Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zastupitelstvo Olomouckého kraje je chudší o jednoho ministra. Ano, šéf rezortu zemědělství, se rozhodl opustit krajskou lavici. Proč?

23.04.2015
Zastupitelstvo Olomouckého kraje je chudší o jednoho ministra. Ano, šéf rezortu zemědělství, se rozhodl opustit krajskou lavici. Proč?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Marian Jurečka, ministr zemědělství, zastupitel Olomouce

Podle ministra zemědělství, lidovce Mariana Jurečky, prostě nelze skloubit činnost v zastupitelstvu kraje s prací poslance a ministra. Jak je to s jeho ambicemi?

Ministr zemědělství se vzdal mandátu krajského zastupitele v Olomouckém kraji, který zastával od podzimu 2012.

V krajském zastupitelstvu místo něj usedne Jiří Roubík, který je náhradníkem na kandidátce Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. Tuto koalici tvoří KDU-ČSL, Strana zelených a nezávislé osobnosti především z řad komunálních politiků.

Při odchodu se pochválil

„Práci, kterou vykonávám, se vždy snažím dělat na sto procent. To je také důvodem mého rozhodnutí rezignovat na post krajského zastupitele. Z časových důvodů nelze skloubit činnost v zastupitelstvu kraje s prací poslance a ministra,“ uvedl Marian Jurečka.

Zřejmě nechce, aby na něj ovšem Olomoučtí zanevřeli, dodal totiž: Neznamená to však, že bych pro Olomoucký kraj přestal pracovat. Ve své funkci ministra se snažím mému regionu pomáhat například s protipovodňovými opatřeními."

Opravdu na sto procent?

Někteří si nemyslí, že by Jurečka svou práci vždy vykonával na sto procent, jak uvádí jako důvod. Už několikrát například sám sebe usvědčil z ne úplné pravdomluvnosti, zejména když se snaží na sociální síti Facebook prezentovast, co dělá a proč. Někdy si svou snahou být v kontaktu s voliči takzvaně skočí na špek sám sobě.

Ministr se u jedné své fotografie napříkald rozplýval nad českým řízkem. Zapomněl dodat, že ho zapíjí americkým pivem, čehože si všímaví lidé na snímku všimli.

Nutno podotknout, že skutečně nečekaná byla jeho záležitost s mobilním číslem. Vloni média psala, že Jurečka nelituj, že dal číslo svého telefonu veřejně k dispozici, aby se na něj mohl se svým problémem obrátit osobně každý zemědělec. Musím říci, že toho rozhodně nelituji, protože to byl současně i silný vzkaz všem úředníkům ministerstva, aby se chovali vstřícně, lidsky a profesionálně ke svým klientům, ať už k zemědělcům, starostům nebo komukoli jinému,“ uvedl loni pro ParlamentníListy.cz 

Jaké má ambice?

Podle některých Jurečka dělal vždy vše - včetně otevřené komuniakce na sociální síti a podobně - proto, aby funkcionářsky rostl. Podle jiných ví, kde je jeho místo a kde by neobstál. Tak se hovořilo například v březnu, když se spekuzlovalo o tom, kdo se šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi postaví v "boji" o vedení KDU-ČSL v nadcházejícím období. Na konci loňského roku totiž Pavel Bělobrádek veřejně oznámil, že bude obhajovat post předsedy KDU-ČSL. Zároveň tehdy dodal, že by uvítal, kdyby měl konkurenta.

Jurečka se mu ovšem nepostaví. „Rozhodl jsem se, že na předsedu KDU-ČSL kandidovat nebudu. Chci, aby tuto informaci měli členové strany s předstihem a nedostala se k nim až na květnovém sjezdu KDU-ČSL," vyjádřil se řped pár týdny pro jistotu. 

Ministr je dnes v KDU-ČSL prvním místopředsedou. S Bělobrádkem jim to prý ve vedení strany klape.  „Jako první místopředseda spolupracuji s Pavlem Bělobrádkem již od roku 2011 a náš tandem funguje. KDU-ČSL má v současnosti oproti ostatním politickým stranám velkou výhodu, a tou je jednotné vedení. To je hodnota, která je velice cenná. Všichni si ještě velmi dobře pamatujeme dobu soubojů křídel ve straně, které nás nesmírně vyčerpávaly," uvedl v té souvislosti. Pokud platí jeho slova z března letošního roku, tak tuto funkci u lidovců by si rád ponechal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš