Politici s námi dlouhá léta hrají hru. Známá politoložka ji rozkrývá
10.08.2014
Foto: archiv AJ
Popisek: I ten nejposlednější řadový poslanec, o jehož působení ve sněmovně leckdy ani neslyšíme, vydělává statisíce
Mnohým politikům se zákon o státní službě, jehož deklarovaným cílem je odpolitizování státní správy, nehodí do krámu. A protože si jeho veřejné odmítnutí nemohou dovolit, alespoň ho „vykastrují“. Tak renomovaná profesorka politologie Vladimíra Dvořáková nazývá změny v chystané novele výše zmiňovaného zákona, na kterých se tento týden dohodla vláda s částí opozice.
„Projednávání služebního zákona je skvělou ilustrací toho, jak se mnozí politici snaží zabránit omezení korupčního prostředí v Čechách. Strategie je jasná - zákon, vzhledem k jeho protikorupčnímu potenciálu, nelze odmítnout; formálně se k němu hlásí řada politiků, obsahovaly jej volební programy politických stran, a navíc na nás tlačí 'Evropa' (kterou již přestalo bavit vyhazovat evropské peníze do černé díry pod jménem Česká republika). A tak jsme si v Čechách opět zahráli hru na přijímání zákona, který vlastně mnozí politici nechtějí, ale nemohou to říci přímo, a tak jej v zájmu 'vylepšení' alespoň vykastrují,“ píše politoložka na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.
Celý text k přečtení ZDE
„Hra“ na depolitizaci státní správy se v České republice hraje mnoho let, přičemž její poslední dějství, které politoložka pregnantně nazývá přechod od hry na mrtvého brouka, hrané od roku 2002 rozehrál prezident Miloš Zeman, když podmínil jmenování vlády přijetím tohoto zákona v prvním čtení. Roztočil tak nejprve kolotoč koaličního jednání o textu zákona, aby celá věc následně vygradovala obstrukcemi opozičních stran ve sněmovně a skončila „překopáním“ původních záměrů vlády, které teď opozice nazývá „vylepšeními“.
Zrušení generálního ředitelství je chyba
„Předkládaná „vylepšení“ opozice ale směřovala z větší části ke kastraci zákona, zejména v té části týkající se generálního ředitelství,“ myslí si Dvořáková. Zrušení ředitelství státní služby podle ní totiž naprosto změní logiku celého systému a místo kýžené depolitizace státní služby tak můžeme být v budoucnu svědky většího vlivu politiků na úředníky.
„Problémem této země je úzké propojení politiky, podnikání a státní správy. Pokus o rozpojení těchto vazeb se po přijatém 'kompromisu' zřejmě nezdaří; koalice tak vzdala jeden z klíčových programových cílů. Škoda. Na palubě se tančí, amico di amici otevírá šampaňské…“ uzavírá politoložka.
luš
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: redaktor KL1