Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ano, hrbil jsem se před Putinem, kdysi mi říkali Mistr Becherovka a mám na rukou krev Kalouska. Prezident perlil na Olomoucku a toto provedl s jediným člověkem, který vytáhl červenou kartu

17.05.2015
Ano, hrbil jsem se před Putinem, kdysi mi říkali Mistr Becherovka a mám na rukou krev Kalouska. Prezident perlil na Olomoucku a toto provedl s jediným člověkem, který vytáhl červenou kartu

Foto: Daniela Černá

Popisek: Miloš Zeman v Olomouckém kraji.

FOTOGALERIE Zeman zaútočil na líné nepřizpůsobivé. Zesměšnil Kalouska. A také Dienstbiera, který nesnese chytřejší podřízené. V Jesenické nemocnici se dostal do vroucího kotle dvou „kohoutů“ – jejího majitele a olomouckého hejtmana. Ještě mnohem víc se událo během prezidentovy několikadenní návštěvy Olomouckého kraje.

Návštěva začala tradičně setkáním s krajskými radními a zastupiteli a nově zvolenými starosty. Prezident si neodpustil zmínit, že Olomoucký kraj má čtvrtou nejnižší průměrnou mzdu a je nejzadluženějším ze všech českých krajů. Zeman také vyzdvihl stavbu kanálu Dunaj–Odra–Labe, který by podle něj přinesl řadu nových pracovních míst v kraji. Dodal, že byť u nás klesá nezaměstnanost a roste počet pracovních míst, stále tu zbývá skupina lidí, kteří nechtějí pracovat a odmítají nabízenou práci. To jsou podle prezidenta lidé, kteří naplňují pravý význam slova nepřizpůsobiví, a neměli bychom být vůči nim příliš velkorysí. Takovýmto lidem by snížil sociální dávky.

Řeč byla také o odvolání ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka, kterého odvolal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Lidé, jejichž sebevědomí je podstatně vyšší, než jejich schopnosti, nesnášejí ve svém okolí jako své podřízené lidi, kteří jsou chytřejší a schopnější než oni sami. Rozdělení agentury bylo pouze úhybným manévrem, jak člověka, který tuto agenturu vedl jako celek a který byl velmi schopný, zbavit vedoucí funkce a tím se ho v podstatě zbavit jako člověka, který na každé poradě nejmenovaného ministra demonstruje, řekněme rozdíl schopností obou těchto lidí. Čili pro rozdělení agentury nebyl podle mého názoru žádný věcný důvod,“ konstatoval Zeman.

Zúčtování se „zelenými teroristy". Kdo se před Putinem hrbil o pár centimetrů víc?

Další zastávkou prezidenta Miloše Zemana na návštěvě Olomouckého kraje byla společnost Sigma Group a. s. v Lutíně, kde diskutoval se zaměstnanci. Mimo jiné zde uvedl tři důvody, proč se rozhodl jet na oslavy konce války do Ruska. Prvním důvodem bylo uctění památky dvaceti milionů sovětských občanů, kteří zahynuli ve Velké vlastenecké válce. Zmínil slova amerického ministra zahraničí George Marshalla, podle kterého by bez SSSR Západ nedokázal hitlerovskému Německu čelit. „No a v tom případě bychom zde nebyli, někdo by byl vyhuben, někdo by byl v koncentráku, pár kolaborantů by se naučilo německy,“ vykládal prezident.

Kromě toho prozradil, že byl ujištěn, že Rusko chce dodržovat minské dohody a nehodlá podniknout invazi na východní Ukrajinu. „Na základě toho jsem prohlásil, že věřím, že sankce proti Ruské federaci, které škodí celé řadě našich podniků, budou do konce roku zrušeny,“ upřesnil. Třetí důvod byl podle něj zcela pragmatický, a to zamrzlé pohledávky, kterých prý mají naše firmy v Rusku hned několik. „A tyto pohledávky je třeba odblokovat, protože jinak by je museli zaplatit daňoví poplatníci,“ vysvětloval prezident. Proto prý požádal prezident Putina, aby zasáhl. „A prezident Putin mi to přislíbil,“ uvedl Zeman.

Z tohoto důvodu se prý vracel do Prahy s vědomím dobře vykonané povinnosti, ale pak se ke svému překvapení od Miroslava Kalouska dozvěděl, že se hrbí před Putinem. „Moje nadmořská výška je 187 centimetrů, nadmořská výška Johna Kerryho je 192 centimetrů, takže se hrbil před prezidentem Putinem o pět centimetrů více než já,“ poukázal na slova amerického ministra zahraničí, který rovněž  řekl, že budou-li dodržovány minské dohody, budou zrušeny sankce proti Rusku.

Pivo jen na čištění zubních protéz

„Musím se omluvit za drobné zpoždění, se kterým jsem na toto pódium přišel. Důvod byl jediný, hanušovická Holba,“ začal svůj proslov k občanům Hanušovic ve středu večer prezident Miloš Zeman, který také upřesnil množství: „Dali mi tři vzorky, jeden lepší než druhý.“ Následovaly smích a potlesk. Zároveň Zeman připomenul, že kdysi o popradském pivu prohlásil, že je dobré pouze na čištění zubních protéz, a v důsledku toho po 200 letech jeho existence popradský pivovar zbourali.

Prezident rychle přešel k diskusi: „S nadšením vidím, že se v Hanušovicích objevila, bohužel jedna jediná, ale co se dá dělat, červená karta,“ uvedl Zeman. Otázku ale držitel červené karty nepoložil. „Člověk, který neumí diskutovat, by podle mého názoru neměl chodit do slušné společnosti,“ reagoval Zeman za potlesku. Držitel červené karty pak oponoval: „Nechci nikoho urazit, ale jestli je toto slušná společnost… Tak odcházím. Na shledanou.“ Prezident pak podotkl: „Pokud urážíte lidi kolem sebe a nepovažujete je za slušnou společnost, prosím, odejděte.“

Kdo nepoužije vulgarismus, je sviňák

Zazněl také tento dotaz: „Co vlastně vězí za tím, že nemůžete vystupovat v ČT? Údajně že jste sprostý?“ ptal se jeden z místních občanů, který ovšem přesvědčivě dále vysvětloval, že Zeman nic až tak vulgárního nikdy nesdělil. „Myslím si, že ČT má daleko raději Miroslava Kalouska než mě, což je koneckonců její problém. Přiznávám se, že na mých rukou lpí, pomyslně řečeno, krev Miroslava Kalouska, protože díky mému zásahu už není ministr financí. Nicméně k meritu vaší otázky bych řekl, že na to nejlépe odpověděl Jaroslav Hašek, který řekl, cituji z doslovu k Dobrému vojáku Švejkovi: ‚Člověk, který čas od času nepoužije dobře cílený vulgarismus, je sviňák.‘“

Prezident Miloš Zeman blahopřál studentům v Jeseníku. Studují totiž obor, který z nich neudělá nezaměstnané. „Kuchař nikdy nezemře hlady a to platí i pro pracovníky ve farmářských službách a podobně,“ uvedl Zeman. Také ocenil, že do učňovských párků ještě dávají studenti maso: „Blahopřeji, že vyrábíte párky, které se nesmí jíst v postních dnech.“

Jedna ze studentek také položila otázku, který alkohol Zemanovi chutná. „Rozeznávám alkohol dobrý a špatný. Kdysi mi říkali „Mistr becherovka,“ pak jsem dostal stařeckou cukrovku a samozřejmě veškeré pokrmy i nápoje, které obsahují cukr, jsou mi odepřeny. Slivovice žádný cukr neobsahuje,“ odpověděl Zeman.

Kéž by mrskli i rajčata a klobásu. Lečo už zvládnu sám

Poměrně vřelého přijetí se dočkal Miloš Zeman ve čtvrtek v Jeseníku. Diskutovalo se především o nezaměstnanosti. Ještě předtím došlo k situaci, kdy trojice žen s červenými kartami v rukou a na hlavách s papírovými korunami, na nichž byla Zemanova podobizna s nápisem „pussy“ na čele, přišla do kontaktu s prezidentovou ochrankou.

Ptaly se často také děti. „Jak to zvládáte s cukrovkou?“ zeptal se asi osmiletý chlapec. „Hrozně špatně. Cukroví mně začalo chutnat teprve tehdy, když mně ho doktoři zakázali,“ odpověděl prezident. Další chtěl vědět, jak hlava státu vnímá červené karty. „Jako příjemné koření v polévce,“ vyjádřil se prezident. Poté se tázal hoch, jak se Zemanovi líbilo, když po něm házeli lidé vajíčka. „Přál bych si, aby kromě vajíček po mně házeli i rajčata a občas kousek klobásy. Lečo už si udělám sám,“ řekl s úsměvem Zeman a lidé vyprskli smíchy.

Pak ty kádry nechal postřílet….

Při návštěvě prezidenta republiky v Jesenické nemocnici došlo na řešení finančních problémů a naplno se projevily i spory mezi jejím majitelem a olomouckým hejtmanem. Vedení Jesenické nemocnice po letech sporů žaluje stát kvůli údajně nevýhodnému financování soukromých nemocnic. Hejtman Jiří Rozbořil by zřejmě rád viděl nemocnici spíš pod křídly krajského úřadu.

Prezident s ironickým nadhledem ocitoval ruského diktátora: „Soudruh Josif Vissarionovič Stalin kdysi řekl: ‚Kádry rešájut vsjo.‘ Pak ty kádry nechal postřílet.“

„Jesenická nemocnice je neuralgickým bodem zdravotnictví v Olomouckém kraji,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) s tím, že kraj nechce přijít o nemocnici a udělá vše, co bude v jeho silách. Zároveň ovšem zmínil, že nebude zřejmě možné dál udržet všechny provozované obory. Majitele ovšem poznámka hejtmana o rušení oborů rozladila: „Je to nesmysl, co jste tady řekl. Je to nebezpečné,“ bránil se ředitel Jan Jedlička. „Český stát nám neustále hází klacky pod nohy. Nejen, že nemáme rovný přístup k vícezdrojovému financování, ale jsme obklíčeni tolika předpisy…,“ konstatoval majitel a vyjmenoval konkrétní „absurdity.“

Pátek zahájil Miloše Zeman návštěvou Termálních lázní Velké Losiny. Po debatě s představiteli společnosti Termální lázně si prohlédl stavbu Termálního parku. V lázeňské budově Eliška se potkal se zaměstnanci a klienty těchto lázní. V Šumperku prezident republiky jednal se zástupci města. Na Hlavní třídě pozdravil místní občany a následně se podepsal do pamětní knihy a dekoroval prapor města prezidentskou stuhou.

Svoji třídenní návštěvu Olomouckého kraje prezident republiky společně s hejtmanem kraje zakončili tiskovou konferencí.

Daniela Černá, Petr Kupka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš