Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Génius? Spíš veřejná pohana tisíců starostů a nemalá domů. Vaše dopisy

01.08.2023
Luděk Ševčík: Génius? Spíš veřejná pohana tisíců starostů a nemalá domů. Vaše dopisy

Foto: Se svolením obce Mořice

Popisek: Starosta Tomáš Pavelka na snímku ten v obleku

Luděk Ševčík si nemohl nevšimnout jistého génia na pozici starosty obce Mořice. Tomáš Pavelka, starosta za hnutí STAN. Z Mořic udělal výstavní ráj. Získal během krátké doby neskutečné množství dotací na zvelebení svěřené obce. A v médiích je prodávaný jako příklad úspěchu. Rapidně zlepšil svou obec. Je to úspěch. Nebo není? Pan Luděk Ševčík má své pochyby.

„Aktuálně.cz v jednom z propagačních článků: Sází na komunikaci a prosté nápady. Nejmladší starosta mění svou vesničku přes dotace, popisuje mladého, ovšem už superúspěšného starostu. Za tři léta dokázal čerpat pro svou obec přes 25 dotací! V rámci desítek milionů. Musí být geniální. Neboť další tisíce starostů různě velkých obcí a měst něco takového nedokázali,“ píše Luděk Ševčík a pokračuje. „Jsou tedy, přes svou praxi a vzdělání, zákonitě hloupější. Asi neumí, nebo ani nevědí, že mohou o nějaké dotace požádat. A nebo vůbec nevědí jak. Tak to alespoň z článku pro mě vyplývá.

A aby toho nebylo málo, zmíněný génius kromě svého starostování ještě stihne pracovat jinde. A asi jen čirou náhodou na Ministerstvu pro místní rozvoj. A jistě jen čirou náhodou jezdí po evropských státech studovat, jak „funguje program rozvoje venkova“. Zlé jazyky by mohly tvrdit, že fakticky sedí u pramene a přihrává nemalou domů. Zlé jazyky i těch starostů, kteří také posílají žádosti o dotace. A místo kladného stanoviska k nutným opravám se jim dostane záporné odpovědi. I když jejich žádost byla naprosto v pořádku a včas. Neboť na dotace byla například určena částka, kterou množství žádostí dalece překročilo. Mimo starostů ovšem musí být také řada naprosto hloupých a neschopných dotačních agentur. Těm se také nedaří přes veškerou jejich snahu dosáhnout na tak fascinující čerpání dotací pro tak malou obec.

Tohle pro mě vyplývá z výše uvedeného propagačního článku. Spolufinancovaného mimo jiné z prostředků Evropské unie. Kacířsky mě pak napadá, proč Aktuálně na jedné straně tvrdě napadalo Mynáře za to, že využil svého postavení a sehnal dotaci pro Osvětimany? A člověka, který jich sehnal 25, adoruje, vyzdvihuje? Měl jich Mynář také sehnat víc? Pak by mu to prošlo? A vůbec. Proč zaměstnanec MMR, který jezdí jistě ne za svoje studovat po světě jak „funguje program rozvoje venkova“, nepracuje pro všechny klienty MMR? Pro všechny obce a města? Není to náhodou náplní jeho práce, když pomoc městům a obcím je náplní MMR? A není náplní práce všech námi placených ministerstev a ministrů, úředníků, poslanců a kdo ví koho ještě platíme ze svých daní, aby pracovali pro nás?

To už jsem ale odbočil. Zpět ke zmíněnému článku. Buď přijmeme propagovanou tezi, že mladý starosta je génius. Nebo nás napadne, že novinář napsal tupě oslavu něčího zneužití pravomoci. Pro předpokládaně tupé čtenářstvo. Ani ho zřejmě nenapadlo, že tak veřejně pohanil tisíce starostů, kteří pro své obce a města dělají první a poslední. A nemohou za to, že zrovna nepracují na MMR.

Tomáš Pavelka, starosta obce Mořice, která vzkvétá pod kobercovým bombardováním dotací. Nechal o sobě a svých úspěších dokonce pro server Aktuálně.cz natočit několikaminutový spot, který spolufinancovala Evropská unie. Oslava Tomáš Pavelky natočená z peněz daňových poplatníků. Na spot se rozhodně koukněte, jeho samolibé poučování dávno poučených a zkušenějších starostů je přímo kouzelné.

I na jeho příkladu vidíme, co je to korporátně dotační oligarchostán. Ne náhodou je Tomáš Pavelka součástí mafiánského uskupení STAN, které dotace umí roztáčet ve velkém stylu. Vzpomeňme na zesnulého kmotra Michalika, také za STAN, jeho obec Dolní Břežany je výstavní skříní toho, jak na sklizeň dotací. Sklizeň dotací, kdy ten se známostmi získá na úkor ostatních víc. Zvrácený systém. Jako když Rychetský nenápadně lobboval za svůj tenisový klub a následně se mu na Ministerstvu školství div neklaněli. Jaký vesnický fotbalový klub tím přišel o peníze, které nutně potřebuje? Stejný princip. Jeden se utápí v přepychu, druhý kvůli tomu nemá naplněné základní potřeby obce.

Náš starosta získal díky jisté veřejné soutěži milion na veřejné osvětlení. A tak v půlce naší vsi jsou elektrické dráty zakopané pod zemí, ven vykukují jen sloupy s lampami. V druhé půlce je elektrické vedení stále vydáno napospas rozmarům přírody. Víc peněz našemu starostovi z Ministerstva pro místní rozvoj nedali. Soutěž byla jen jedna a podruhé vyhrát nešla. U žádosti na dodělání projektu v naší vesnici stál asi Tomáš Pavelka a ze známosti a za pomoci těžby dobrých kontaktů naší vesnici tu druhou půlku veřejného osvětlení sebral na nějakou potěmkinovskou rozmařilost v Mořicích. Protože má známosti, je napojený na ty správné lidi. Má dobré místečko pod křídly vrchního Piráta Bartoše. Náš starosta se může snažit od rána do noci. Žádat, obesílat, dokazovat, apelovat. Nemá na ministerstvu přímluvu. Tak nic nedostane. Aneb další verze konce spravedlnosti v Čechách. Za dvacet let, co nám tu starostuje, získal podobné peníze, jako stanařský Tomáš Pavelka s dobrými kontakty za tři roky.

Je to vyjádření tradiční české závisti, kdy se může pan Ševčík, a já s ním, zalknout, když popatříme na Pavelkův úspěch? Ale on není úspěšný, on jen znevýhodňuje ostatní obce tím, že dělá systém nespravedlivý. Jediný způsob, jak náš starosta bez známostí může naši obec zvelebit do podoby Mořic, je ten, že se skamarádí s Tomášem Pavelkou a ten mu následně začne přesouvat dotace. Na úkor jiných obcí. Když nebude blízce kamarádit s Pavelkou, k rekonstrukcím a dotacím se také dostane. Jen daleko, daleko pomaleji, protože pracovat na rozvoji obcí musíme tak nějak rovnostářsky. Ne udělat z jedné výspu civilizace a kvůli tomu nechat druhou o desetiletí déle ve středověku. Perverzní systém.

Má to ještě jeden nenápadný rozměr. Všimněme si, která z redakcí je podporovaná z fondů Evropské unie. Bakalův server Aktuálně.cz. Které jsou další? A je to ze strany příslušných úřadů další nemalá domů? Podpora těch správných médií?

Vložil: Štěpán Cháb