Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Hranicích zakázali 30 automatů. 220 jich ale povolil stát

18.03.2013
V Hranicích zakázali 30 automatů. 220 jich ale povolil stát

Autor: Město Hranice

Popisek: Hranice, náměstí

Hranice se staly vůbec prvním městem v Olomouckém kraji, které rozhodlo o úplném zákazu hazardu. Neznamená to ale, že po roce a půl zákazu už ve městě nejsou žádné automaty nebo loterijní hry. Zůstávají ty, které povolil stát. Na povolenky vydané státem je město krátké.

Zastupitelé Hranice zakázali výherní hrací automaty v listopadu 2011 přijetím obecně závazné vyhlášky. Vstoupila v platnost o dva měsíce později a stanovila, že další nové automaty už ve městě nebudou. Pro ukončení provozu těchto zařízení tehdy hlasovalo všech jednadvacet přítomných členů zastupitelstva, bez ohledu na stranickou příslušnost.

„Výherní hrací automaty mizí z Hranic postupně, tak, jak jim končí povolení. Poslední automaty z těch, které, povolovalo město, skončily k 31. prosinci 2012. Do března letošního roku tak ubylo 30 automatů. Zbývá 220 automatů, které povolil stát,“ řekla pro Krajské listy.cz místostarostka Hranic Pavla Tvrdoňová.  

Státní automaty až do prosince 2014

Tím, že město přijalo zmíněnou obecně závaznou vyhlášku, donutilo stát k tomu, aby upravil svá povolení na automaty. Přesto jde o běh na dlouhou trať. Státní povolení totiž přestanou platit až 31. prosince 2014, tedy skoro 3 roky po přijetí vyhlášky o zákazu hazardu. Teprve po tomto datu by v Hranicích žádné výherní automaty či loterijní hry být neměly.

Město přijde o peníze

Město o zákazu hazardu rozhodlo i s vědomím toho, že přijde o dost peněz. Do letošního roku  klesl počet automatů ve městě o 30, a to znamená v příjmech města pro letošní rok  úbytek cca 1 milion korun. Rok 2015 by  měl znamenat pokles v příjmech rozpočtu o 11 milionů korun proti současnému stavu.

V Hranicích říkají, že udělali správnou věc. „Jde v podstatě o to, že hazardem se občané dostávají do finančních potíží a zadluženosti. Každé město si musí dát na misku vah finanční přínos a dopad gamblerství na rodiny,“ doplnila Tvrdoňová.

Milan Glista

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace