Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jesenický týdeník: Vyslyšené přání?

04.03.2013
Jesenický týdeník:  Vyslyšené přání?

Foto: wikipedia

Popisek: Radnice v Jeseníku

Pouhé dva roky vlády stačili jesenické ČSSD, aby přivedla správu věcí veřejných na pokraj politické bramboračky a ekonomické impotence. Koaličního kočkopsa složeného z levicových i pravicových stran by se podařilo udržet při životě jen zkušenému politikovi, tandemu Marii Fomiczewové a Jiřímu Krátkému určitě ne.

Do koktejlu bídy a utrpení voliči přimíchali i volební stranu Mladí pro Jeseník. Bez námahy se díky přehnaným a ničím neopodstatněným očekáváním voličů dostali rovnou na radnici. A tak se bez jakýchkoliv zkušeností s komunální politikou tito, jak se později ukázalo spíše Leví pro Jeseník, vrhli rovnou do vládnutí. Být mladý totiž není program a všechno rychlené v politice je špatně. Unii svobody, Strana zelených, Věci veřejné.

Po roce čekání, kdy ČSSD a Leví pro Jeseník (s pomocí zhrzené opoziční (!) SSO a KSČM) naznali, že už přišel jejich čas a že už všemu rozumí, hodili přes palubu místostarostu Petra Procházku (ODS). Stalo se tak neuvěřitelné podlým způsobem, bez možnosti obrany, bez diskuse, spiklenecky a v rozporu s podepsanou koaliční smlouvou.

Bývalý místostarosta evidentně podcenil své vládní kolegy. V prosinci 2011 se vládní koalice rozpadla, ODS odešla do opozice a z koaliční smlouvy se stal cár papíru. Možná by se to dalo překousnout, kdyby správa věcí veřejných města Jeseníku začala vykazovala nějaké úspěchy.

Stali jsme se však svědky všeho špatného, co si může bezmocný daňový poplatník představit. Marie Fomiczewová přivedla na úřad zpět bývalého tajemníka Libora Látala, který musel v minulém volebním období (a s parádním zlatým padákem) odejít.

Nikoliv však z politických důvodů, ale na základě výsledků personálního auditu, který jej označil za příčinu špatné práce úřadu. A začaly se dít věci. V rámci tzv. šetření byly plošně zmrazeny platy všem úředníkům a současně se začali nabírat další, jejichž jedinou kvalifikací byly dobré vztahy s vedením radnice, zkrátka kamarádičkové.

Demotivovaní úředníci, neschopní vedoucí a lhostejné vedení. Krize nekrize, na výplaty úředníků je pořád, takže se vlastně nic neděje. Pouze se městský úřad vrátil o 20 let zpátky. Běžný občan s pořádně utaženým opaskem děs běs na úřadě nepozná, tak nadává na pražskou vládu. Tu svoji, místní a mrzkou, nechává pěkně v klídku.

Karol Chwistek, zlobivé dítě ČSSD, kvůli Marii Fomiczewové odvolal svůj podpis pod dávno neplatnou koaliční smlouvou a spustil lavinu. Páteční odstoupení TOP09 z koalice a rezignace Radka Brnky na post radního tak padá jednoznačně na vrub ČSSD. Radek Brnka, jeden z mála současných zastupitelů, který rozumí ekonomice, bude v radě chybět. Až úsměvně pak působí prohlášení místostarosty Libora Halase (Leví pro Jeseník), aby se do městské rady přihlásil kdokoliv ze zastupitelů, kdo má o místo ve městské radě zájem. To už snad ani nemá cenu komentovat.

Souhrnně lze říci, že úpadek města Jeseník je velmi dobře rozjetý. Hovoří se o odvolání starostky či jiné koalici. Ruku na srdce, jen politický blázen by za této situace chtěl přepřahat. Volby jsou už za necelé dva roky. Takže to jako vždy odskáče ten poslední vzadu. A tím je jednoznačně daňový poplatník, volič a občan tohoto města i regionu. Přál si při volbách něco jiného?

(Zdroj: jestyd.cz)