Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká justice a zákaz knihy ve víru mafiánských kolbišť. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.04.2023
Česká justice a zákaz knihy ve víru mafiánských kolbišť. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Klára Long Slámová

Popisek: Vrchní soud v Olomouci

Kniha Zločiny beze zbrani Marie Formáčkové měla vyjít někdy kolem loňských Vánoc. Nevyšla. Kniha se točila kolem justičních omylů a přehmatů naší justice. A tatáž česká justice její vydání zakázala. A to ve víru přetahované dvou podivných postaviček gamblerského odvětví. Osoby z kauzy uvedu pouze iniciály, jelikož téma odráží společenský problém, kde jejich spor pouze ukázkou selhání justice. Je to i z důvodu ochrany redakce před možnou žalobou uvedených osob.

Středobodem je soudní spor PB a JN. Dvou bývalých partnerů u firmy provozující gamblerské služby. JN požadoval po PB finance ve výši stovek milionů korun, ten mu je vydat nechtěl. Pak následuje akční verze únosu a vydírání PB, kterou hájí i Spolek Šalamoun, jenž k věci uvedl: „Z policejních protokolů vyplývá, že v říjnu 2014 při cestě z práce zastavili PB 3 muži, kteří na sobě měli uniformy, které vypadaly velmi podobné těm, které používá Policie ČR. Nejdříve si ověřili jeho totožnost a pak jej pod pohrůžkou násilí měli odvést do domu jeho bývalého obchodního partnera JN. Zde se pohrůžky násilí vystupňovaly i směrem k rodině PB s cílem, aby podepsal dokumenty, kterými se zavazuje jako fyzická osoba přistoupit k závazku, který do té doby neexistoval.“

Následovalo trestní oznámení PB na JN a jeho kumpány. Krajský soud v Brně, pobočka Zlín, se dopracoval na základě důkazů k vysokým trestům pro JN, jeho ženu a dva ze tří únosců. Vrchní soud v Olomouci případ soudu v Brně vrátil. Opět došlo k vyřčení vysokých trestů. A opět k vrácení ze soudu v Olomouci. Následovalo osvobození obžalovaných v plném rozsahu. A to bez zásadní změny důkazů nebo nadnesení nových. Prostě nádherná ukázka nepředvídatelnosti naší justice, kdy větší spravedlnosti dosáhnete i tím, když si hodíte korunou.

PB v médiích, obzvláště v poslední době, vystupuje jako nevinná oběť svého obchodního partnera. I tady je ovšem nasypaného písku v nádrži víc než požehnaně. PB byl v roce 2017 stíhán Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Český rozhlas informoval o andělské povaze PB následovně: „V prosinci 2009 poslali zástupci firmy Auto Games dva miliony korun na dobročinné účely, konkrétně na konto dnes již zaniklé firmy ABIC. Peníze však na bankovním účtu dlouho nevydržely a ještě týž den byla celá částka vybraná. Následně podle policie peníze skončily opět u zástupců firmy Auto Games,“ policie stíhala deset lidí, první mezi stíhanými byl právě PB. Zasíláním peněz na dobročinné účely se mohou firmy vyhýbat zdanění. Pokud obdarovaná nezisková organizace peníze účelově dárci okamžitě vrátí, jedná se o příkladný daňový únik.

PB není kvítek nevinnosti a zastánce foglarovské cti a čestnosti. Zcela očividně ne. Stejně tak JN se svou ženou. Máme co do činění se dvěma postavičkami, které se rády pohybovaly na hraně zákona. Nebo daleko za ní.

Jak to souvisí s knihou Zločiny beze zbraně 2 a jejím zákazem? Od nejmenovaného zdroje jsem získal usnesení Městského soudu v Brně, kde rozhodoval předseda senátu JUDr. Ondřej Sekvard, Ph.D. ve věci pozastavení vydání knihy. Žalující stranou byl JN a jeho žena. Kniha totiž pojednávala i o případu PB a zcela zastává verzi, kterou PB prezentuje v médiích a o které JN tvrdí, že je zcela smyšlená. Je nutné zmínit, že například v internetové televizi XTV PB pravil, že JN si vytvořil širokou síť jemu naslouchajících a ochotných policistů, státních zástupců či zaměstnanců soudů. A z toho si může divák vyvodit, že JN ovlivnil soud v Olomouci i v Brně ve svůj vlastní prospěch, tedy v neprospěch spravedlnosti jako takové. Odvážné tvrzení, se kterým se ovšem Spolek Šalamoun zastáváním verze PB celé věci pravděpodobně ztotožňuje. Spolek Šalamoun zaslouženě požívá velké úcty za svou nezištnou snahu narovnat českou justici a zvrátit její špatná rozhodnutí.

Se Spolkem Šalamoun, a tedy i se samotným PB, ostře polemizoval bývalý člen Spolku Šalamoun Zdeněk Jemelík, který vede spolek Chamurappi, ten má podobné zaměření (tedy odhalovat justiční omyly a pochybení). Jemelík stojí zcela na straně JN a jeho ženy. Mezi dvěma spolky ve výsledku došlo k ostré výměně názorů.

JN s manželkou se vydání knihy bránili u soudu. Ten ve svém usnesení následně napsal: „Žalobci se návrhem z 28. 3. 2023 domáhají vydání předběžného opatření, jímž bude žalovanému zakázáno vydat a distribuovat knihu blíže popsanou ve výroku usnesení. Jedna z kapitol uvedené knihy popisuje trestní kauzu, v níž oba žalobci vystupovali jako obžalovaní. Oba byli v dané věci zproštěni, neboť se nepodařilo prokázat, že se stal skutek, který jim byl kladen za vinu. Celá kapitola se věnuje zpochybňování výsledků trestního řízení a vyvolání pochyb o morálním profilu žalobců.“ Soud dále zmiňuje, že na lékárnických vahách měřil, zda je víc svoboda slova zakotvená v Listině základních práv a svobod, nebo ochrana osobnosti, která je zakotvená tamtéž. Přiklonil se k ochraně osobnosti. Rozsudek zněl: „Žalovanému se ukládá povinnost zdržet se vydání a distribuce knihy Zločiny beze zbraní 2.“

A teď jsou tu nutné otázky. Kauza PB vs JN vnáší do společnosti silné podezření, že justice v tomto případě skutečně posloužila zájmům žalovaných manželů. I přes velkou nálož důkazů, které dvakrát vedly k vysokým trestům pro manžele, se třetí rozhodnutí obrátilo jako na obrtlíku a obžalované zprostilo všech obvinění. Z toho jde vytušit, že k ovlivnění rozhodnutí soudu došlo. Není možné, aby se soud na základě důkazů rozhodl žalované dvakrát potrestat mnohaletými tresty, potřetí pak všechny důkazy smetl a žalované viny zbavil v celém rozsahu. To staví českou justici do pozice součásti problému, ne jeho řešení.

Kniha Zločiny beze zbraně 2 právě na to upozorňovala a ukazovala tu hnijící buničinu v naší justici. Je to nepříjemné zjištění. Velmi nepříjemné zjištění. Justice musí být nestranná, nesmí se ocitnout ve vleku osobních zájmů kohokoliv. Pokud se ve vleku ocitne, nemůžeme mluvit o spravedlnosti, ale jen o pučícím oligarchickém bezvládí, kterému poslouží i soud, je-li potřeba.

Rozhodnutí soudu o zdržení se vydání a distribuce knihy je věcí veřejného zájmu. Je tedy velmi důležité, aby se o tom mluvilo. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb