Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Postižená potřebuje příspěvek na péči a umělou plicní ventilaci, stát čeká na Godota. SPOZ neporadí, lidovec má ale nápad

07.10.2013
Postižená potřebuje příspěvek na péči a umělou plicní ventilaci, stát čeká na Godota. SPOZ neporadí, lidovec má ale nápad

Autor: TV Prima

Popisek: Partie na Primě, ilustrační foto

Do poněkud nezvyklé role se dostali dva politici, Václav Krása za KDU-ČSL a Radek Augustin za SPOZ, kteří kandidují v předčasných volbách v Olomouckém kraji, během politické diskuse na televizi Prima. Dramaturgie pořadu je totiž přiměla radit matce ženy, která po nehodě ztratila soběstačnost.

V úvodu pořadu byl představen smutný příběh mladé ženy, která po nehodě ztratila nejen schopnost se samostatně pohybovat, ale i mluvit a psát. I když veškeré rozumové funkce jí zůstaly zachovány, komunikace s ní je možná jen tím, že se jí odezírá ze rtů. Navíc potřebuje k životu umělou plicní ventilaci. Na to, aby jí byla ze zdravotního pojištění pořízena, se ale musí čekat několik měsíců až několik let. Lidé si v podobných případech proto plicní ventilaci raději sami koupí, než aby na ni i několik let čekali.

V pořadu zaznělo, že pobyt postižené dcery Marcely Kohoutkové v  nemocnici stojí měsíčně desetitisíce korun, její pobyt doma by stál 15 tisíc korun měsíčně.

Zdroje jsou prý omezené

V pořadu se řešilo, jak v tomto konkrétním případě rodině postižené ženy pomoci. Radek Augustin (SPOZ), šéf úřadu vlády, přiznal, že při takovýchto jímavých příbězích člověku tuhne krev v žilách. Nicméně „zdroje jsou omezené“.

Václav Krása (nezávislý, za KDU-ČSL), předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, přidal matce postižené několik praktických rad.  Prohlásil, že je chybou, že systém nedokáže adekvátně reagovat na konkrétní situaci člověka. Řešením by mělo být to, co funguje například v Rakousku, tedy povinné pojištění pro dlouhodobou péči. „Protože každý člověk ve svém životě, pokud neumře příliš mlád, potřebuje ve stáří dlouhodobou péči. Není možné, aby někdo čekal rok na ventilátor. A aby čekal osm, deset měsíců na příspěvek na péči,“ uvedl. V této souvislosti také podotknul, že tristní situace v této oblasti je zaviněna tím, že „jeden rezort nesleduje, co dělá druhý. Měly by se ty věci více provázat,“ doporučil.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace