli města Olomouce vysoce hodnotili i zástupci UEFA, kteří v sobotu před semifinálovým utkáním Německa s Portugalskem navštívili radnici. Jak uvedl Martin Sturkenboom, delegát UEFA a bývalý předseda nizozemské fotbalové federace, město bylo pro šampionát výborným hostitelem. „Olomouc se fotbalové Evropě představila ve velmi dobrém světle,“ konstatoval mimo jiné Sturkenboom. Při návštěvě radnice se on a zástupci německého fotbalového svazu DFB zapsali do pamětní knihy města.

Nějak málo Angličanů...

Město bylo v době šampionátu plné fanoušků, překvapivě především těch ze severu Evropy a také z Portugalska. Naopak proti očekávání dorazilo na fotbal poměrně málo fandů z Itálie a Německa a ani angličtí fans nebyli ve městě příliš početní. Ti, kdo přijeli, se ve městě chovali zcela bezproblémově a zanechali výborný dojem, což platí v nejvyšší míře o švédských fandech.

Spokojeni byli majitelé restaurací, i když jejich personál měl ve dnech utkání skutečně plné ruce práce, na své si přišli i provozovatelé hotelů a penzionů. V Olomouci se ubytovaly nejen stovky fotbalových fandů, ale také novináři, televizní štáby a na celou dobu šampionátu také funkcionáři UEFA. „U nás jich bylo před zápasem kolem šesti, museli jsme se všichni naplno zapojit do práce. Brali nás jako meeting point, vyzvedávali si tu vstupenky, seděli tu hlavní organizátoři. To všechno jen proto, že si jedna z fanynek při poznávací cestě zhruba před měsícem dala u nás dobrou večeři,“ vzpomínal na švédské hosty Jan Marek, majitel restaurace Michalský Výpad.

„Když se stalo, že někdo trochu přebral a odešel bez placení, okamžitě se na to složili ostatní. Byli velice soudržní a slušní,“ dodává Jan Marek, který připouští, že pro seveřany byl pobyt na Moravě skvělou dovolenou v cenovém ráji. „U nás pivo za euro, u nich za osm. Pořád se tomu divili,“ vzpomíná.

Dva roky příprav

„Přišlo sem kolem dvou tisíc zákazníků, většinou se jednalo o cizince,“ shrnul fungování speciálního informačního centra v olomoucké radnici jeden z jeho pracovníků Marco Bontempo. „Nejvíc ze všeho je zajímal prodej vstupenek, ubytování v Olomouci, kempy a restaurace. Někdo se ptal i na cestu ke stadionu,“ dodal s tím, že z více než dvou tisíc lidí byl nepříjemný jeden jediný klient, a to z důvodu, že mu v informačním centru nemohli prodat vstupenku.

„Jinak byli všichni velmi solidní a přátelští včetně pomalovaných švédských fanoušků s vlajkami,“ dodal jeho kolega Tomáš Fojtek. Fan-zóna, kterou zřídilo město nedaleko Androva stadionu, byla otevřena celkem osm dní. „Nejvíc plno bylo ve dny, kdy se tady hrála utkání, to tu byly denně i čtyři stovky lidí,“ uvedl David Ševčík z oddělení sportu. „Mistrovství Evropy v Olomouci obnášelo mimo jiné i dva roky náročných příprav, velké nasazení všech zainteresovaných, vypětí a nápor, ale ve výsledku to všechno přineslo výborný sportovní zážitek, jaký se v naší republice nemusí velmi dlouho opakovat, a navíc to zvýšilo mezinárodní prestiž Olomouce nejen ve světě sportu,“ uzavřel Jaromír Gajda, předseda zapsaného spolku SK Sigma Olomouc MŽ.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš