Na výměnu nebezpečného olověného potrubí můžete získat dotaci
15.01.2014
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Ilustrační foto
Společnost Moravská vodárenská, a. s., doporučuje svým odběratelům, kteří mají stále ještě nebezpečné olověné rozvody, využít národní program Ministerstva pro místní rozvoj a požádat o dotaci na výměnu olověného potrubí.
Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti skončí 17. února.
Olovo v pitné vodě je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém. V pitné vodě distribuované vodárnami není olovo prakticky přítomno – v naprosté většině vzorků není zjištěno vůbec, ve zbytku na úrovni zlomku limitní hodnoty – ale jeho obsah v pitné vodě vytékající z kohoutku může být zvýšen v domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody vody. Odhaduje se, že takových domů je v ČR ještě asi 5%. Informoval o tom MUDr. František Kožíšek, CSc.
I když obsah olova lze snížit např. odpouštěním vody, nejjistější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné. Neexistuje ani selectivní technologie úpravy vody, která by dokázala olovo z pitné vody u spotřebitele odstranit. Z toho důvodu existuje v České republice národní program na podporu výměny olověného potrubí vnitřních vodovodů, který realizuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). „Podpůrný program na odstranění olověných rozvodů pitné vody v nemovitostech (stavbách pro bydlení)“ byl zahájen v roce 2004.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.
Vložil: Redaktor KL