Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věra Čáslavská nemá klid ani po smrti. Zatímco rodina ji tajně pohřbila minulý týden, dnes se bude konat státní pohřeb v Národním divadle za účasti papalášů. Ignorují snad její poslední vůli? Nebo je vše úplně jinak?

13.09.2016
Věra Čáslavská nemá klid ani po smrti. Zatímco rodina ji tajně pohřbila minulý týden, dnes se bude konat státní pohřeb v Národním divadle za účasti papalášů. Ignorují snad její poslední vůli? Nebo je vše úplně jinak?

Autor: ČT

Popisek: Věra Čáslavská

Počínání rodiny Věry Čáslavské vyvolává, poté co nedávno zemřela, mnohé pochybnosti. Zatímco syn Martin oznámil, že jeho matka byla již osmého září tajně zpopelněna v šumperském krematoriu, dnes se má konat její oficiální pohřeb v Národním divadle. O tom, že nejslavnější česká sportovkyně je již pochována, přitom ale neměli potuchu ani její blízcí přátelé.

Nad vysvětlením jejího syna, že splnil poslední přání své matky a nechal ji zpopelnit bez obřadu, leckdo pochybuje. A to především proto, že smuteční obřad provedl kněz z kostela v Bělé pod Pradědem, tedy v blízkosti místa, kde se stal tragický inicident, jenž zásadním způsobem změnil poslední třetinu života Věry Čáslavské.

Tragický okamžik

Připomeňme, že v Bělé pod Pradědem, v populární hospodě U cimbury, se stala v roce 1993 velká rodinná tragédie. Na zdejší diskotéce se odehrála rvačka, při níž napadl Martin svého otce, olympionika Josefa Odložila, který již tehdy byl s Věrou Čáslavskou rozveden. Dodnes panuje řada nejasností, jak vlastně k této rvačce došlo. Jedna z verzí tvrdí, že ji vyprovokoval Martin tím, že nechal svému otci, vojákovi z povolání, zahrát skladbu od skupiny Zelené mozky, a ten se s ním začal rvát. Podle jiné opilý Odložil údajně obtěžoval Martinovu dívku. Poté co ho syn udeřil, upadl na zem a zůstal v kómatu. Na následky zranění měsíc nato zemřel.

Matka otcovraha?

Martin Odložil byl po dlouhém procesu odsouzen na čtyři roky za ublížení na zdraví, do vězení však nikdy nenastoupil, protože dostal milost od prezidenta Václava Havla. Za tuto milost ovšem krutě zaplatila nevinná Čáslavská, kterou část národa osočovala (a činí tak i po její smrti), že je matkou otcovraha. Následkem nebývale štvavé kampaně nakonec zcela zdrcená skončila v psychiatrické léčebně a nadlouho se stáhla z veřejného života. Všechny ostatní problémy, jimž během své úžasné kariéry čelila, byly ve srovnání s tímto obdobím v podstatě zanedbatelné.

Zarážející přání

Je proto přinejmenším zarážející, že by si Věra Čáslavská přála, aby byla pohřbena v místě, které tak fatálně souviselo s jejím životem. Mnohem více času a spokojenosti prožila v Černošicích, kde také zažila svůj velký comeback. Stejné pochybnosti vyvolává i Martinovo patetické prohlášení, které předal některým médiím bezprostředně po matčině smrti. Vyjádřil úlevu nad tím, že zemřela, ale obvinil její přátele, že její smrt oznámili médiím: „Tito lidé se ale místo toho, aby se za mámu modlili, rozhodli raději myslet na sebe, a aniž by se obtěžovali souhlasem pozůstalých, oznámili mámin odchod médiím. Můj šok se znásobil tím, že se mne další z maminčiných ‘přátel‘ rozhodli odradit od respektu k maminčině poslední vůli.“

Koho měl Odložil konkrétně na mysli, ale blíže neupřesnil. Faktem však zůstává, že o smrti Věry Čáslavské média informovali spisovatel Pavel Kosatík nebo režisérka Olga Sommerová. Ti jí ovšem výrazně pomohli k návratu na výsluní, zatímco syn zničil její skvělou pověst, což dokonce v exkluzívním rozhovoru pro Lidové noviny přiznal. O to falešněji zní jeho slova, že kamkoliv skoro vstoupí, cítí, jak lidé jeho maminku milovali.“

Čtěte také:

Zemřela legenda a média se předháněla, kdo ji pochválí lépe. Přinejmenším dva lidé si ale myslí úplně něco jiného. Její rodinný život vyvrcholil tragédií, k níž se syn přiznal a veřejně projevil lítost. Ona sama toho ale prý nebyla schopná

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace