Zastupitelstvo Olomouckého kraje je chudší o jednoho ministra. Ano, šéf rezortu zemědělství, se rozhodl opustit krajskou lavici. Proč?
23.04.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka, ministr zemědělství, zastupitel Olomouce
Podle ministra zemědělství, lidovce Mariana Jurečky, prostě nelze skloubit činnost v zastupitelstvu kraje s prací poslance a ministra. Jak je to s jeho ambicemi?
Ministr zemědělství se vzdal mandátu krajského zastupitele v Olomouckém kraji, který zastával od podzimu 2012.
V krajském zastupitelstvu místo něj usedne Jiří Roubík, který je náhradníkem na kandidátce Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. Tuto koalici tvoří KDU-ČSL, Strana zelených a nezávislé osobnosti především z řad komunálních politiků.
Při odchodu se pochválil
„Práci, kterou vykonávám, se vždy snažím dělat na sto procent. To je také důvodem mého rozhodnutí rezignovat na post krajského zastupitele. Z časových důvodů nelze skloubit činnost v zastupitelstvu kraje s prací poslance a ministra,“ uvedl Marian Jurečka.
Zřejmě nechce, aby na něj ovšem Olomoučtí zanevřeli, dodal totiž: „Neznamená to však, že bych pro Olomoucký kraj přestal pracovat. Ve své funkci ministra se snažím mému regionu pomáhat například s protipovodňovými opatřeními."
Opravdu na sto procent?
Někteří si nemyslí, že by Jurečka svou práci vždy vykonával na sto procent, jak uvádí jako důvod. Už několikrát například sám sebe usvědčil z ne úplné pravdomluvnosti, zejména když se snaží na sociální síti Facebook prezentovast, co dělá a proč. Někdy si svou snahou být v kontaktu s voliči takzvaně skočí na špek sám sobě.
Ministr se u jedné své fotografie napříkald rozplýval nad českým řízkem. Zapomněl dodat, že ho zapíjí americkým pivem, čehože si všímaví lidé na snímku všimli.
Nutno podotknout, že skutečně nečekaná byla jeho záležitost s mobilním číslem. Vloni média psala, že Jurečka nelituj, že dal číslo svého telefonu veřejně k dispozici, aby se na něj mohl se svým problémem obrátit osobně každý zemědělec. „Musím říci, že toho rozhodně nelituji, protože to byl současně i silný vzkaz všem úředníkům ministerstva, aby se chovali vstřícně, lidsky a profesionálně ke svým klientům, ať už k zemědělcům, starostům nebo komukoli jinému,“ uvedl loni pro ParlamentníListy.cz
Jaké má ambice?
Podle některých Jurečka dělal vždy vše - včetně otevřené komuniakce na sociální síti a podobně - proto, aby funkcionářsky rostl. Podle jiných ví, kde je jeho místo a kde by neobstál. Tak se hovořilo například v březnu, když se spekuzlovalo o tom, kdo se šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi postaví v "boji" o vedení KDU-ČSL v nadcházejícím období. Na konci loňského roku totiž Pavel Bělobrádek veřejně oznámil, že bude obhajovat post předsedy KDU-ČSL. Zároveň tehdy dodal, že by uvítal, kdyby měl konkurenta.
Jurečka se mu ovšem nepostaví. „Rozhodl jsem se, že na předsedu KDU-ČSL kandidovat nebudu. Chci, aby tuto informaci měli členové strany s předstihem a nedostala se k nim až na květnovém sjezdu KDU-ČSL," vyjádřil se řped pár týdny pro jistotu.
Ministr je dnes v KDU-ČSL prvním místopředsedou. S Bělobrádkem jim to prý ve vedení strany klape. „Jako první místopředseda spolupracuji s Pavlem Bělobrádkem již od roku 2011 a náš tandem funguje. KDU-ČSL má v současnosti oproti ostatním politickým stranám velkou výhodu, a tou je jednotné vedení. To je hodnota, která je velice cenná. Všichni si ještě velmi dobře pamatujeme dobu soubojů křídel ve straně, které nás nesmírně vyčerpávaly," uvedl v té souvislosti. Pokud platí jeho slova z března letošního roku, tak tuto funkci u lidovců by si rád ponechal.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš