Vřesové studánce hrozí zánik. Vědci a ekologické organizace zahajují kampaň za záchranu jednoho z nejcennějších míst v Jeseníkách
07.03.2016
Foto: vresovastudanka.cz
Popisek: Poutní místo Vřesová studánka s kapličkou nad pramenem, pocházející z roku 1934
Vědci a ekologické organizace zahajují veřejnou kampaň za záchranu jednoho z nejcennějších míst v Jeseníkách. Ve vrcholové části masivu Červené hory v lokalitě Vřesové studánky má být postavena kaple a horská turistická chata. Součástí projektu je provoz restaurace s kuchyní, ubytování a trvalé osídlení tohoto jedinečného místa.
Investorem tohoto de facto komerčního záměru je spolek, jehož předsedou je významný šumperský podnikatel. Zahájení stavby předpokládá již na podzim 2016, Správa chráněné krajinné oblasti v rámci probíhajících správních řízení vyzvala investora k doplnění projektu.Realizace projektu bude mít na Vřesovou studánku a okolí zásadní dopad. Výstavba objektů má trvat tři roky, kdy zde budou probíhat výkopové a stavební práce, dovoz, skladování a odvoz veškerého materiálu a pohyb těžké techniky. Turisté se budou muset v této jinak klidné lokalitě smířit s hlukem ze stavby a provozu staveniště.
Panoramatický pohled z Vozky na Vřesovou Studánku a Praděd
Provoz turistické chaty bude navíc znamenat čerpání stále vzácnější vody v pramenné oblasti nedaleko Vřesové studánky, dále produkci splaškových vod a odpadů a úpravu stávající lesní cesty včetně dopravní zátěže, spojené s provozem chaty. To vše společně s výrazným nárůstem návštěvnosti a možností konání různých hromadných veřejných akcí by vedlo k zániku evropsky významné přírody a dnešního harmonického duchovního rozměru místa. Realizace projektu je navíc zbytečná, pouhé čtyři kilometry odsud je Červenohorské sedlo s rozsáhlým a komplexním zázemím pro turisty. Do budoucna nelze navíc vyloučit rozšíření zástavby na Vřesové studánce a zvýšení její kapacity.
„Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s dalšími organizacemi spouští veřejnou kampaň s cílem informovat o problematice výstavby veřejnost a získat širokou podporu pro záchranu této lokality před zbytečnou zástavbou a před zničením tohoto místa. Součástí kampaně jsou nové webové stránky www.zachranmevresovoustudanku.cz, ze kterých může veřejnost odesílat své žádosti odpovědným úředníkům a církevním představitelům,“ komentuje situaci Jiří Beneš z Hnutí DUHA Olomouc.
Pohled na lokalitu z ptačí perspektivy
„Myslím, že ve 21. století by měla být naše společnost natolik vyspělá, že bychom si všichni měli vážit těch posledních ostrůvků divoké přírody, které nám tady zůstaly. Příroda na Vřesové studánce a v okolí je evropsky mimořádná a má i svůj jedinečný duchovní rozměr. Příroda sama je zde chrámem. Zajít si na pivo a jídlo můžeme o kousek dál na Sedle, ale zažít klid a duchovní harmonii hor můžeme právě tady,“ vysvětluje podstatu problému předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.
„V některýchpřípadech je nutné přijmout rozhodnutí, které se povýší nad obecný zájem. Mimořádné přírodní dědictví v lokalitě Vřesová studánka s výskytem kriticky ohrožených druhů rostlin by bylo výstavbou chaty degradováno a ohroženo. V nynější době, kdy dochází k vytrvalému poklesu biodiverzity v krajině, není jiná možnost, než se proti takovým snahám postavit. Budoucí generace mají nárok na zachovalé přírodní hodnoty,“potvrzuje význam lokality odborník na rostliny, Jaroslav Podhorný z ČSOP Hořepník.
Zimní pohled z Vřesové Studánky do údolí Hučivé Desné
Do dvou správních řízení se zapojilo celkem osm organizací, které požadují zastavení projektu a zachování místní výjimečné přírody a současné duchovní hodnoty místa. Svou podporu kampani vyjádřila i řada významných osobností. Například doc. RNDr. Ladislav, Miko PhD., bývalý ministr životního prostředí a jeden z nejvýše postavených Čechů v orgánech Evropské unie, k tomu uvedl: „Přírodní a spirituální hodnoty přírody hlavního hřebene Jeseníků patří mezi to nejcennější, co v naší přírodě máme. Jsem přesvědčen, že komercionalizace tohoto místa nejen nenávratně poškodí zdejší přírodu i kvalitu krajinného rázu, ale rovněž nevhodně překryje to, o co jistě skutečným poutníkům jde zejména: tichou spiritualitu tohoto místa. Vírou motivovaný zájem o krásné a duchovně významné místo by neměl být zneužíván pro podnikatelské záměry, které jsou s místem neslučitelné kvůli drastickým dopadům. Věřící jsou tedy na hřebenu vítáni, auta, zpevněné cesty a výstavba ubytovacích zařízení však sem podle mého názoru jednoznačně nepatří.“
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL