Jesenický týdeník: Vyslyšené přání?
04.03.2013
Foto: wikipedia
Popisek: Radnice v Jeseníku
Pouhé dva roky vlády stačili jesenické ČSSD, aby přivedla správu věcí veřejných na pokraj politické bramboračky a ekonomické impotence. Koaličního kočkopsa složeného z levicových i pravicových stran by se podařilo udržet při životě jen zkušenému politikovi, tandemu Marii Fomiczewové a Jiřímu Krátkému určitě ne.
Do koktejlu bídy a utrpení voliči přimíchali i volební stranu Mladí pro Jeseník. Bez námahy se díky přehnaným a ničím neopodstatněným očekáváním voličů dostali rovnou na radnici. A tak se bez jakýchkoliv zkušeností s komunální politikou tito, jak se později ukázalo spíše Leví pro Jeseník, vrhli rovnou do vládnutí. Být mladý totiž není program a všechno rychlené v politice je špatně. Unii svobody, Strana zelených, Věci veřejné.
Po roce čekání, kdy ČSSD a Leví pro Jeseník (s pomocí zhrzené opoziční (!) SSO a KSČM) naznali, že už přišel jejich čas a že už všemu rozumí, hodili přes palubu místostarostu Petra Procházku (ODS). Stalo se tak neuvěřitelné podlým způsobem, bez možnosti obrany, bez diskuse, spiklenecky a v rozporu s podepsanou koaliční smlouvou.
Bývalý místostarosta evidentně podcenil své vládní kolegy. V prosinci 2011 se vládní koalice rozpadla, ODS odešla do opozice a z koaliční smlouvy se stal cár papíru. Možná by se to dalo překousnout, kdyby správa věcí veřejných města Jeseníku začala vykazovala nějaké úspěchy.
Stali jsme se však svědky všeho špatného, co si může bezmocný daňový poplatník představit. Marie Fomiczewová přivedla na úřad zpět bývalého tajemníka Libora Látala, který musel v minulém volebním období (a s parádním zlatým padákem) odejít.
Nikoliv však z politických důvodů, ale na základě výsledků personálního auditu, který jej označil za příčinu špatné práce úřadu. A začaly se dít věci. V rámci tzv. šetření byly plošně zmrazeny platy všem úředníkům a současně se začali nabírat další, jejichž jedinou kvalifikací byly dobré vztahy s vedením radnice, zkrátka kamarádičkové.
Demotivovaní úředníci, neschopní vedoucí a lhostejné vedení. Krize nekrize, na výplaty úředníků je pořád, takže se vlastně nic neděje. Pouze se městský úřad vrátil o 20 let zpátky. Běžný občan s pořádně utaženým opaskem děs běs na úřadě nepozná, tak nadává na pražskou vládu. Tu svoji, místní a mrzkou, nechává pěkně v klídku.
Karol Chwistek, zlobivé dítě ČSSD, kvůli Marii Fomiczewové odvolal svůj podpis pod dávno neplatnou koaliční smlouvou a spustil lavinu. Páteční odstoupení TOP09 z koalice a rezignace Radka Brnky na post radního tak padá jednoznačně na vrub ČSSD. Radek Brnka, jeden z mála současných zastupitelů, který rozumí ekonomice, bude v radě chybět. Až úsměvně pak působí prohlášení místostarosty Libora Halase (Leví pro Jeseník), aby se do městské rady přihlásil kdokoliv ze zastupitelů, kdo má o místo ve městské radě zájem. To už snad ani nemá cenu komentovat.
Souhrnně lze říci, že úpadek města Jeseník je velmi dobře rozjetý. Hovoří se o odvolání starostky či jiné koalici. Ruku na srdce, jen politický blázen by za této situace chtěl přepřahat. Volby jsou už za necelé dva roky. Takže to jako vždy odskáče ten poslední vzadu. A tím je jednoznačně daňový poplatník, volič a občan tohoto města i regionu. Přál si při volbách něco jiného?
(Zdroj: jestyd.cz)