Nečase svrhla CIA, napsal Hájek už loni, teď to potvrdili i jiní. A popsali úlohu Němcové
10.03.2014
Foto: ODS
Popisek: Miroslava Němcová na oficiálním snímku
Co mají společného Rusko, USA, CIA, expremiér Nečas a Miroslava Němcová? Možná víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Nový zdroj totiž potvrzuje úvahy, na které bylo možné narazit již loni v létě. O tom, kdo měl dostavět Temelín, komu se to nelíbilo a kdo za to musel zaplatit hodně vysokou cenu.
Osud Petra Nečase (ODS) a jeho vlády se měl zpečetit poté, co expremiér začal uvažovat o dostavbě Temelína z ruské strany. Měla se rozehrát hra dezinformovaných amerických tajných služeb, které pokládaly za nutné urychlit změnu mocenských sil v Česku. S těmito informacemi přichází časopis Týden, podle kterého bylo cílem tajných služeb zvrátit hru o dostavbu jaderné elektrárny. Navazuje tak na teze někdejšího vicekancléře bývalého prezidenta Václava Kaluse Petra Hájka.
Američtí zpravodajci jsou v Česku hodně aktivní
„Zopakujme, co jsme již psali: O svém osudu premiér nevědomky rozhodl, když začal „objektivně“ zvažovat temelínskou nabídku ruské strany. Bylo jasné, že v otevřené soutěži nemohou Američané uspět. Jak cenou, tak grandiózní nabídkou účasti českých firem na dostavbě – a tím též podstatného oživení české ekonomiky,“ napsal Hájek na webu Protiproud již v červnu loňského roku.
Teď tedy téměř tytéž informace přináší i další server a odkazuje se přitom na významné pracovníky českých zpravodajských služeb a policie. „Byli přesvědčeni, že nový kabinet Miroslavy Němcové, který nakonec prezident Zeman odmítl jmenovat – s čímž rozhodně nepočítali, bude na jejich straně,“ podotkl zdroj Týdne s tím, že ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2013 se má objevit informace o zvýšené aktivitě amerických zpravodajců na našem území.
Klíčová role Číny
Za pozornost ale stojí ještě jedna okolnost. Pokud by Temelín stavěli Američané, pak by v zakázce hráli klíčovou roli Číňané. Alespoň, podle informací, které přinesl Protiprud již v červenci 2013. Je otázka, zda i tyto úvahy dříve či později potvrdí i další informační kanál.
Peking, který rozvoj exportu komponentů pro jadernou a energetickou oblast hodnotí jako jednu ze svých strategických priorit, je prakticky rozhodnut. Uvažuje o možnosti využít prodeje podílů firmy Toshiba ve společnosti Westinghouse, v souběhu s odmítnutím Japonců stavět nové jaderné elektrárny, k aktivnější spolupráci s Američany.
V takovém případě budou čínskou jadernou a energetickou výrobu, bez ohledu na známé existující potíže Číňanů s výrobou komponentů pro jaderné elektrárny, aktivně využívat Američané (i vzhledem k nižší cenové úrovni) v projektech, které realizuje Westinghouse ve třetích zemích, na prvním místě, v případě jejich vítězství v probíhajícím tendru, v České republice, informoval server.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Anička Vančová