Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rada Asociace krajů se připravovala na jednání s vládou

30.04.2014
Rada Asociace krajů se připravovala na jednání s vládou

Autor: Olomoucký kraj

Popisek: Jednání Rady Asociace krajů ČR

Jedenácté zasedání Rady Asociace krajů ČR v Olomouci se neslo v duchu příprav na jednání s vládou České republiky a prezidentem Milošem Zeman, které se uskuteční v tomto týdnu v Praze. Hejtmani debatovali o příštím plánovacím období čerpání evropských fondů, rozpočtovém určení daní, ale i systému financování sociálních služeb.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického si v otázce plánování čerpání evropských fondů vláda musí uvědomit, že ministerstva řídí ministři a ne úředníci „V současné době připomínkujeme další důležité dokumenty vzešlé z jednání vlády. Ty podle názoru hejtmanů musí doznat změn a brát ohledy na postoje samospráv, ať už krajů, nebo například měst a obcí,“ shrnul závěry jednání hejtman Martin Netolický. Ten naopak velmi oceňuje příslib vlády ve vztahu ke změnám rozpočtovému určení daní. „Velmi si konstruktivního přístupu vlády vážíme. Kraje usilují pouze o návrat k jednotnému podílu na sdílených daních ve výši 8,92 procenta, tedy k roku 2011. Spočítali jsme, že za roky 2012 – 2014 přišel kraj o více než půl miliardy korun. Jsou to peníze, které bychom chtěli použít na spolufinancování evropských projektů a investice do regionu,“ vysvětlil Netolický.

Hejtmani se také zabývali komplikovanou situací ve financování sociálních služeb. Podle předsedy AKČR Michala Haška nezbývá krajům v tuto chvíli nic jiného, než apelovat na předsedu vlády. „Problematika se musí začít řešit co nejdříve, aby se neprodlužovalo současné provizorium a konečně se tak stabilizovala situace kolem financování sociálních služeb všech krajů,“ objasnil Michal Hašek. Dalším tématem byla doprava. „Podpoříme záměr zrychlit přípravu silničních staveb a budeme s Vládou ČR spolupracovat například i v otázkách mýtného,“ vypíchl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil dvě klíčové oblasti v dopravě. Hejtmani také v průběhu setkání ocenili rozhodnutí vlády, které povede ke stabilizaci ve zdravotnictví. „Je to krok správným směrem a pro kraje je to jednoznačně pozitivní zpráva,“ uzavřel Hašek.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace