Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O práci starosty jsem neměl žádnou představu, přiznává politický benjamínek z Jeseníku. Lanovka do lázní, spor s nájemníky městských bytů, opilci: Okresní město pod vedením babišovce

14.12.2015
O práci starosty jsem neměl žádnou představu, přiznává politický benjamínek z Jeseníku. Lanovka do lázní, spor s nájemníky městských bytů, opilci: Okresní město pod vedením babišovce

Foto: jesenik.org

Popisek: Adam Kalous, starosta Jeseníku.

ROZHOVOR Adam Kalous (ANO) je v politice nováčkem. Co ho nejvíce potěšilo a co naopak zklamalo? V rozhovoru zhodnotil nejen uplynulý rok, ale i roli ANO ve vládě po první polovině volebního období. Vyjádřil se také k záměru postavit ve městě lanovku do lázní či ke sporu radnice s nájemníky části městských bytů.

Pane starosto, v komunální politice jste nováčkem a hned ve funkci starosty. Představy lidí, kteří dříve v komunální politice nepracovali, jsou ale velmi hodně zkreslené o tom, co mohou či nemohou a zejména jaké mají pravomoci. Byl to i váš případ? Jak byste v krátkosti charakterizoval svůj první rok ve funkci?

Nevytvářel jsem si dopředu žádné představy. Se svými pravomocemi a kompetencemi jsem se po zvolení nejprve seznámil. První rok ve funkci starosty charakterizuji jako hluboké seznámení s chodem úřadu a období, ve kterém bylo zrealizováno mnoho investičních akcí. Nemile jsem překvapen celoročním vystupováním některých opozičních zastupitelů, zpravidla bez věcných argumentů a pouze s cílem vlastní prezentace.

Jak se snažíte využít zkušenosti z podnikání v politice? A domníváte se stejně jako předseda Andrej Babiš, že stát a potažmo město, lez řídit jako firmu?

Snažím se dívat na úřad jako na systém vzájemně provázaných procesů. A to zejména s cílem odhalit procesy, které jsou drahé, tudíž zatěžující pro městský rozpočet. Nejprve je třeba definovat pojem „řídit jako firmu“. Město se dá určitě řídit efektivně, transparentně. Pokud se bavíme o tvorbě zisku, určité segmenty lze jako firmu řídit, jiné však hůře. Například sociální oblast nebo školství.

Hnutí ANO se dostalo do politiky se sloganem, že bude líp. Jsou podle vás viditelné nějaké konkrétní pozitivní změny? Jaká je vaše bilance fungování vlády, kde má ANO významnou roli, po první polovině volebního období?

Za nejviditelnější změnu považuji snižování deficitu státního rozpočtu, boj proti korupci, hazardu a daňovým únikům. Je nutné si uvědomit fakt, že veškerá rozhodnutí, která jsou činěna, jsou výsledkem kompromisu v rámci vládní koalice. Dva roky je poměrně krátká doba, spoustu opatření se projeví v dalších letech. Za mě jednoznačně pozitivní hodnocení.

Zpět ale k vám a k městu. Vaše předchůdkyně se obávala vzhledem k velkému počtu kandidujících subjektů roztříštěnosti zástupců v budoucím zastupitelstvu. Můžete tyto její obavy nyní potvrdit, či vyvrátit? Jak byste hodnotil první rok spolupráce na radnici?

Nemám informace, z čeho vycházely obavy mé předchůdkyně, já jsem její obavy nesdílel a po roce je vidět, že ta situace nenastala. Spolupráci s koaličními partnery hodnotím po prvním roce kladně. Komunikace probíhá standardním způsobem, veškerá rozhodnutí vycházejí z programového prohlášení rady města, které obsahuje podstatné body volebních programů stran a hnutí, jež stojí ve vedení města. John C. Maxwell: Velkých cílů je možné dosáhnout, jedině když se spojí mnoho lidí dohromady.

V jaké fázi je projekt na stavbu sportovní haly? A z čeho bude financován? Přece jen odhadovaná částka je kolem 55 milionů, přičemž kraj vám přislíbil maximálně 15 milionů.

Tato investice je ve fázi projektové přípravy, předpokládám dokončení projektové dokumentace do poloviny roku 2016. Mimo vlastní zdroje města Jeseník ve výši cca. 20 mil. přislíbil Olomoucký kraj kofinancování 15–20 mil. Kč, a o zbytek částky budeme žádat MŠMT.

A jak to vypadá s vaším záměrem postavit lanovku do lázní? Projekt již od počátku budí různé emoce. Máte představu, zda převažuje počet kladných, či záporných hlasů? Nebo plánujete tak za tím účelem nějaký průzkum veřejného mínění?

Stále se domnívám, že je tento záměr smysluplný, a to i v souvislosti s nedávným zavedením parkovacího systému v lázních. Drtivá většina občanů má lanovku spojenou s lyžováním nebo turistikou. Ano, lanovky bývají turistickým lákadlem. V zahraničí jsou však lanové dráhy vnímány i jako součást dopravní infrastruktury, což by byl náš případ. Samozřejmě že všechny takovéto zásadní investice budí emoce ať již kladné nebo záporné, a ty emoce vycházejí z nějakého subjektivního pocitu a nedostatku informací.

V jaké fázi je spor města s majiteli asi tří stovek bytů v panelových domech? Ti se chtějí odpojit od městských kotelen, jelikož jsou přesvědčeni, že vybudováním vlastního vytápění výrazně ušetří a tvrdí, že jim radnice v odpojení brání. Věříte, že se vám podaří dohodnout jinak než mimosoudně?

Tato záležitost je velmi komplikovaná. Je podáno celkem devět žádostí o odpojení od CZT (centrální zásobování teplem). Spolu s odborníky na tuto problematiku budeme velmi pečlivě posuzovat dopady, které by možné odpojení mohlo přinést. Samostatnou částí je dohoda se současným nájemcem CZT o případném ukončení smlouvy. Minulé vedení radnice, tedy nynější opoziční zastupitelé, kteří nás tak rádi kritizují, podepsali nájemní smlouvu na dlouhých 15 let. Jejich špatné rozhodnutí nyní musíme řešit my. Věřím, že spor u soudu neskončí. Principiálně je nešťastné lidem nařizovat způsob vytápění své vlastní nemovitosti.

10. listopadu bylo ve městě slavnostně otevřeno Centrum sociálních služeb. Plánujete v nejbližší době nějaké významnější investice pro mladistvé či rodiny s dětmi?

V rámci revitalizace sídlišť 9. května a Pod Chlumem plánujeme rekonstrukci dětských hřišť, nové dětské hřiště s vodními prvky by mohlo v rámci česko-polského projektu vzniknout ve Smetanových sadech. Navíc je zde velká skupina občanů, která přisla s myšlenkou vybudování workoutového hřiště. Osobně tuto aktivitu velmi vítám. Samozřejmě vše je o penězích.

Jeseník řeší časté problémy s opilci. Uvažuje proto o vlastní záchytce. Máte představu, kde by se měla nacházet a z čeho chcete projekt, ale posléze i provoz financovat?

Ano, jak ostatní větší města, tak i Jeseník řeší problémy s podnapilými osobami. Rozdíl je v tom, že ve většině měst záchytná stanice existuje nebo dojezdová vzdálenost do jiného města se záchytkou je podstatně kratší než od nás. Bez finančního podílu Olomouckého kraje a okolních obcí v regionu není v silách města Jeseník financovat provoz takového zařízení. Právě obce z regionu tvrdí, že problém s opilci nemají. My však víme, že až dvě třetiny těchto problémových osob nejsou občany města Jeseník, ale právě obcí z regionu.

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš