Moravané píší o právu na sebeurčení na Ukrajině. A představují plán i pro Česko
14.03.2014
Foto: moravistika.cz
Popisek: Moravská vlajka
Politické uskupení Moravané dlouhodobě volá po větší samostatnosti Moravy vůči Čechám. V souvislosti s aktuálním děním zmiňují i Krym a mají jasný plán, jak docílit toho, po čem sami touží.
„Ruští vládní činitelé volají po decentralizaci a federalizaci Ukrajiny a sebeurčení jejích regionů, což by podle nich umožnilo vyřešit současnou krizi v této zemi. Toto řešení je pro Moravany akceptovatelné a bylo by to v souladu s jejich přístupem,“ stojí na webu uskupení. Jeho představitelé však obratem dodávají, že by stejné právo na sebeurčení měla poskytnout i Ruská federace svým vlastním národům.
„Rozpočet Moskvy v přepočtu na hlavu je ... více než šestkrát vyšší než rozpočet Jekatěrinburgu, centra Uralu bohatého na nerostné suroviny. ... A více než čtrnáctkrát vyšší než rozpočet Omska, historické metropole surovinami oplývající Sibiře, nebo Nižního Novgorodu, kde se vyrábějí automobily GAZ.,“ upozorňují. Moravané si proto kladou otázku, zda samo Rusko kráčí cestou, kterou doporučuje sousedům. Je dobré mít na paměti i to, že v roce 1992 de uvažovalo o samostatné Uralské republice.
EU by měla umožnit větší svobodu svých národů
Více svobody by měla „svým národům“ umožnit i EU. Moravané chtějí tuto myšlenku prosazovat v rámci Evropské svobodné aliance (ESA), s jejíž podporou kandidují v květnových eurovolbách. Ústředním bodem programu Evropské svobodné aliance je tzv. vnitřní rozšíření. Co to přesně znamená?
„Otevření dveří dokořán pro nové země v rámci starých států: EU se musí zavázat k uznání nových členských států vznikajících z procesů sebeurčení a z demokratických procesů v rámci stávajících členských států. Stejně tak musí EU zajistit kontinuitu evropského občanství pro občany těchto nových států. Demokracie představuje základní princip EU: bylo by nepřijatelné, pokud by EU blokovala přistoupení nových států, které dosáhly svého postavení jako státu prostřednictvím bezchybných a excelentních demokratických procesů,“ vysvětluje manifest Evropské svobodné aliance, která sdružuje různé evropské strany usilující o více svobody pro regiony, které zastupují.
ESA také zdůrazňuje potřebu zachování kulturní rozmanitosti Evropy, jazykovou rozmanitost nevyjímaje. Národní jazyky je pak třeba bránit před dominancí angličtiny, aby se nestaly jazyky pouze podřadnými. Jazyky, které jsou znány coby další úřední jazyky v jednotlivých zemích, by měly být uznány i na úrovni EU.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Anička Vančová