Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jíte syrnici, či polévku z řepy? Moravské kraje vydaly společnou gastronomickou publikaci

19.01.2015
Jíte syrnici, či polévku z řepy? Moravské kraje vydaly společnou gastronomickou publikaci

Autor: Olomoucký kraj

Popisek: Titulní strana gastronomické publikace

Olomoucký kraj ve spolupráci se Zlínským, Jihomoravským a Moravskoslezským vydaly nového turistického průvodce s názvem Gastronomie a folklór Moravy a Slezska. Publikace byla oficiálně představena v polovině ledna na tiskové konferenci, pořádané na veletrhu Regiontour 2015 v Brně.

Brožura obsahuje recepty na přípravu tradičních krajových specialit a současně zve návštěvníky k jejich ochutnávce při návštěvě některých z gastronomických nebo folklórních akcí, konaných ve čtyřech moravských krajích. Každý kraj vybral čtyři typické zástupce regionálních jídel, které lze sestavit do čtyřchodového menu. Zlínský kraj nabízí k ochutnání slováckou drkotinu, valašskou kyselici, moravskou kachnu a jako dezert frgály s tvarohovou, hruškovou či makovou náplní.

Už jste jedli hanáckou syrnici?

Olomoucký kraj láká k ochutnání dvou polévek, a to krémové polévky z červené řepy a hanácké syrnice, v menu dominuje vepřová panenka v loštické omáčce, po které přicházejí slezské tvarohové knedlíčky s jablky.

Jihomoravský kraj zve na šumajstr s domácími škvarky, zelňačku a pagáčky, jako hlavní chod je připraven moravský vrabec se zelím. Sladkou tečkou jsou beleše či svatební koláčky.

Menu Moravskoslezského kraje tvoří závin z listového těsta, sladkokyselá polévka kozí brada, hlavním chodem je kančí pečeně paní nadlesní a jako dezert můžete ochutnat kiščok od babičky. 

Po česku si navaří i cizinci

Gastronomická publikace je dostupná v několika jazykových mutacích, jsou kombinovány vždy dva jazyky - čeština a ruština, polština a italština a němčina s angličtinou. Na nákladech, spojených s realizací projektu, se jednotlivé kraje podílejí rovným dílem. Publikace je pro veřejnost dostupná na krajských úřadech výše uvedených krajů a ve vybraných turistických informačních centrech. Více informací o nabídce cestovního ruchu v Olomouckém kraji naleznete na jeho webových stránkách.

Hanácká kuchyně je mimochodem vyhlášená snad ve všech koutech České republiky. Málokdo odolá takovým specialitám, jako jsou domácí hanácké koláče či pravé Olomoucké tvarůžky. Olomoucké tvarůžky jsou opravdovou raritou a představují pro Českou republiku stejně výraznou gastronomickou specialitu jako třeba eidamský sýr pro Nizozemsko, parmazán pro Itálii či camembert pro Francii. Jesenické lesy nabízejí gastronomické speciality, k jejichž výrobě se používají především čisté produkty hor. Populární jsou houbová polévka, zvěřinový guláš, bramborové placky a svoji oblibu neztrácejí ani sladká jídla – domácí borůvkové knedlíky nebo brusinková zavařenina.

Kniha o venkově Olomoucka

V lednu Olomoucký kraj představil i další publikaci, a to zaměřenou na rozvoj venkova. V rámci mezinárodního projektu CesR vznikla příručka „Spolupráce v oblasti zaměstnanosti a služeb na venkově“, která shromažďuje několik desítek praktických přístupů a aktivit v oblasti rozvoje venkovských oblastí. V pěti kapitolách se tak čtenáři dozvědí o celé řadě inovativních přístupů z osmi různých evropských regionů. Publikace je vyrobena v sedmi jazykových mutacích, česká verze je dostupná i v ).

Mezinárodního projektu CesR se účastnili partneři z osmi různých evropských zemí. Kromě Olomouckého kraje to byl region Auvergne (Francie), Polská akademie věd, Společnost pro rozvoj regionu Troodos (Kypr), Regionální výbor v Granadě (Španělsko), Lotyšská univerzita v Rize, Regionální rozvojová agentura Mura (Slovinsko) a Regionální výbor v Corku (Irsko). Projekt CesR byl zahájen v roce 2012 a ukončen závěrem roku 2014.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace