Sociolog Bednář z Olomoucka komentuje prezidenta. Proč mu fandí, i když je konzervativní pravičák?
16.12.2014
Foto: Archiv VB
Popisek: Sociolog Vojtěch Bednář
KOMENTÁŘ Sociolog Vojtěch Bednář z Olomouckého kraje, mimo jiné též manažerský a mediální poradce, lektor, pedagog a spisovatel, vysvětluje ve svém komentáři, proč - pro někoho překvapivě - fandí českému prezidentovi Miloši Zemanovi.
„Nejsem fanoušek levicové politiky, a už vůbec ne ´skandinávského´ pojetí socialismu, které prosazuje prezident Zeman. Nemyslím si, že by česká politika měla otevřeně pochlebovat jakémukoli státu v jakémkoli složitém sporu, a rozhodně si nepřeji, aby byl můj volený zástupce na veřejnosti indisponován. Přesto fandím prezidentovi.
Prezident republiky je volená funkce, titulárně nejvyšší ústavní činitel, ze svých pravomocí zastupuje stát navenek, je jeho nejvyšším reprezentantem, je reprezentantem jeho lidu. Výběr a volba prezidenta je náročným, komplikovaným procesem, a mandát takto zvolené osoby je velice silný mj. proto, že vychází bezprostředně z vůle občanů. Proces volby prezidenta není z podstaty možné výrazně ovlivnit vnějším vlivem, jedná se o konsensus voličů. Přímé volby nelze vyhrát díky žádnému krátkodobému výkyvu veřejného mínění, nebo pomatení smyslu voličů. Ani díky mediálnímu tlaku, byť by si někteří mysleli, a třeba i přáli, aby tomu tak bylo.
Miloš Zeman je legitimně zvoleným prezidentem České republiky pro období do roku 2018. Je reprezentantem a bezprostředním zástupcem občanů, jako kdokoli, kdo by byl zvolen do tohoto úřadu aktuálně platným systémem hlasování. Jeho mandát vychází z přesvědčivé většiny (24,21 % v prvním a 54,8 % hlasu ve druhém kole volby). I když řada jeho kroků ve funkci se mi stejně, jako jiným, nemusí líbit, a ačkoli jsem osobně zastánce v mnoha ohledech takřka přesně protichůdných názorů, plně jej respektuji, podporuji a fandím mu, coby prezidentovi České republiky. Protože fandím jejím občanům, její demokracii a také kontinuitě jejich ústavních institucí.
Domnívám se, že prezidentovi republiky je nezbytné projevovat úctu a podporu nikoli coby osobě, ale jako reprezentantovi váhy hlasů, kterými byl zvolen, tedy hlasů občanů. Pohrdání prezidentem je vlastně pohrdáním jeho voliči, pohrdáním většinou. Urážky prezidenta, kterých se někteří, naneštěstí s využitím svobody slova dopouští, považuji za faktické napadání demokratického systému. Snahy o manipulaci veřejného mínění považuji za nešťastné, a nehorázné, neboť ve stavu současné zejména geopolitické situace je nezbytně nutné, aby stát a jeho politika působil navenek jednotně, představoval jednotný názor, a to alespoň v základních hodnotách. Vlnu zpochybňování prezidenta v tradičních i sociálních médiích mám za podkopávání demokratické instituce, kterou reprezentuje způsobem, který má s demokracií málo společného. Jsem přesvědčen, že stejného názoru je naprostá většina občanů.
Domnívám se, že ačkoli se naše názory na výkon státní moci mohou lišit, a i politická východiska, která reprezentujeme, mohou být velmi odlišná, je základem demokracie respekt k institucím, a základem konzistence to, že se nesnažíme obcházet či měnit systém jakmile nám v některém detailu nevyhovuje. Proto, ač pravicově a konzervativně orientovaný člověk, fandím prezidentu Zemanovi."
www.firemni-sociolog.cz
Vložil: Lucie Bartoš