Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečase svrhla CIA, napsal Hájek už loni, teď to potvrdili i jiní. A popsali úlohu Němcové

10.03.2014
Nečase svrhla CIA, napsal Hájek už loni, teď to potvrdili i jiní. A popsali úlohu Němcové

Autor: ODS

Popisek: Miroslava Němcová na oficiálním snímku

Co mají společného Rusko, USA, CIA, expremiér Nečas a Miroslava Němcová? Možná víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Nový zdroj totiž potvrzuje úvahy, na které bylo možné narazit již loni v létě. O tom, kdo měl dostavět Temelín, komu se to nelíbilo a kdo za to musel zaplatit hodně vysokou cenu.

Osud Petra Nečase (ODS) a jeho vlády se měl zpečetit poté, co expremiér začal uvažovat o dostavbě Temelína z ruské strany. Měla se rozehrát hra dezinformovaných amerických tajných služeb, které pokládaly za nutné urychlit změnu mocenských sil v Česku. S těmito informacemi přichází časopis Týden, podle kterého bylo cílem tajných služeb zvrátit hru o dostavbu jaderné elektrárny. Navazuje tak na teze někdejšího vicekancléře bývalého prezidenta Václava Kaluse Petra Hájka.

Američtí zpravodajci jsou v Česku hodně aktivní

„Zopakujme, co jsme již psali: O svém osudu premiér nevědomky rozhodl, když začal „objektivně“ zvažovat temelínskou nabídku ruské strany. Bylo jasné, že v otevřené soutěži nemohou Američané uspět. Jak cenou, tak grandiózní nabídkou účasti českých firem na dostavbě – a tím též podstatného oživení české ekonomiky,“ napsal Hájek na webu Protiproud již v červnu loňského roku.

Teď tedy téměř tytéž informace přináší i další server a odkazuje se přitom na významné pracovníky českých zpravodajských služeb a policie. „Byli přesvědčeni, že nový kabinet Miroslavy Němcové, který nakonec prezident Zeman odmítl jmenovat – s čímž rozhodně nepočítali, bude na jejich straně,“ podotkl zdroj Týdne s tím, že ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2013 se má objevit informace o zvýšené aktivitě amerických zpravodajců na našem území.

Klíčová role Číny

Za pozornost ale stojí ještě jedna okolnost. Pokud by Temelín stavěli Američané, pak by v zakázce hráli klíčovou roli Číňané. Alespoň, podle informací, které přinesl Protiprud již v červenci 2013. Je otázka, zda i tyto úvahy dříve či později potvrdí i další informační kanál.

Peking, který rozvoj exportu komponentů pro jadernou a energetickou oblast hodnotí jako jednu ze svých strategických priorit, je prakticky rozhodnut. Uvažuje o možnosti využít prodeje podílů firmy Toshiba ve společnosti Westinghouse, v souběhu s odmítnutím Japonců stavět nové jaderné elektrárny, k aktivnější spolupráci s Američany.

V takovém případě budou čínskou jadernou a energetickou výrobu, bez ohledu na známé existující potíže Číňanů s výrobou komponentů pro jaderné elektrárny, aktivně využívat Američané (i vzhledem k nižší cenové úrovni) v projektech, které realizuje Westinghouse ve třetích zemích, na prvním místě, v případě jejich vítězství v probíhajícím tendru, v České republice, informoval server.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace