Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jíte syrnici, či polévku z řepy? Moravské kraje vydaly společnou gastronomickou publikaci

19.01.2015
Jíte syrnici, či polévku z řepy? Moravské kraje vydaly společnou gastronomickou publikaci

Autor: Olomoucký kraj

Popisek: Titulní strana gastronomické publikace

Olomoucký kraj ve spolupráci se Zlínským, Jihomoravským a Moravskoslezským vydaly nového turistického průvodce s názvem Gastronomie a folklór Moravy a Slezska. Publikace byla oficiálně představena v polovině ledna na tiskové konferenci, pořádané na veletrhu Regiontour 2015 v Brně.

Brožura obsahuje recepty na přípravu tradičních krajových specialit a současně zve návštěvníky k jejich ochutnávce při návštěvě některých z gastronomických nebo folklórních akcí, konaných ve čtyřech moravských krajích. Každý kraj vybral čtyři typické zástupce regionálních jídel, které lze sestavit do čtyřchodového menu. Zlínský kraj nabízí k ochutnání slováckou drkotinu, valašskou kyselici, moravskou kachnu a jako dezert frgály s tvarohovou, hruškovou či makovou náplní.

Už jste jedli hanáckou syrnici?

Olomoucký kraj láká k ochutnání dvou polévek, a to krémové polévky z červené řepy a hanácké syrnice, v menu dominuje vepřová panenka v loštické omáčce, po které přicházejí slezské tvarohové knedlíčky s jablky.

Jihomoravský kraj zve na šumajstr s domácími škvarky, zelňačku a pagáčky, jako hlavní chod je připraven moravský vrabec se zelím. Sladkou tečkou jsou beleše či svatební koláčky.

Menu Moravskoslezského kraje tvoří závin z listového těsta, sladkokyselá polévka kozí brada, hlavním chodem je kančí pečeně paní nadlesní a jako dezert můžete ochutnat kiščok od babičky. 

Po česku si navaří i cizinci

Gastronomická publikace je dostupná v několika jazykových mutacích, jsou kombinovány vždy dva jazyky - čeština a ruština, polština a italština a němčina s angličtinou. Na nákladech, spojených s realizací projektu, se jednotlivé kraje podílejí rovným dílem. Publikace je pro veřejnost dostupná na krajských úřadech výše uvedených krajů a ve vybraných turistických informačních centrech. Více informací o nabídce cestovního ruchu v Olomouckém kraji naleznete na jeho webových stránkách.

Hanácká kuchyně je mimochodem vyhlášená snad ve všech koutech České republiky. Málokdo odolá takovým specialitám, jako jsou domácí hanácké koláče či pravé Olomoucké tvarůžky. Olomoucké tvarůžky jsou opravdovou raritou a představují pro Českou republiku stejně výraznou gastronomickou specialitu jako třeba eidamský sýr pro Nizozemsko, parmazán pro Itálii či camembert pro Francii. Jesenické lesy nabízejí gastronomické speciality, k jejichž výrobě se používají především čisté produkty hor. Populární jsou houbová polévka, zvěřinový guláš, bramborové placky a svoji oblibu neztrácejí ani sladká jídla – domácí borůvkové knedlíky nebo brusinková zavařenina.

Kniha o venkově Olomoucka

V lednu Olomoucký kraj představil i další publikaci, a to zaměřenou na rozvoj venkova. V rámci mezinárodního projektu CesR vznikla příručka „Spolupráce v oblasti zaměstnanosti a služeb na venkově“, která shromažďuje několik desítek praktických přístupů a aktivit v oblasti rozvoje venkovských oblastí. V pěti kapitolách se tak čtenáři dozvědí o celé řadě inovativních přístupů z osmi různých evropských regionů. Publikace je vyrobena v sedmi jazykových mutacích, česká verze je dostupná i v ).

Mezinárodního projektu CesR se účastnili partneři z osmi různých evropských zemí. Kromě Olomouckého kraje to byl region Auvergne (Francie), Polská akademie věd, Společnost pro rozvoj regionu Troodos (Kypr), Regionální výbor v Granadě (Španělsko), Lotyšská univerzita v Rize, Regionální rozvojová agentura Mura (Slovinsko) a Regionální výbor v Corku (Irsko). Projekt CesR byl zahájen v roce 2012 a ukončen závěrem roku 2014.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace